דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 25 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הושלמה ההכרה הרשמית באזור היין יהודה

הרשות לפטנטים של משרד המשפטים השלימה את השלב האחרון בהכרה הרשמית באזור היין של יהודה וכעת הדרך פתוחה לקבל הכרה בינלאומית. ויזל: זוהי בשורה היסטורית

                                                       

רשות הפטנטים במשרד המשפטים השלימה לאחרונה את הרישום של כינוי מקור חדש בישראל - אזור היין "יהודה". השלמת הרישום תאפשר ליקבים הפועלים באזור היין המוכרז להציג את תווית המקור, וזאת תחת תנאים מסויימים. ההכרה באזור היין החדש היא הצעד הראשון בדרך להכרה בינלאומית באיכות המיוחדת של היין המקומי וצפויה לתרום להזנקת מותגי היין המקומיים בעולם היין הבינלאומי.

כינוי מקור הוא כלי שבעזרתו מגדירים תכונות של מוצר על בסיס השתייכותו לאזור גיאוגרפי מסויים ובכך מבדלים אותו ממוצרים אחרים. ב-1968 ניתן בישראל כינוי המקור הראשון והיחידי עד היום, "JAFFA” (ג'אפה"), אשר ניתן לתפוזים, אשכוליות ולימונים הגדלים באזורים שונים בישראל. מאז, במשך יותר מ-50 שנה, לא נרשמו עוד כינויי מקור בישראל.

 

הגדרת גבולות

 

המהלך הנוכחי, שבו נרשם כינוי המקור באופן רשמי ברשם הפטנטים, הוא תוצאה של מהלך שבו פתחו היקבים במטה יהודה לפני כמה שנים.

במרץ 2017 נפגשו חברי מועדון "יקבי יהודה" והסכימו על הגשת בקשות רשמיות למשרד המשפטים להכרה כאזור יין וזאת בסיוע המועצה האזורית מטה יהודה.

בשלב ראשון פנתה המועצה למומחים שונים במטרה לקבל סקירות מקצועיות אודות אזור יהודה, בדגש על נושאי גידול הענבים, ההיסטוריה והגאוגרפיה. בעקבות סקירות מקצועיות אלו הוחלט להגדיר את גבולות אזור היין באופן מצומצם ומדויק ככל הניתן, ולחלק את שטחו לשני אזורי משנה, אשר יבטאו את השונות הפנימית הקיימת בתוך האזור, על אף מרכיביו ההומוגניים הכלליים.

בראשית שנת 2018, על סמך חוות דעת המומחים, הוגשו למשרד המשפטים הבקשות הרשמיות לרישום סימן מסחרי בינלאומי (Certification Mark) ולרישום של כינוי מקור (Appellation of Origin). שתי הבקשות מתייחסות לאזור היין "יהודה" ולאזורי המשנה: "הרי יהודה" (שטח ההר הגבוה, ללא מדבר יהודה) ו"מורדות יהודה" (השטח שממערב להרי יהודה, בין קווי גובה 300-400 לשפלת החוף התיכונה).

בנובמבר 2019 אישר משרד המשפטים, כשלב ראשון, לרשום את הסימן המסחרי הבינלאומי "יקבי יהודה" ליקבים הפועלים באזור מטה יהודה. וזאת בהתאם לשיטה שבה מגינים על אזורי יין מוכרים ב"עולם החדש של היין”.

כאמור, בימים אלו השלימה רשות הפטנטים את תהליך רישום כינוי המקור בשיטת ה"עולם הישן". כך הפכה מטה יהודה לאזור הראשון בישראל שיוכר כאזור יין בדומה לאופן בו מוכרזים ומוגנים אזורי היין באירופה.

במסגרת האישור נכללים שישה כינויי מקור (שלושה בעברית והמקבילים להם באנגלית): אזור "יהודה" בכללותו ושני אזורי המשנה "הרי יהודה ו"מורדות יהודה".

כעת, יכולה המועצה האזורית מטה יהודה להגיש בקשה לרישום של כינויי המקור ב-28 מדינות נוספות החברות באמנה הבינלאומית של כינויי המקור.

                                                       

תו אזורי

 

האזור החדש כולל בתוכו את כל מטה יהודה ואזורים מסופחים לה, מסמוך למבשרת ציון במזרח ועד כפר מנחם במערב, ומכרמי צור שבגוש עציון שבדרום ועד שעלבים בצפון.

סימן המסחר "יקבי יהודה" יוכל להופיע על כל תווית של יין שלפחות 85% מהענבים שבו גדלו בגבולות האזור שסומן במפה שהוגשה כחלק מן הבקשה שאושרה. היקבים המעוניינים בכך, ושעומדים בקריטריונים שהוגדרו בבקשה למשרד המשפטים, יוכלו לפנות לוועדה ייעודית שהרכבה הוגדר בתקנון, ובמידה ויעמדו בתנאים, ישולב הסימן המאשר על גבי הבקבוקים.

יש לציין כי כבר מבציר 2019 והלאה עוטרו תוויות בקבוקי היין של יקבי האזור בסימן המעיד ומבטיח כי היין יוצר מענבים משובחים אשר גדלו בתחומי אזור היין האיכותי של "יהודה", או באחד מאזורי המשנה שלו "הרי יהודה" או "מורדות יהודה".

                                               

תנופת פיתוח

 

ממטה יהודה נמסר כי מתן הכרה רשמית לאזור יין, מביאה עימה תנופת פיתוח גדולה, בתחום תיירות היין בפרט והתיירות הכפרית בכלל, עם כל היתרונות הכלכליים והחברתיים שנלווים לפיתוח ענף התיירות האזורי, תנופה הסוחפת אחריה את המרחב הכפרי בשלמותו.

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל: "היקבים בכלל והיינות בפרט המיוצרים במטה יהודה הינם בעלי שם בזכות איכותם וכעת קיבלנו הכרה בכך. זוהי בשורה היסטורית וגאווה מקומית וישראלית שתיתן חותם איכות ליינות השונים שמיוצרים בגזרת מטה יהודה. ההישג הזה לא היה מתאפשר ללא תמיכתם של היקבים עצמם, עבודתם הנמרצת של אנשי מחלקת התיירות של המועצה בהובלתם של יועץ התיירות של המועצה מר ברק כץ ומנהלת מחלקת התיירות, רוני עירון ובסיועו של היועץ עו"ד עידן בר אולפן שעמדו מאחורי קידומו של התהליך כולו ואני מבקש להודות לכל מי שסייע בידינו במהלך זה והביא אותנו לתוצאה המרגשת".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?