דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 23 בינואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"הייתה תקופה שחשתי מאוים"

ניב ויזל מסכם את השנה הראשונה בתפקיד: המעבר לכס ראש המועצה, הביטול הצפוי של מענק האיזון, המאבק לשמירה על השטחים הירוקים, ההתמודדות עם תיקון 116, ההחלטה הקשה על שינוי מתווה הסעות, השינויים בתוך המועצה והפרויקטים שכבר יצאו לפועל

אם תשאלו את ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, מה מטריד אותו כרגע, תיאלצו לשמוע "הרצאה" שלמה - הרשימה היא ארוכה מאוד. השאלה שהוא מתמודד איתה אינה מה מטריד אותו, אלא מה סדר העדיפויות שיש לתת לאינספור עניינים, שכולם חשובים וכולם נוגעים לאיכות החיים של תושבי מטה יהודה ולעתידה של המועצה.

בשבועות האחרונים התברר לויזל כי השיתוק שבו נתונים משרדי הממשלה עלול לעלות למטה יהודה בקיצוץ האחרון והסופי של מענק האיזון ממנה נהנתה במשך שנים רבות. כזכור, מענק האיזון ניתן על ידי משרד הפנים לרשויות מקומיות שאינן יכולות להגיע לאיזון תקציבי. ב-2017 קידמו המפלגות החרדיות שינויים באופן החישוב של מענק האיזון. השינויים הללו היטיבו עם רשויות חלשות, חרדיות וערביות, הנמצאות באשכול סוציואקונומי 1-6. לפני כשנתיים עברה מטה יהודה לאשכול 7 ומאז החל משרד הפנים לקצץ בהדרגה במענק האיזון, שבעבר עמד על יותר מ-20 מיליון שקל.

"אם אכן יממשו את האיום ויורידו לנו את כל מענק האיזון אנחנו ניפגע בסכום של יותר מ-10 מיליון שקל, ונצטרך למצוא לזה מקור אחר או לקצץ בתקציב המועצה", מסביר ויזל, “זה אחד הדברים שאני בגללם לא ישן בלילה".

 

איך היה המעבר מכס ממלא המקום לכס ראש המועצה הנבחר ?

"שאלה טובה. יש הבדל בין להיות ממלא מקום ראש מועצה, כשאתה לא יודע מה יקרה עוד מעט, מצב לא ברור, הייתה תקופה שהייתי גם תחת איומים...”

חששת ?

"הייתה תקופה שחששתי, היה זמן ששלחתי את הרכב לבדיקות...ולא סתם חששתי, זו הייתה תקופה מאוד קשה, היה חוסר יציבות, אתה לא יודע מה קורה... חלק גדול מהציבור לא מבין שלא שיתפו אותי בהחלטות של המשטרה או בחקירה... הייתי כמו כל תושב במועצה, רק שאני הייתי צריך לנהל את המועצה תוך כדי התמודדות עם משבר מטורף...”

ואחרי שנבחרת ?

"כאשר יש ודאות, אני יכול להתנהל כראש מועצה עם סגנים שנבחרו ולהתחיל לעשות סדר. יש במועצה עובדים שנפגעו... מכל כיוון. לעשות סדר זה לא פשוט, זה לא ייגמר בשנה, שנתיים או שלוש... בשנה הזו התחלנו בתהליך של שיקום המועצה. אנחנו הולכים למקומות טובים... זו הייתה שנה של התארגנות מחדש, של שינויים, של העברת מחלקות למקום הטבעי שלהן למשל, החשמל לאגף הפיתוח, זה גם מייצר חיסכון".

ניב ויזל ובני משפחתו ביום הבחירות לרשויות המקומיות, אוקטובר 2018 (צילום: בקיצור)

לפני ראש השנה הודיעה ראשת עיריית בית שמש, ד"ר עליזה בלוך, על כוונתה לדרוש את העברת אזור התעשייה הר טוב אליה. איך אתה מגיב לכך ?

