דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

למ"ס: ירושלים במקום ראשון במאזן ההגירה השלילית

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ירושלים היא העיר שמובילה בארץ את טבלת מאזן ההגירה השלילית. ב-2019 נכנסו לעיר 11,857 תושבים חדשים ועזבו אותה 20,097 תושבים. כלומר, בשנה זו הצטמצמה אוכלוסיית העיר ב- 8,240 תושבים. לשם השוואה, באשדוד, העיר השניה ברשימה ההגירה השלילית היגרו 2,835 תושבים בלבד.

רוני אביטן "נדל"ן טופ" צור-הדסה

איש הנדל"ן רוני אביטן מסוכנות 'נדל"ן טופ' בצור הדסה: "90% מהאוכלוסייה שמגיעה לצור-הדסה הם ירושלמים. יש זוגות צעירים שמחפשים דירה ראשונה ויש משפרי דיור שמחפשים להשתדרג לדירת גן ולקוטג'ים".

מנכ"ל חברת אלדר שיווק, רוני כהן: "הנתונים מצביעים על מגמה בולטת שאנחנו מרגישים גם בשטח. אם בעבר ירושלמים היו עוזבים את העיר לטובת מגורים בערים הסמוכות, כמו מודיעין, בית שמש, מבשרת ציון וכדומה, הרי שהיום אנחנו רואים שהירושלמים מתרחקים עוד יותר מאזור ירושלים ומגיעים גם לערי המרכז. זה קורה בעיקר בקרב משפרי דיור בגילאים בוגרים יותר, 50 ומעלה".

רוני כהן מנכ"ל אלדר שיווק (צילום: ישראל כהן)

 

חוששים מהתחרדות

 

"הסיבות להגירה השלילית מירושלים מגוונות, אבל אפשר להצביע על כמה סיבות מרכזיות שגורמות לירושלמים לעבור לערי המרכז", אומר רוני כהן, "ראשית, המחירים בירושלים גבוהים. היום מחיר ממוצע לדירה חדשה בת 4 חדרים עומד על 2.3 מיליון שקל. לזוגות צעירים קשה לרכוש דירה ראשונה בירושלים וגם לשפר דיור זה משהו שהוא לא אפשרי לכולם. שנית, השינוי באופי האוכלוסייה בבירה. ככל שהעיר מתחרדת, כך האוכלוסייה הדתית לאומית והאוכלוסייה החילונית לא מוצאות את עצמן בעיר. שלישית, ככל שיותר צעירים עוזבים את העיר, כך גם ההורים בעקבותיהם, עוזבים ועוברים לגור קרוב לנכדים. והסיבה האחרונה היא שמצמצמי דיור בגילאים בוגרים מחפשים דירות קטנות יותר, הממוקמות בקרבה לים, לכן אנחנו רואים ביקושים רבים מצד ירושלמים לפרויקטים הממוקמים על קו החוף".

"הירושלמים הוותיקים מגיעים לצור הדסה בעיקר משכונות דרום העיר כגון גילה, הר חומה, ארמון הנציב", מסביר רוני אביטן, "הם חוששים מההתחרדות של ירושלים, מחפשים חינוך יותר טוב, צביון יותר חילוני, אוכלוסייה טובה יותר, קירבה לטבע ואיכות חיים".

פרויקט של חברת צרפתי שמעון במבשרת ציון (הדמייה: וויו פוינט)

ממבשרת ועד צור הדסה

 

ירושלמים רבים לא מוותרים כל כך מהר על אוויר ההרים והקירבה לחברים ולמשפחה. בחברת צרפתי שמעון, הבונה פרויקט מגורים יוקרתי בשכונת רכס חלילים במבשרת ציון, מציינים שכמחצית מרוכשי הדירות בפרויקט הם ירושלמים.

אבי צרפתי, סמנכ"ל חברת צרפתי-שמעון: "במהלך המכירות ראינו שהפרויקט מרכז עניין בקרב תושבי ירושלים שמעוניינים לשפר את מגוריהם. הם רוצים להישאר קרובים לעיר- אבל לצאת מהצפיפות למקום עם אווירה פסטורלית כפרית ושקטה. משבר הקורונה הביא לשינויים בהעדפות המגורים של רוכשי הדירות, השהייה המרובה בבתים הובילה רוכשים רבים להעדיף חיפוש אחר קורת גג המאפשרת מרחב מחייה גדול ועם שטחים פרטיים פתוחים, כמו: גינה רחבת ידיים או מרפסת גדולה".

אחד הרוכשים בפרויקט צרפתי במבשרת ציון שביקש להישאר בעילום שם: "השכונה שלנו, רמת אשכול, שינתה את פניה בשנים האחרונות לבלתי הכר. משכונה חילונית שקטה ונעימה, אט אט נכנסו משפחות חרדיות ורכשו עוד ועוד דירות בשכונה. בבניין שלנו נותרנו המשפחה החילונית היחידה. למרות יחסי הידידות עם שכננו החרדים, עלו כל מיני קשיים, למשל להתראות עם ילדינו בשבתות, כי נוצר מצב שבו לא נעים לנו להניע את הרכב בשבת או להזמין אלינו אורחים בשבת וכדומה".

"המחירים בצור הדסה הם אטרקטיביים לזוגות צעירים שמחפשים נכס בסביבות ה-1.5 מיליון שקל", מסביר רוני אביטן, "משפרי דיור מחפשים משהו ב-2.5 מיליון והם מגיעים לרוב עם הון עצמי של 2 מיליון שקל. יש לציין שהמצב הנוכחי התהפך מלפני שנתיים, אז היה היצע נרחב ולא היה ביקוש, אך כיום הביקוש גובר על ההיצע".

יש לציין כי משווקי הנדל"ן ברחבי הארץ גילו את הירושלמים שמחפשים להגר ומציעים להם לעבור לערים כמו תל אביב ואשקלון. בפרויקט VIEW, שבונה חברת יוסי אברהמי בשכונת נווה עופר בדרום תל אביב, 20% מרוכשי הדירות הם ירושלמים. בחברת יורו ישראל, הבונה בימים אלה את פרויקט SEA@SKY במרינה של אשקלון, מציינים שאחוז הרוכשים הירושלמים נמצא במגמת עליה. לפני שנה 30% מהרוכשים היו תושבי ירושלים, והשנה חלקם היחסי עלה ל-50%.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?