דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 05 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

בצומת מכריזים: אנחנו התשובה לתיקון 116

במשך עשרות שנים הצביעו המושבניקים והקיבוצניקים לפי זהות פוליטית של שמאל או ימין. האכיפה האגרסיבית של תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה מביאה רבים מהם לתמוך במפלגת 'צומת', שמבטיחה להסיר את רוע הגזירה

על רקע אווירת הבחירות המנומנמת והאדישה בולטת בחודשיים האחרונים פעילותה של מפלגת 'צומת', המפלגה שלקחה על עצמה לייצג בכנסת הקרובה את מצוקת המגזר החקלאי. האהדה שצוברת המפלגה, שעד לפני כמה חודשים, איש לא ידע שהיא קיימת, מצביעה על כך שהיא עשויה לגרוף תמיכה נרחבת ולהפוך להפתעת הבחירות הקרובות.
מזה כחודשיים מנהלת מפלגת צומת בראשותו של עו"ד משה גרין קמפיין, 'מדלת לדלת' במושבים ובקיבוצים, בניסיון לגייס למעלה מ-350 אלף בעלי זכות בחירה. לפי ההערכה הפוטנציאל האלקטורלי של המפלגה החדשה נע בין 4-8 מנדטים. המטה המרכזי של המפלגה הוקם באור יהודה לפני כחודשיים. מאז הוקמו כמו פטריות לאחר הגשם עשרות מטות קטנים במושבים ובקיבוצים, שאוישו בידי אנשים מהישוב שהתגייסו כדי לאייש את "השוחה האחרונה בשדה הקרב במלחמת ההשרדות שלנו", כפי שהם עצמם מגדירים.

"אני חייב להודות שהופתענו מהסחף". עו"ד משה גרין

הקש ששבר את הגב

 

המגזר החקלאי נמצא מזה שנים רבות תחת מתקפה בלתי פוסקת של רשויות המדינה. מאז המשבר הגדול של שנת 1988 ספגו החקלאים עוד ועוד עיצומים ומגבלות מצד המדינה: העלאה חדה של מחיר המים, הכבדת נטל שכר העבודה, מגבלות קשות על העסקת עובדים זרים, ואכיפה אגרסיבית מצד פקחי המינהל (רמ"י).
כל הגזרות שנפלו על המגזר החקלאי לא הביאו להקמה של מפלגה עצמאית. רוב החקלאים מזוהים עם שתי המפלגות ההסטוריות: העבודה והליכוד. במשך השנים היקף התמיכה ב'עבודה' הלך והצטמצם ואילו התמיכה בליכוד הלכה וצמחה. אך ההתנהלות הפוליטית הזו לא הניבה לחקלאים הישגים. במפלגת העבודה הלכו והתרחקו מהם ואילו בליכוד התעלמו מהם, והגזרות המשיכו להגיע.
הקש ששבר את גבם של החקלאים והניע את המהלך הנוכחי של מפלגת צומת הגיע בחודש אפריל האחרון, אז החלה האכיפה האגרסיבית של תיקון 116 לחוק התכנון ובנייה. עשרות פקחים של היחידה לאכיפה של מינהל התכנון, פשטו על נחלות חקלאיות בכל רחבי הארץ, חשפו עבירות בנייה ועבירות שימוש חורג, וחילקו קנסות עתק בהיקפים שמתחילים ב-300 אלף שקלים ומגיעים עד ל-1.2 מיליון שקל. כאן הבינו החקלאים כי החרב שמונחת על צווארם אינה תיאורטית וכי הדרך היחידה לשנות את רוע הגזירה, אם זה בכלל אפשרי, היא באמצעות הכנסת.
"אין לי ברירה. זה לחיות או לחדול מבחינתי", אומר שגיא גלאם, ממושב שדה עוזיה, "המצב של החקלאים הוא בלתי נסבל. המנהל רודף אותנו. התאכזבנו מהמפלגות הגדולות. יש ביננו אנשי ימין ויש אנשי שמאל. זה כבר ממש לא משנה מה העמדה הפוליטית שלך כשהבית שלך בוער".

