דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מהלומה לשירותי הרווחה במטה יהודה: חוות אורי נסגרת

"אנו גאים על עשר שנות עבודה חינוכית משמעותית". חוות אורי, שדות מיכה

חוות אורי שמהווה בית חינוכי לעשרות ילדים ובני נוער בסיכון מיישובי מטה יהודה ובית שמש תסגור את שעריה בקיץ הקרוב, כך הודיע השבוע מנכ"ל העמותה, עומר פטאל. הסיבה: במטה יהודה הציעו לחווה להשתתף במכרז על מתחם חדש שאינו מתאים לאופי הפעילויות שלה.

חוות אורי הוקמה לפני כעשר שנים במושב שדות מיכה ופעלה במבנים מאולתרים בשטחים החקלאיים של המושב, בתנאים מינימליים ובחלק מהזמן אף עם כוח אדם מתנדב. שירותי הרווחה במטה יהודה ובבית שמש הפנו לחווה ילדים ובני נוער שזוהו כמי שזקוקים לסיוע, לתמיכה ולהעצמה אישית מחוץ לכתלי בתי הספר.

מנכ"ל העמותה, עומר פטאל: “בשנים הללו פעלנו במבנה שכור במושב שדות מיכה. התנאים הפיזיים והסביבתיים הקשו עלינו לתת את השירותים בצורה אופטימלית. למרות זאת ניסינו לגייס את כל יכולותינו הניהוליים והחינוכיים למתן שירותים חינוכיים באיכות גבוהה”.

מה הקושי למצוא מקום מתאים לחווה?

"הדרך החינוכית של החווה היא ייחודית ומבוססת על חינוך דרך טבע, אתגר וטיפול בבעלי חיים. בשנתיים האחרונות, כחלק מהעבודה המשותפת, ניסינו לאתר עם מועצה אזורית מטה יהודה מקום חלופי שיקל על מתן השירותים החינוכיים אך לצערנו לא הצלחנו למצוא מקום ראוי”.

לדברי פטאל במהלך השנתיים עלו שתי אפשרויות ברות מימוש: הראשונה - בהר טוב, מאחורי בית הספר, מקום שהצריך השקעה תקציבית גבוהה, והשנייה - בנחם, בקרבת המועצה, שמבחינת אופי הפעילות של חוות אורי אינו מתאים למתן השירותים החינוכיים.

במטה יהודה החליטו להעביר את פעילות החווה למתחם בנחם, וצוות החווה הגיע למסקנה כי לא יוכל להמשיך ולקיים את הסטנדרטים החינוכיים בתנאים האלו.

במכתב ששלח פטאל למ"מ ראש המועצה האזורית מטה יהודה, "חוות אורי הגיעה להישגים חינוכיים בעלי משמעות גבוהה להורים, לילדים ולבני הנוער שעבדנו איתם. כל הגופים התומכים – משרד החינוך, משרד הרווחה, עיריית בית שמש ומועצת מטה יהודה ועוד גופים רבים אחרים מלאי הערכה והוקרה לעבודתנו החינוכית. נציין בנוסף שבני השירות הלאומי ומתנדבי שנת השירות "נלחמו" להתנדב לחוות אורי בה ראו מקום מועדף למימוש התנדבותם. אנו גאים על עשר שנות עבודה חינוכית משמעותית עבור מאות ילדים ובני נוער במהלך שנים אלו. לאור הקשיים שציינו עתה בפניכם ולאור העובדה שאיננו מסוגלים להמשיך יותר בתנאים הללו אנו נאלצים לסיים את מתן השירותים. בצער רב הרינו להודיעכם על סיום ההתקשרות של עמותת חוות אורי עם מועצה אזורית מטה יהודה ב 31/8/2018”.

בשיחה עם "בקיצור" אמר פטאל: “אין פה קרבן ואין אשמים. הייתה לנו שותפות טובה עם המועצה ועם בתי הספר במטה יהודה".

ממטה יהודה נמסר בתגובה: “ חוות אורי הינה עמותה פרטית, אשר זכתה במכרז של המועצה למתן שירותים לילדים ונוער בסיכון, משימה אותה עשתה מזה מספר שנים. מאחר והעמותה הודיעה למועצה כי אינה יכולה להמשיך ולתת שירותים במיקום בו הם נמצאים היום - אשר נקבע על פי הסכם, המועצה נערכת למציאת מקום חלופי ויציאה למכרז, על פי כל הנהלים. המועצה האזורית מטה יהודה היא האחראית להמשך מתן שירותים לילדים ונוער בסיכון, ואנו פועלים בכדי שילדי ונערי המועצה הזקוקים לכך יקבלו את הסיוע בתנאים הטובים ביותר. הפעילות איתם תמשיך בכל מקרה עד סוף אוגוסט. ההמשך תלוי אם יגשו ויזכו במכרז”.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?