דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 24 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הישג לשמחון: עו״ד עמית יפרח נבחר למזכ"ל תנועת המושבים

          

               עו"ד יפרח

הישג לנשיא מועצת תנועת המושבים, שר החקלאות לשעבר, שלום שמחון. מזכ"ל תנועת המושבים, מאיר צור, פרש מתפקידו ובמקומו בחרה מועצת התנועה את עו״ד עמית יפרח (45), ששימש בשנים האחרונות כיועץ המשפטי ויו״ר אגף קרקעות בתנועת המושבים והוביל את תחום הקרקעות והאגודות שיתופיות במגזר המושבים.

העימות בין שמחון לבין צור פרץ במלוא עוזו באמצע השנה, עם התסבוכת אליה נקלעה תנועת המושבים מול תנועת הנוער שלה, 'בני המושבים'. בעקבות המשבר החמור, שבו נטשו אלפי חניכים ומדריכים את 'בני המושבים' והקימו את ה'תנועה החדשה', התקיים דיון של מועצת תנועת המושבים אשר סוקר בהרחבה בשבועון 'בקיצור'.

במהלך הדיון, שהתקיים ביוני 2019, התעמת שמחון עם המזכ"ל צור ועם ראשי המועצות האזוריות שנכחו בדיון וטען כי הם פוגעים בתנועת המושבים. שמחון נבחר באותה ישיבה לנהל את המשבר מול חניכי ומדריכי תנועת הנוער והבטיח כי יחזיר אותם לתנועת בני המושבים. באותו דיון הצהיר צור כי הוא מתכוון למלא את הקדנציה שלו עד שנת 2021 ולפרוש לאחר מכן. אך, כאמור, הדברים התנהלו אחרת: חניכי התנועה החדשה עדיין לא חזרו לתנועת האם וצור נדחק לפינה והתבקש לפרוש.

בישיבה אמר מזכ"ל תנועת המושבים היוצא מאיר צור: "לאחר תשע שנים החלטתי לסיים את תפקידי כמזכ"ל תנועת המושבים. אני מודה מקרב לב לתנועה, למוסדותיה ולעובדיה, וכמובן לתושבי המושבים, על תקופה זו, תשע שנים זו תקופה ארוכה, בה הייתה לי הזכות הענקית לעמוד בראש התנועה המפוארת שלנו. פעלנו ללא לאות ובעבודה קשה, מקצועית וערכית. החזרנו את תנועת המושבים למרכז העשייה וההתנהלות אל מול השלטון המרכזי. אני יוצא מהתנועה בתחושת גאווה וסיפוק גדולים. אני מאחל בהצלחה למזכ"ל הנבחר עו"ד עמית יפרח. עמית הוא איש מקצוע בכל הקשת הרחבה של האתגרים עמם מתמודדים המושבים וחשוב מזה, עמית הוא איש ערכי מהמעלה הראשונה. מהיום עמית הוא המנהיג של המושבים בישראל ואני חש גאווה גדולה על שהוא זה שממשיך את הדרך ועומד בראש התנועה שלנו".

עו״ד עמית יפרח נבחר ברוב גדול על ידי מועצת תנועת המושבים. עו״ד עמית יפרח אמר: ״אני מודה למאיר צור על שנים רבות בהובלת התנועה והמרחב הכפרי ומתכון להוביל את תנועת המושבים לאתגרים הרבים שלפנינו, ובהם: חיזוק החקלאות וההתיישבות, בו אני רואה אינטרס לאומי מהמעלה הראשונה. את תפקידי אעשה מתוך תחושת שליחות ולטובת המרחב הכפרי כולו".

בשנים האחרונות הוביל עו"ד יפרח את מאבקי המושבים בוותמ״ל (הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור, שבשנים האחרונות ניסתה להפקיע שטחים חקלאיים רבים מידי המרחב הכפרי לטובת בנייה עירונית) וכן מאבקים בנושאים כגון עדכון תמ״א 35 והקמת הבית השלישי בנחלה, והחתמת בעלי הנחלות במושבים על חוזי החכירה לדורות והאפשרות לרישום הנחלה בטאבו, לראשונה מאז קום המדינה. בנוסף מכהן עו״ד יפרח גם כנציג ההתיישבות במועצת רשות מקרקעי ישראל.

