דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המועצה מגבירה את האכיפה של חוקי סביבה

אתר לפינוי גזם ביישוב עין נקובא

המועצה האזורית מטה יהודה תגביר באופן משמעותי את האכיפה של חוקי שמירה על הסביבה ותנקוט מדיניות של קנסות מנהליים כנגד עבריינים, כך הכריזה מנכ"לית המועצה האזורית מטה יהודה, יעל אברמן לפני חברי המליאה. כחלק ממדיניות זו תעבור המחלקה לאיכות הסביבה וחזות הכפר לאחריותה של המנכ"לית למשך השנה הקרובה.

לפי התכנית של המועצה תתבצע "מהפיכה" בכל הכרוך באכיפה, וזאת במעבר מחוקי עזר של המועצה לאכיפה של חוקי המדינה ולשימוש בקנסות מנהליים. גובה הקנסות יעלה באופן חד מגובה של 500-750 שקלים כיום ל 1000-3000 שקלים.

לצורך כך המועצה תכשיר את הפקחים הקיימים במסגרת של קורסים מקצועיים ותגייס פקחים נוספים. מליאת המועצה אישרה את שליחת הפקחים לקורסים אלה שיימשכו כשלושה חודשים.

"המטרה שלנו ליצור שינוי משמעותי באיך שהיישובים נראים”, הסבירה אברמן, "אנחנו חייבים לעשות שינוי יחד עם היחידה הסביבתית, עם השירות הווטרינרי, ומחלקת סביבה ותחבורה, ומינהל חינוך ואגף חברה. להטמיע את הנושא הזה. להחיל על עצמנו את החוק. אנחנו מעדיפים לא לתת דו"חות ומעדיפים יישובים נקיים, אבל ועדי היישובים מבקשים שיהיו לנו שיניים”.

כחלק מהרה-ארגון מחדש של תחום איכות הסביבה יעבור הטיפול בפסולת הגושית (גרוטאות וכיו"ב), מהפך. המועצה מצאה כי המכולות לאיסוף הגרוטאות שמותקנות בקצות היישובים משרתות גורמים שונים שבכלל לא מתגוררים ביישוב ואף לא במטה יהודה. “כיום אנחנו מפנים אשפה שלא משרתת את תושבי מטה יהודה", הודתה אברמן, “נעשה שינוי ונפנה את הפסולת הגושית ישירות מהבתים".

לפי התכנית המועצה תכריז על יום לפינוי הפסולת הגושית ביישוב המסוים. באותו יום התושבים יתבקשו להוציא את הפסולת הגושית לרחוב. מי שיוציא את הפסולת הגושית לפני כן ייקרא לפנות אותה בעצמו או יסתכן בקנס מנהלי.

שינוי נוסף צפוי באופן הפינוי של הגזם. לפי התכנית החדשה, כל ועד מקומי ביישוב יוכל להחליט אם הוא רוצה שהמועצה תפנה את הגזם או לקבל את הסכום לפינוי עצמאי. המועצה תפנה את הגזם למתחמי איסוף אזורים, מתקני הטמנה או מיחזור וזאת עד שיגובש פתרון אחר.

ראש המועצה, ניב ויזל, אמר כי יש חשיבות רבה לאישור התכנית החדשה בנושא איכות הסביבה. לדבריו בתוך כשנתיים לא יהיה למועצה פתרון מקומי להטמנת אשפה והיא תיאלץ להסיע את האשפה לאתר דודאים בדרום בעלות יקרה בהרבה. "יש למצוא אלטרנטיבה למטמנה של שדות מיכה ואנחנו עובדים על זה חזק מאוד", הוא אמר.

סגן ראש המועצה, בני אלירז, אמר כי מדובר במהפיכה שתסייע לאיכות החיים של תושבי המועצה ולענף התיירות: “ככה מתחילות מהפיכות. מי שיקבל דו"ח זה יוביל אותו לשינוי תודעתי. אם לא נדע לשמור על הירוק לעולם לא נהיה שם. בתוך התיירות צריך להיות גורם של שמירה על איכות הסביבה". אלירז ציין כי החינוך לשמירה על הסביבה צריך להיכנס כחלק מתכנית הלימודים של ילדי מטה יהודה.

יו"ר ועדת איכות הסביבה, ירמי דוד, תמך בעמדת המועצה ואמר כי על תושבי מטה יהודה להתאחד סביב מטרה חשובה זו שתסייע לפתח את מטה יהודה כמקום סביבתי נקי עם אוויר נקי.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?