"הנושא הזה הוא האתגר המרכזי של המועצה בשנים הבאות. מדינת ישראל הולכת לגדול ב-10 מיליון איש עד שנת 2040. אין למדינה אדמות. כל רגע רוצים לעשות ועדות גבולות ולקחת שטחים. אנו מכירים את המגמה ומתמודדים איתה. הבעיה מתחילה כאשר רוצים לקחת מאיתנו נכסים מניבים כמו אזור התעשייה הר טוב או אולפני ג"ג בנווה אילן. בית שמש מצהירה בגלוי שהיא רוצה את הר טוב כי אין לה ממה לחיות. הם נמצאים באשכול סוציואקונומי 2 והולכים לרדת לסוציואקונומי 1. היקף הגידול של בית שמש הוא מהיר מאוד והיא תגיע ל-300 אלף תושבים, ראשת העיר אומרת שהיא לא יכולה לחיות כך ובמשרדי הממשלה אומרים לה תקחי ממטה יהודה. כשמתכוונים לקחת ממני נכסים מניבים אני לא מוכן... יש הסכם מ-2012 חתום על ידי שר הפנים דאז, אלי ישי, שקובע שעד 2027 לא נוגעים ואין שינוי במצב הנוכחי. הם רוצים לשבור את ההסכם ולזה אנחנו לא ניתן יד. נשקיע כל כסף שצריך כדי למנוע את זה. אני מקווה שמדינת ישראל תבין שהפתרון לבית שמש הוא לא בלהוציא את העין לשכנים ממטה יהודה. השכנות היא טובה וחבל להרוס אותה על זה. אני מקווה שראשת העיר בית שמש תתעשת ולא תיקח את מה שלא צריך... אני מוכן לעזור לה להקים אזורי תעשייה חדשים... יש לנו רעיונות, עשינו על זה דיונים, יש על מה לדבר...”.

פגיעה בהכנסות מאזור התעשייה הר טוב תביא לפגיעה קשה בתקציב המועצה ?

"המצב הנוכחי, שבו המדינה מפסיקה לתמוך בנו באמצעות מענק האיזון, זה נזק של עשרות מיליוני שקלים לתקציב המועצה. זה גורם לכך שאני מבקש להעלות את היקף ההכנסות מארנונה לעסקים. אנחנו צריכים לייצר עוד עסקים ועוד ארנונה מעסקים. איקאה זה רק הסנונית הראשונה, יש פרויקטים בקנה יותר גדולים, כל מיני סוגים של עסקים...יש לא מעט רעיונות ויש גם אזורי תעשייה חדשים, ביקשתי מהסגן שלי, שלומי מגנזי, לעסוק בזה ביומיום".

עד כמה היה חשוב לאשר את מתווה ההסעות החדש ?

"חשוב מאוד. זה היה מהלך לא פופולרי. אם לא היינו עוצרים את זה, בזכות חברי המליאה שגילו אחריות, תקציב ההסעות היה עולה מדי שנה עד שהיה גורם לקריסת המועצה".

השנה נאלצת להתמודד עם ההשלכות של תיקון 116 על המגזר הכפרי.

"המדינה נכנסה בהתיישבות בתיקון 116. עד עכשיו מטה יהודה נפגעה מעט, כי יש לנו תכנית מתאר ותכנית אב לתיירות. אני מוביל במרכז המועצות האזוריות את הפגישות עם המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, על מנת שיקל על האכיפה בחלקות א' וב'. ביקשנו להקל על הציבור באמצעות הליך הסדרה יותר ארוך... לצערי, אני חושב שאין שום אפשרות לבטל חוק כזה...”.

ראש הממשלה הבטיח שהוא יבטל אותו

"גם כחול לבן הבטיחו, וגם מפלגות אחרות. צריך להבין, אף אחד בכנסת לא יצליח לבטל חוק נגד פשיעה. אין דבר כזה. אני מוביל מאבק איך להקל על הנחלות החקלאיות בחלקות א' ובחלקות ב'. וגם להפסיק עם ההתנהגות החזירית הזו... הדרך שבה מבצעים את האכיפה... זה בלתי נסבל... זה קרה באבן ספיר ובשדות מיכה... צריך לעכב את זה...יש היום אבסורד שמושבניקים פונים אלי כדי שהמועצה תטיל עליהם קנסות במסגרת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה וזאת כדי שלא יצטרכו להתמודד עם הפקחים של היחידה לאכיפת דיני המקרקעין במשרד האוצר. אני מבין אותם אבל המדינה לא מאפשרת לי לגייס פקחים נוספים".

הקמנו מיקוואות ובתי כנסת, מינינו רבנים ליישובים. ויזל בחנוכת המקווה החדש באבן ספיר (צילום: פנחס עמנואל)

בישיבת המליאה אחרונה תקפו אותך על רקע הדו"חות החלשים של החברה הכלכלית מטה יהודה. מה התגובה שלך ?

