דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

דעה שכנות טובה ודיאלוג פתוח הם המפתח לניצחון

המציאות הדמוגרפית בישראל תחייב את כולנו להיכנס מתחת לאלונקה באמצעות בנייה צפופה. חובתנו לבלום תכניות בנייה גרנדיוזיות מחד ומאידך לסייע למדינה להתמודד עם הצפיפות תוך שמירה על האווירה הכפרית והירוקה

מדינת ישראל סובלת ממחסור בשטחים להקמת יחידות דיור. זהו אחד הגורמים לכך שהמחירים זינקו עם השנים באופן שמקשה על צעירים לרכוש בתים. המדינה מצאה פתרון למחסור בשטחים לבנייה בשינוי יעוד קרקעות משטחים חקלאיים לשטחים המיועדים לפיתוח. תפיסה זו בפני עצמה פוגעת בחקלאות, אחד מענפי היצור החשובים בישראל ובחקלאים שעמלו במשך שנים לטפח אותם וזו פרנסתם.

המועצה האזורית מטה יהודה נאבקת כנגד המדיניות הממשלתית הזו וכנגד החלטות וועדות הגבולות שמיישמת את המדיניות הזו בשטח. אנחנו לא לבד במאבק זה. שכנינו גם נאבקים ביחד אתנו ונלחמים על כל דונם. מעבר לפגיעה בחקלאים ובענף החקלאות, הריסת שטחים אלו בעבור בנייה של יחידות דיור בכוחם לשנות לחלוטין את המפה הירוקה של מדינת ישראל למחוק אתרים אקולוגיים ואטרקציות תיירותיות מקומית ובינלאומית. אמרנו בעבר ונאמר שוב: אנו ניאבק בהחלטות אלו בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו. אך לא נוכל לעשות זאת לבד.

ההתיישבות כולה וההתיישבות החקלאית חייבת להיות חלק מהמאמץ הלאומי. המציאות הדמוגרפית בישראל תחייב את כולנו להיכנס מתחת לאלונקה באמצעות בניה צפופה. זה קורה גם בערים שממקסמות את אחוזי הבניה בשטחן. היציאה מהגבולות העירוניים לשטחים הפתוחים תהיה בלית ברירה, אבל תתקיים.

                                                                         

"לשמור על האווירה הכפרית והירוקה”. עמק האלה

עלינו לדאוג שהבנייה תמקסם את הצפיפות ואת הבנייה לגובה בתוך הערים עוד לפני שיוצאים לשטחים הפתוחים ואז החובה שלנו תהיה לבלום תכניות בנייה גרנדיוזיות ולפקח שהבנייה בסביבה הפתוחה תהיה צנועה מחד ותסייע למדינה להתמודד עם הצפיפות מאידך על מנת לשמר על האווירה הכפרית והירוקה. אנחנו לא לבד ואתנו הולכים ביחד תנועות ההתיישבות, מרכז המועצות האזוריות, שוחרי הטבע והתושבים המסורים.

חלק מהמוקדים העומדים בסכנה הם שטחים בהם חיה אוכלוסייה מגוונת: ערבים, נוצרים, חרדים ויהודים, שהגיעו למסקנה שיש להניח בצד את המחלוקות לטובת שמירה על השטחים, האדמה החקלאית והמורשת המקומית. אנו מקיימים דיאלוג רצוף ופורה עם שכנינו, מפגשים ותיאומי עמדות, על מנת שנוכל לשמור על השטחים החקלאיים למען עתיד בנינו. חייב לציין לטובה שהתוצאות חיוביות והשיח בהחלט מועיל.

מפגשים אלה והשיח חוצה המגזרים שנוצר, יוכלו לשמש בסיס לדיאלוג גם לסוגיות מורכבות אחרות המאיימות לקרוע את החברה הישראלית. אני מאמין בשיח ערכי, אחראי וממוקד ובאפשרות שמתוכו אפשר לפתור סוגיות משמעותיות. אנו מחוייבים לקיים דו שיח שיח אמיתי ורציני מתוך כוונה לפתור בעיות ולא לייצר כאלה, גם עם הממשלות השונות וביתר שאת עם הממשלה הנוכחית. כולי תקווה שמאמצינו המשותפים יצליחו לבסוף לשנות את גורל הריאה הירוקה בלב במדינת ישראל לרווחת עתיד הסביבה כולה.

ניב ויזל

ראש המועצה האזורית מטה יהודה

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?