דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 10 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בית ארזה יהפוך למרכז התרבות של מוצא עלית

כמו ירושלים בשנות ה-30. חזית בית ארזה המשופץ (הדמיה להמחשה בלבד)

חברת 'אזורים' נמצאת בשלבים מתקדמים לשיפוץ 'בית ארזה' שעתיד להפוך למרכז התרבות החדש של היישוב מוצא עלית, זאת במסגרת עבודות הפיתוח של פרויקט אזורים מוצא עלית.
בשנת 1898 הגיעו למוצא בנימין זאב הרצל ודוד וולפסון ונטעו בו עצים, וזאת כסמל לחידוש ההתיישבות היהודית בהרי יהודה. בשנת 1924 נפתח במקום בית ההבראה 'בית ארזה'. במלחמת העצמאות שימש המבנה כמפקדה צבאית של הכוחות שנלחמו באזור. לאחר הקמת המדינה חזר בית ארזה לפעול כאתר נופש ובשנות השמונים הוסב למרכז כנסים והשתלמויות. בשנות ה-90 גווע המקום.

במסגרת פרויקט "אזורים מוצא עילית" התחייבה חברת אזורים לשקם ולשמר את בית ארזה ולהפוך אותו למרכז התרבות החדש של היישוב מוצא עלית. העבודות כוללות שיקום ושיחזור המבנה שנבנה בשנות ה-30 על ידי האדריכל יוסף ברלין. בהמשך תשוקם גם "שדרת הנשיאים", השדרה בה ננטעו הארזים על ידי ראשוני הנשיאים.
על עיצוב הפנים של המקום הופקדו האדריכלים דיוויד ווייז ושרון אפל ואדריכל השימור הינו גיורא סולר. "חזית המבנה דמתה לסגנון שהיה מקובל בירושלים בשנות ה-30, אשר עליה הוספו מספר נגיעות מודרניות, מה שהפך את המקום לייחודי מאוד", אומר גיורא סולר, "המבנה המחודש ללא ספק ייתן זווית מעניינת נוספת בנוף המקסים של מוצא בכלל ושל פרויקט 'אזורים מוצא עילית' בפרט".
לפי ההערכות, עלויות בית ארזה המחודש יגיעו למיליוני שקלים והבניה שהחלה כבר לפני מספר חודשים תסתיים עוד מספר חודשים בודדים. מרכז התרבות עתיד לכלול חדרי תרבות, ספרייה אלקטרונית, אודיטוריום להופעות והרצאות שיכיל כ-170 כסאות, חדר מוסיקה, מוזיאון קטן שינציח את בית ההבראה ואף בית קפה/מסעדה לרווחת האורחים. באזורים מדגישים כי השימושים במבנה המשופץ ייקבעו על ידי המועצה האזורית מטה יהודה.

מוועד מוצא עלית נמסר כי הם מברכים על תחילת העבודות להקמת בית התרבות החדש של היישוב אך במקביל עומדים על כך שחברת אזורים תסיים את הכל המטלות החלות עליה ובהן סלילה מחדש של של כביש שבע אחיות, הקמת גן ילדים, שיפוץ המבנים לשימור ועוד, וזאת כתנאי לאיכלוס שלב ב' של הפרויקט. "אנו לא מכירים את ההדמיות אך מקווים שהמבנה יימסר לוועד המקומי בהתאם לייעודים השונים ובהתאם לתכניות. הוועד המקומי פועל בשיתוף פעולה עם המועצה האזורית מטה יהודה וזאת כדי להפעיל את בית התרבות בהתאם לייעודיו למען תושבי היישוב”, ציינו בוועד היישוב.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?