דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

במהירות הקול

בתחנת הרדיו 'קול יהודה' מסכמים שנה של פעילות קהילתית בזמן הקורונה ומתכננים לשלב את שידורי התחנה בתחום החינוכי

יום הרדיו הבינלאומי שצוין בשבוע שעבר הוא הזדמנות לקבל הצצה אל הנעשה בתחנת הרדיו של מטה יהודה, על השידורים בזמן שגרה ועל ההיערכות המיוחדת בתקופת הקורונה, על השתלבות בוגריה בתחום התקשורת ועל ההצלחה שגרמה למועצות אזוריות לבקש הדרכה וייעוץ בהקמת תחנות דומות אצלן.

תחנת הרדיו קול יהודה, תחנת הרדיו של המועצה, הוקמה בשנת 2012 על-ידי המועצה האזורית מטה יהודה, וממוקמת במרכז לאומנויות יד חריף מטה יהודה. קול יהודה הוא השם שנבחר על ידי המקימים לאחר בחינת מספר חלופות. התחנה הוקמה כחלק מפרויקט הרדיו החינוכי של 'קול ישראל' בשיתוף אגף חברה וקהילה, מינהל חינוך, משרד החינוך ומשרד התקשורת ולאחר הרפורמה והקמת התאגיד 'כאן'.

                          

במהלך השנים נערכו חמישה קורסים ברדיו לתושבים מקהילת מטה יהודה והועלו תכניות כגון: "תרבות ותיירות במטה יהודה", "סיפורי סבתא - סיפורים שעוברים מדור לדור", "קולות התושבים", תכניות ד"ש והקדשות של שירים בשידור, תכנית המוזיקה "קו החוף"; "שעה חופשית" ועוד. כמו כן התקיימו במסגרת הרדיו גם כנסי זום בהנחיית ראש המועצה, ניב ויזל.

עד היום השתתפו במגמת התקשורת והרדיו כשמונה מחזורים של תלמידים לבגרות ברמה של 5 יחידות לימוד. לימודי הרדיו גרמו לבוגרים רבים לבחור במסלול תקשורתי וחלקם שימשו בתפקידי דוברות בצבא והמשיכו ללימודים אקדמיים בתחום. אחת מבוגרות המחזור הראשון במגמה ענבר טוויזר, תושבת שריגים לשעבר ותלמידת תיכון הר-טוב, היא כיום כתבת בחדשות ערוץ 12.

בין בתי הספר שלוקחים חלק בפעילות בתחנה נמצאים תיכון אור בצור הדסה, תיכון עין כרם, תיכון על יסודי שש שנתי הר-טוב ובית הספר היסודי מרחבים. אסמא אבו-ואסל היא רכזת מגמת הרדיו בתיכון ברנקו ויס עין נקובא - עין ראפה. לדבריה, התלמידים מגיעים לרדיו קול יהודה וזוכים לחוויה ייחודית של עשייה רדיופונית. דוגמא אחרת היא השימוש שעשו בתיכון הר-טוב בפלטפורמת הרדיו להערכה חלופית בתנ"ך וזאת בניצוחה של בוגרת הקורס, דקלה גונן קליין.

בשנה האחרונה עבר הרדיו שדרוג משמעותי והוא משדר גם בווידאו. לדוגמא, במהלך תקופת הקורונה נעשו שידורי "מקבלים שבת" עם ראש המועצה ניב ויזל, הועבר שידור של חגיגת המימונה, והתקיימו משדרי זום בשיתוף שרים ובכירים אחרים על נושאים שעל סדר היום הציבורי.

כפיר ולדמן, השדרן הראשי בתחנה: "מאז השידורים בפייסבוק המועצה ובפרט בקורונה אנחנו עדים לאלפי צפיות במשדרים שלנו. אני מאמין שזו פלטפורמה שאכן מחברת את התושבים לתחנה".

לרדיו יש תפקיד קהילתי באירוע כמו הקורונה?

"הקורונה המחישה עד כמה חשובה פלטפורמה של שידור מאולפן. לא רק על עניינים שעל סדר היום המועצתי, אלא אפילו חגיגת המימונה, שהביאה אלפי צופים מהמועצה שהשתוקקו לקשר וחיבור. כמו גם משדרים חינוכיים בזמן הסגרים, ואפילו אסיפות הורים של תיכון הר-טוב באולפן".

ולדמן מספר כי מועצות אזוריות פונות כיום אליו כדי לייעץ להן בהעלאת שידורים כגון מפגשי הזום למיניהם ששודרו בתחנה בשיתוף שרי ממשלה.

ניב ויזל בשידור באולפן רדיו יהודה

"בין המטרות שהצבנו לנו לעתיד, נמצא הרצון לשלב עוד היבטים חינוכיים בתחנה", אומר ולדמן, "כך למשל אני במגעים להעברת השתלמויות למורים במועצה כדי שיוכלו להשתמש בפודקסטים לצרכים פדגוגיים. כמו-כן, יש מגמה הולכת וגוברת בארץ ובעולם של "סטורי טלינג" באמצעות הפודקסטים אז נחשוב גם על הכיוון הזה. זאת ועוד, יש חשיבה משותפת המועצה לקדם פלטפורמה של עמדת רדיו ניידת, כך שנוכל להגיע לשידורי רדיו ווידאו ליישובי המועצה ולהעביר חלק מהשידורים משם".

ראש המועצה, ניב ויזל, שכאמור הוא שותף פעיל בתכנים ובשידורי התחנה: "תחנת הרדיו קול יהודה היא פלטפורמה חיונית ובלתי אמצעית אשר מחברת בין הקהילה המגוונת של המועצה, ילדים, נוער ומבוגרים. באמצעות המשדרים אנו עוסקים בתכנים רבים הנוגעים לחיי התושבים. למרות שאנו חיים בעידן הרשתות החברתיות, הרדיו מוכיח כי הוא עדיין כלי תקשורת אהוב ורלוונטי. ברצוני לברך את עובדי התחנה, שדרניה ואנשי הצוות ומאחל להם המשך הצלחה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?