דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 31 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המשנה ליוע"מש: עבר זמנו של משטר הנחלות

“אם לא עוסקים בחקלאות צריך להחזיר את הקרקע לרשות מקרקעי ישראל". נחלה במושב

המאבק של החקלאים כנגד מדיניות הממשלה כלפי ענף החקלאות ובמיוחד כנגד האכיפה המחמירה של תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה זכה בסוף השבוע האחרון למהלומה מכיוון משרד המשפטים. בראיון שהעניק המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים, עו"ד ארז קמיניץ, הוא הבהיר כי המאבק על האכיפה של חריגות בנייה, הוא רק חלק ממדיניות נרחבת יותר שבמרכזה ביטול הנחלות החקלאיות וצמצום משמעותי של זכויות החקלאים בקרקע החקלאית.

קמיניץ התראיין במסגרת של ראיון ראש השנה לעיתון 'כלכליסט' וזאת על רקע ההתקפות האישיות עליו בנוגע לאכיפה של תיקון 116. כזכור, האכיפה של התיקון החדש אשר החלה לפני כמה חודשים, עמדה במרכז העניין הציבורי של המגזר החקלאי בבחירות האחרונות לכנסת ה-22, ואף הביאה להקמתה של מפלגת החקלאים 'צומת' אשר הצליחה לגייס כ-15 אלף קולות בלבד ולא נכנסה לכנסת.

תיקון 116 לחוק התכנון והבנייה החמיר את הענישה על עבירות בנייה, ולפיו פקחי היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה רשאים להוציא צווי הריסה ללא ניהול הליך משפטי שהיה נדרש בעבר, ולהשית קנסות מינהליים אשר אין אפשרות לערער עליהם בבית משפט. הקנסות על עבירות בנייה על פי התקנות נעים בין עשרת אלפים שקל ל־300 אלף שקל.

קמיניץ אמר בראיון כי את מדיניות החמרת האכיפה החל היועמ"ש הקודם, עו"ד יהודה וינשטיין, שהבין שזו "מכת מדינה”. הוא ציין כי הבעיה החמורה במיוחד במגזר הערבי, החקלאי והדרוזי.

"הגענו למסקנה שהמשפט הפלילי לא מטפל טוב באירוע הזה. הוא לא מספיק מרתיע כי זה הליך שנמשך הרבה זמן", הסביר קמיניץ בראיון, “זה יצר היעדר טיפול, וזו שגיאה חמורה מעבר לעובדה שיש פגיעה בשלטון החוק. זו גם עבירה שכולם רואים אותה. כשמישהו למשל משכיר מתחם שלם בחלקה ב' בנחלה, כולם רואים שהוא מפיק הכנסה גבוהה מאוד מחלקה חקלאית; כך גם כשמישהו בונה בית מפואר על גבעה שאסור לבנות בה. עבירות כאלה הן גם פגיעה קשה בשלטון החוק וגם מסכלות את התכנון".

לדבריו, במגזר הערבי כבר רואים שינוי ואף התברר כי יש נכונות במגזר זה להתגורר בבנייה רוויה ובשכר דירה. "במגזר הערבי הייתה הזנחה ארוכה... כיום כמעט כל המגזר הערבי מתוכנן בתכנון מתארי. רוב העבירות מוכשרות בדיעבד. יש אישור מיוחד שאני נתתי בוותמ"ל לאשר תכנון על בסיס מצב קיים. יש בתים שאנחנו לא יכולים להכשיר כי הם יושבים על צורכי ציבור, וכאן צריך להכניס אלמנטים של אכיפה".

בהתייחסו לתלונות המגזר הכפרי על האכיפה הנוקשה שמופעלת כנגד חריגות הבנייה בנחלות החקלאיות, הצהיר קמיניץ את אחת האמירות הקשות והמחודדות ביותר שהושמעו בשנים האחרונות ביחס למגזר החקלאי: "משטר הנחלות פשט את הרגל”.

קמיניץ הסביר את דבריו ואמר כי אופן הראייה שהיה בשנים הראשונות לקום המדינה, שבה המושבניק מעבד את הקרקע ומקבל בתמורה בית סוכנות, עבר מן העולם. “בעקבות המשבר שחוו בשנות השמונים ההתייחסות של המושבניקים והקיבוצניקים לנדל"ן השתנתה. הם למדו שחייבים לדאוג לנכס המרכזי, בית המגורים. זה גרם לכך שצריך לשנות את השיטה הבסיסית שעליה בנויים המושבים והקיבוצים".

לדברי קמיניץ המסלול שבו הולכות רשויות המדינה אל מול בעלי הנחלות הוא הפקעה של השטחים חקלאיים כנגד אפשרות לבנות בחלקת המגורים. “יש לשנות את משטר הנחלות, ולהגיד למושבניק 'קח את נחלת המגורים ואפשרות להקים עוד בית מגורים, ותוותר על כל היתר'. זה משהו שמושבניקים לא היו מוכנים לקבל, ובמשך שנים לא הצלחנו להתגבר על קושי פוליטי. לאורך השנים ניסינו להגיע לפתרונות יצירתיים, ובסוף יגיע היום שבו נצטרך להתייצב מול המראה ולהחליט לאן הולכים, ברור לי שיהיו מאבקים".

קמיניץ הדגיש כי עמדתם של החקלאים על כך שהם שמרו על הקרקע נדחתה בכל הערכאות בבתי המשפט. “המערכת החוזית איתם מאוד ברורה. לפי החוזים חלקות ב' ניתנו להם למשמרת כדי שיעסקו בחקלאות, ואם לא עוסקים בחקלאות צריך להחזיר את הקרקע לרשות מקרקעי ישראל. בנכס המרכזי, חלקת המגורים, אנחנו מאפשרים רכישה בסכומים מאוד נמוכים ואפילו סמליים, ואני חושב שזה מייצר איזון ראוי. ההפרדה שלנו היא בין הנכסים של האדם למגורים לנכסים שקשורים לחקלאות".

הוא דחה את הטענות של המגזר החקלאי על אכיפה בררנית מול המגזר העירוני: “נכון שבמגזר העירוני היו מבצעי היוון, אבל מצד שני, חלקת המגורים במושבים גדולה יותר ולכן קשה להשוות. אני יכול לומר שאין אפליה בין המגזר החקלאי לעירוני".

בראיון נשאל קמיניץ על המעורבות של פוליטיקאים בנושא היחס למגזר הכפרי והאכיפה של תיקון 116. כזכור, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, הבטיחו לפני הבחירות האחרונות למגזר החקלאי כי יטפלו בנושא. נתניהו פירסם סרטון ובו אמר כי הוא "אוהב את החקלאים" ושקד הצהירה כי תיקון 116 נועד למגזר הערבי והאכיפה במגזר החקלאי היא טעות.

"התיווך של הפוליטיקאים הורס", אמר קמיניץ, "אני לא מתרגש מכך שהמערכת הפוליטית עושה שימוש בגורמי המקצוע לצרכים שלהם, אבל מה שמפריע לי זה שהשיח הזה מונע מאתנו את היכולת לגשת לציבור בצורה יותר נקייה. בסוף השם שלי מייצר רתיעה ומונע התחלה של דיבור על בעיות משפטיות ברצינות, כי שיווקו אותי כמישהו שאינו רוצה לקדם אלא רק להרוס".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?