עו"ד עמית יפרח היינו בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני במדיניות ציבורית. הוא בן למשפחה חקלאית ממושב אוהד שבעוטף עזה וכעת מתגורר במושב ערוגות בדרום.

תנועת המושבים מונה 254 מושבים בכל רחבי הארץ,  ובהם מתגוררים כ-130 אלף איש. כ-25 מושבים במטה יהודה הם חברי תנועת המושבים, ומהווים 10% מכלל המושבים החברים בתנועה.

 

תגובות

 

בני אלירז: בחירה ראויה

סגן ראש המועצה אזורית מטה יהודה, בני אלירז, כיצד אתה מגיב על בחירתו של עו"ד עמית יפרח למזכ"ל תנועת המושבים?

 

"בעיני המינוי הוא מינוי ראוי ביותר. זה האיש הנכון בזמן הנכון. מאיר צור נתן תשע שנים והגיע הזמן לחילופי הדורות. כמי שעבד שבע שנים בתנועה אני מכיר את היכולות של עמית ואת האתגרים הגדולים שעומדים בפני המושבים לרבות תיקון 116 והוא האיש המתאים לעסוק בכך, כמי שהיה נציג התנועה מול מוסדות הממשלה, הוביל לפתרון ולהסדרה, וכמי שטיפל בחוזה לדורות. הוא איש אדיר והתנועה מאוד זקוקה לו".
 

ומה לגבי המשבר של תנועת הנוער 'בני המושבים'?

 

"אכן, יש משבר גדול מאוד. בלשון המעטה אומר שנעשו טעויות קשות בניהול הנושא הזה. בעיני יש צורך להחזיר את בני המושבים לתנועת המושבים. לצערי המהלך שהלכו אליו לא נתן את הפתרון האמיתי. גם כאן עמית יצטרך לשקם את הנושא הזה ומי כמוהו יודע להוביל מהלכים בנועם הליכות ובהידברות".

 

מה תגובתך לטענה שזו עוד הוכחה כי שלום שמחון מנהל את תנועת המושבים מרחוק?

 

"אני דוחה את האמירה על כך ששלום שמחון מנהל את התנועה מרחוק. שלום הוא יציר כפיה ובנייה של התנועה, מי ששירת בתפקידים של גרעינר ועד מזכ"ל התנועה, חבר כנסת ושר. יש לו מניות רבות בתנועה. שלום הוא איש מאוד חשוב, ובגאווה גדולה אני יכול לומר שהוא חבר אישי שלי. הוא יכול להשפיע על מספר אנשים אך הייתה הצבעה גורפת במועצת התנועה ולמעט מתנגד אחד כולם תמכו בעמית ותמישך להיות לו תמיכה רחבה".

 

עמית הוא בחירה טבעית

שמעון קינן, ממושב עמינדב: "את עמית יפרח אני מכיר ומעריך שנים רבות. לאורך השנים הרבות עמית סייע למושבים בכל התחומים ובמיוחד בתחום הזכויות של החקלאים בקרקע.
בכל יום חמישה ימים בשבוע, כאשר סיים את יום העבודה המפרך נסע עמית לעוד מושב בכל רחבי הארץ והסביר במפגשי חברים ואסיפות איך כדאי לעגן את הזכויות בנחלות. עמית שימש כאוזן קשבת לכל מושבניק תמיד ובכל שעה. אותנו במושב עמינדב, עמית ליווה ומלווה באופן צמוד בכל מה שקשור בהתנהלותיינו מול המינהל. היה אך טבעי שעמית יבחר למזכיר תנועת המושבים. בשמי ובשם תושבי עמינדב ומטה יהודה אני שולח ברכת הדרך להצלחה במשימות הקשות העומדות בפני עמית - הצלחתו היא הצלחתנו. בהזדמנות זו אאחל בירכת הדרך והצלחה רבה לחברי היקר מאיר צור המזכל היוצא.


 


 


 


 


 


 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?