דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המושבים התכחשו ל"כולנו"

אחד הסיפורים היותר עצובים של הבחירות הנוכחיות הוא הנסיון של שר האוצר, משה כחלון ושל מפלגתו "כולנו" לזכות באהדת המגזר החקלאי. נסיון זה נכשל כשלון בולט, במיוחד במטה יהודה שבה נולד. לבד מהיישוב עין נקובא שבו שמרו לכחלון אמונים ושם הוא זכה להישג הבולט ביותר שלו, בשאר היישובים במטה יהודה קיבל כחלון אחוזים בודדים.

הכשלון של "כולנו" מהדהד אף יותר כאשר לוקחים בחשבון את המאמצים שעשה כחלון כדי לקדם את הסדרת השימושים החורגים בנחלות החקלאיות ואת מעמדה של ההתיישבות העובדת במועצת הארצית של רשות מקרקעי ישראל (רמ”י).

כחלון הצליח לשריין לנציגות של המושבים מקום של "משקיף" במועצת רמ"י, הישג חשוב מאוד למושבים שקולם לא נשמע עד אז בדיוני המועצה.

בחודש יולי 2018 התחייב כחלון בכנס שהתקיים ביקב קטלב במושב נס הרים לקדם תוכניות הסדרה לשימושים החורגים בנחלות החקלאיות שבמושבים וזמן קצר לאחר מכן הצליח לצמצם את הקנסות כנגד ה'שימושים חורגים' מ-7 שנים ל-4 שנים בלבד. במקביל הקים כחלון צוות במנהל מקרקעי ישראל לאישור השכרת בתים בנחלות.

הנסיון "לקרוץ” למגזר החקלאי נכשל. כחלון (משמאל) בכנס ביקב קטלב, יולי 2018

על העבודה הזו ניצח ח"כ רועי פולקמן, תושב נס הרים, אשר סייע רבות לקשר שבין מטה יהודה לבין הכנסת ומשרדי הממשלה.

ההישגים הללו הניעו את יו"ר תנועת המושבים, מאיר צור, להתגייס ל"כולנו" וכחלון הכריז כי בבחירות הבאות הוא יבקש את תיק החקלאות ויעניק אותו לצור.

בתמורה למאמצים הללו קיווה כחלון לזכות בתמיכה של המגזר החקלאי אך בפועל זה לא העניק לו את התמיכה לה קיווה. איתות ראשון שבישר על כך שהמגזר החקלאי לא יתמוך בכחלון היה בכנס תנועת המושבים שהתקיים לפני כחודש בים המלח. שבועון "בקיצור" היה הראשון לדווח כי אופן ההתנהלות של מארגני הכנס מבשר כי יש נתק חמור בין תנועת המושבים לבין "כולנו".

במטה יהודה זכתה "כולנו" לתמיכה חלשה ואפילו לא הצליחה לשחזר את ההישגים שלה מבחירות 2015. היישוב שנתן את מירב הקולות ל"כולנו" היה עין נקובא שבה הצביעו לרשימה 20% מכלל בעלי זכות הבחירה. אחריו ברשימה מושב המגורים של ח"כ פולקמן, שבה נרשמה תמיכה של 9%. אחריהם מסילת ציון (7%), ואבן ספיר (7%).

בבחירות 2015 זכתה "כולנו" לתמיכה של 17% במושב עגור, אך הפעם הצביעו עבורה רק1.5% מכלל בעלי זכות הבחירה במושב. גם במושבים נוספים נרשמה צניחה חדה בתמיכה ב”כולנו”: שדות מיכה עם 6% (14.87%), בקוע עם 7% (13.84%), צפרירים עם 4% (13.24%).

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?