"יש לי אמון בחברה הכלכלית. החברה עובדת לטווח ארוך. הפרויקטים שבהם היא עוסקת לא מניבים היום. אני מניח שאת התוצאות של העבודה הזו התושבים יראו בעוד שנתיים-שלוש".

בשנה האחרונה המשכתם להיאבק בתכניות של מינהל התכנון. מה היו ההישגים העיקריים שלכם בתחום הזה ?

"אנו משקיעים המון כסף וזמן במאבק ברשויות התכנון. החזרנו את שבעת היישובים לתחומי תכנית המתאר של מטה יהודה, זה הישג עצום, וזה אחד ההישגים העיקריים השנה. אנו עומדים בפרץ עם התכניות לספח שטחים שלנו. הגענו להבנות עם אבו גוש, ועדת גבולות מול קריית יערים נדחתה בניסיון להגיע להסכמות, גם מול בית שמש אני מקווה שנדע למצוא את הדרך שלא לאכול אחד את השני".

מתי תאושר תכנית המתאר בכפרים הערביים ?

"זה הישג עצום. ההשקעה בתכנית המתאר של הכפרים הערביים היא בסכום של 10-12 מיליון שקל. עשרה מתכננים יושבים על שני היישובים האלה. זה יאושר על ידי הוועדה המחוזית כנראה באמצע שנה הבאה. זה יאפשר לכפרים להביא השקעות לכל פרויקט שהם רוצים".

מה ההישגים שרשמתם בתחום הפיתוח ?

"הביוב הוא מנוע הצמיחה הכי גדול, ולא נגעו בו 25 שנה. כל פרויקט זה 10 מיליון שקל. השנה התחלנו לבייב את המושבים אבן ספיר ובר גיורא. ועד עתה סיימנו פרויקטים בבקוע, מחסיה, הראל ונווה שלום. בדרך שכונת ההרחבה בזכריה והמושבים בחבל עדולם. אנחנו מטפלים בסיום עבודות הפיתוח בהרחבות שנתקעו: נס הרים ואדרת, לוזית נסיים בשנה הבאה, וגם בשכונת ההרחבה של בקוע".

השנה נאלצת להתמודד עם כמה אירועי חירום: ירי טילים על עדולם, שריפות בקיבוץ הראל, באדרת, נווה מיכאל ובית מאיר. איך אתה מסכם זאת ?

"השקענו 3 מיליון שקל בהקמת חמ"ל למועצה. היום, בתוך 3 דקות אנחנו מפעילים את כל מכלולי המועצה. הפעלנו אותו בשריפות ובאירוע הטילים. מאוד התמקצענו בטיפול בשעת חירום ואנו מקבלים סופרלטיבים מהמדינה על התמודדות בתחום זה. בשנה הבאה נחנוך אוטובוס בטחון שישמש כחפ"ק בשעת חירום ובשעות השגרה יסייר ביישובים ויסייע בגבייה ארנונה".

"אנחנו צריכים לייצר עוד עסקים ועוד ארנונה מעסקים". ויזל בחנוכת בית החולים הוטרינרי 'וט-חולים' בקריית ענבים

השנה קידמת נושאי דת בהיקף נרחב.

"נכון, השנה חנכנו 13 מקוואות, מינינו חמישה רבני יישובים, וזה אחרי שנים שראשי המועצה ובהם גם אבא שלי סירבו לקדם זאת, הקמנו שני בתי כנסת ושדרגנו ארבעה בתי עלמין. יש לנו ציבור גדול שצורך שירותי דת".

מה קרה בתחום הספורט ?

"הקמנו חמישה מגרשי כדורגל: בכסלון, נס הרים, תירוש, גפן וצפרירים. פעילות הספורט גדלה באופן מטורף, פי 4-5 ממה שהיה לפני שלוש שנים. פתחנו קבוצות מאמאנט, אנחנו בליגה של כדורגל, עלינו לליגה א' בכדורסל ועוד".

ומה הדברים החדשים שתושבי המועצה צפויים לגלות בשנה הקרובה ?

"החל מחודש נובמבר, ניכנס לפיילוט שבו אוטובוסים של המועצה יסיעו חינם תושבים בין המושבים, וזאת בשעות הלימודים. אנחנו נהיה חבל יין ראשון בישראל שמקבל תו תקן ממשרד המשפטים, מאז תפוזי ג'אפה לא היה מותג כזה בישראל. נתחיל לעבוד באשכולות של יישובים ולאחד פעילויות של נוער ומבוגרים. נמשיך בעשייה ויש עוד הרבה הפתעות בדרך".

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?