דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 15 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הורחב איום הרקטות על יישובי מטה יהודה

33.jpg

בוקר יום רביעי השבוע (13.11) ייזכר בדברי ימי מטה יהודה כיום שבו הרחיבו ארגוני הטרור את מרחב האיום על יישובי המועצה. החל מעתה נכללים גם יישובי חבל גיזו במסגרת האיום של רקטות הגראד הנורות מעזה במטרה לפגוע באזרחים שלווים ולהרוס את מרקם החיים של תושבי ישראל.

ההתמודדות של יישובי סובב ירושלים עם מטחי הרקטות שירו ארגוני הטרור מעזה לא הייתה אחידה: בעוד שבמטה יהודה השביתו לימודים והסעות ביישובים מסוימים, הרי בבית שמש, אבו גוש ומבשרת ציון המשיכו להתנהל כבשגרה.

ביום שלישי (12.11) בבוקר הודיעה המועצה האזורית מטה יהודה כי בעקבות ירי הטילים מרצועת עזה תקיים המועצה שגרת חיים ולימודים כרגיל מלבד בעשרת ישובי טווח ה-40 ק”מ, הנכללים במסגרת יישובי חבל עדולם: תירוש, גפן, שדות מיכה, זכריה, עגור, לוזית, צפרירים, גבעת ישעיהו, שריגים ונחושה.
בבית שמש, הודיעו כי מתכונת החיים בעיר תתקיים בשגרה מלאה ולימודים יתקיימו כרגיל. בעירייה הודיעו כי מתבצעות הכנות למצב חירום והמליצו לציבור לעקוב אחר הנחיות פיקוד העורף והנחיות הביטחון. כך גם במבשרת ציון ובאבו גוש.

רקטה שנפלה ליד המחסן בשטח אחד מיישובי חבל גיזו

בשעות הצהרים הבינו במטה יהודה כי איום הטילים עדיין בתוקף. ועד צור הדסה ביטל את כל הפעילויות הבלתי פורמלית כגון חוגים, פעילות תנועות הנוער והצגה שתוכננו לאותו יום. עם זאת, הגנים והצהרונים בגנים המשיכו לפעול כרגיל.

ההחמרה הניכרת בהיקף האיום על מטה יהודה הגיעה למחרת. ביום רביעי (13.11) בשעה -06:40 הושמעה אזעקה ביישובי חבל גיזו: תעוז, הראל, כפר אוריה, צלפון, גיזו, טל שחר, בקוע, נווה שלום, נחשון ואזור לטרון. זו הפעם הראשונה, מאז אירועי 'צוק איתן' באוגוסט 2014, שיישובים אלו נכללו במסגרת ירי הטילים של ארגוני הטרור מעזה.

באותה שעה עמדו מאות תלמידים בתחנות ההסעה לבתי הספר ומאות הורים הכינו את ילדיהם לגני הילדים.

מזכיר קיבוץ הראל, אבי פליישמן, סיפר כי באותה שעה עמדו תלמידים של הקיבוץ בתחנת ההסעה והמתינו לאוטובוסים כדי שיאספו אותם לבית הספר, וגני הילדים עדיין היו ריקים, מכיוון שהם נפתחים רק בשעה 7 בבוקר. “האזעקה הפתיעה את ההורים ואת הילדים, והם מיהרו לתפוס מחסה במרחבים המוגנים".

האזעקה לוותה ברעמי פיצוצים של טילי 'כיפת ברזל' שנורו כדי לפגוע ברקטות. רעש הפיצוצים הגיע עד אבו גוש. ההצלחה של כיפת ברזל לפגוע ברקטות הייתה מרשימה אך שרידי הרקטות צנחו וחלקים מהם נחתו בסמוך למחסן ולגן ילדים באחד היישובים. למרבה המזל לא היו נפגעים באירוע זה.

רקטה נוספת שנפלה בסמוך לגן ילדים באחד מיישובי מטה יהודה

כמה דקות לאחר מכן, בשעה 7:10, הודיעה המועצה האזורית מטה יהודה כי יום הלימודים ייפתח בשעה 00;10 וביישובי חבל עדולם (טווח ה-40 ק"מ) לא יתקיימו לימודים. בבית שמש, מבשרת ציון ואבו גוש המשיכו בשגרת הלימודים ללא שינוי.

לאחר הערכת מצב נוספת, בשעה 9:00 הודיעה המועצה האזורית מטה יהודה מטה יהודה כי הלימודים ביישובי חבל עדולם וחבל גיזו מבוטלים. בנוסף, הלימודים במסגרות החינוך (בתי ספר, גנים ומעונות) באזור ההר, צור הדסה ויישובי המזלג יחלו בשעה 10:00 כולל הסעות. עוד נקבע כי לא תהיינה הסעות תלמידים לבית שמש ולירושלים ולא תהיינה הסעות חינוך מיוחד.

בשעות הצהריים הודיע ועד צור הדסה כי הוחלט שכל החוגים והפעילויות הבלתי פורמליות בשעות אחה"צ יתקיימו ללא מגבלות, והסעות התלמידים מבתי הספר ומירושלים תבוצענה כרגיל.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?