 

הזדמנות להשפיע בכנסת

 

המועד החדש של הבחירות לכנסת, עליו הכריז ראש הממשלה, היה מבחינת המושבניקים הזועמים הזדמנות "משמיים" לנסות ולהשפיע על הממשלה שתיבחר. לפני כחודשיים פנתה קבוצת מושבניקים מהדרום, ליו"ר 'צומת', משה גרין, בעצמו מושבניק מבטן ולידה ממושב בצרה בשרון, כדי להפוך את המפלגה ההיסטורית של הרמטכ"ל ושר החקלאות, רפאל איתן (רפול) ז"ל, למפלגה סקטוריאלית שתוביל את המאבק למען המגזר החקלאי. עבור גרין היה מדובר בהתגשמות של חלום.
"פנו אלי כמה חקלאים וזה מאוד ריגש אותי. אני רואה בהתיישבות הכפרית נכס לאומי ממדרגה ראשונה. מתנהלת כאן מלחמת חורמה, מלחמה קיומית. הבנו שרק אם נבנה כוח פוליטי חזק נוכל לעמוד מול נחשול הטייקונים והנדלניסטים, שרוצים למחוק אותנו מעל פני האדמה ולהקים את מפלצות הבטון שלהם", מסביר גרין.
"אני חייב להודות שהופתענו מהסחף. קל לשכנע קיבוצניק או מושבניק לתמוך במפלגה שהמטרה המוצהרת שלה היא הצלת המושבים והקיבוצים. הדבר היחידי שדורש מאיתנו מאמץ כל שהוא זה לשכנע אותם שיש למפלגה כזו סיכוי עצום להצליח בבחירות, כפי שעשו זאת בעבר הגמלאים", מספר גרין.
ב'צומת' הופתעו לגלות כי יש להם תומכים גם מירושלים ומתל אביב, "לא האמנתי שהמסר הזה של ההגנה על המרחבים הירוקים יעורר התרגשות וסחף גם בקרב אנשים מאוד ערכיים שמתגוררים בערים הגדולות. פשוט איכפת להם והם מבינים שזו לא רק המלחמה הפרטית שלנו אלא מאבק נגד מדיניות דורסנית שעלולה להרוס כל חלקה ירוקה במדינה שלנו", הוא מציין.

"אין לי ברירה. זה לחיות או לחדול מבחינתי". כנס בחירות של "צומת"

"אין עם מי לדבר"

 

חבר מרכז הליכוד הוותיק, איציק אבוקרט בן 56 אב לארבעה ילדים ממושב צלפון, החליט להצטרף לצומת לאחר התלבטות קשה, "היה לי קשה מאוד לקבל את ההחלטה הזו אבל אחרי 40 שנה כחבר ליכוד הגעתי למסקנה שאין ברירה. אין עם מי לדבר. הבנתי שאין לנו אמא ואבא בממשלה ושצריך שתהיה לנו מפלגה משלנו. אף אחד לא יעזור לי".

לדבריו מאז הודיע על החלטתו והחל לעבוד במרץ כדי לשכנע את חבריו במושב להצביע 'צומת' הוא מקבל אין ספור טלפונים מגורמים בליכוד כדי שיחזור בו, "ניסו בכל דרך לשכנע אותי אבל הבהרתי להם שנמאס לי מההבטחות שלהם. רק מפלגה ייעודית כמו צומת תעזור לנו. היו להם הרבה הזדמנויות ואני כבר לא מאמין להם", אמר אבוקרט.
במפלגת צומת אומרים כי ההצטרפות לצומת ,תופסת תאוצה וחוצה מפלגות, מימין ומשמאל. "צומת יכולה להוות כוח פוליטי עצום. המפלגות הגדולות הבינו שקורה כאן מהפך תודעתי בציבור ויש מחיר כבד להזנחה של מאות אלפי בעלי זכות בחירה מאוד דומיננטיים. הביטוי לכעס הזה יהיה בקלפי, כאשר מאות אלפי מושבניקים וקיבוצניקים יצביעו סוף סוף למען עצמם", מסכם גרין.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?