דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 15 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

המשרד להגנת הסביבה נגד הורי בי"ס 'קרוב': לא זוהו חריגות בזיהום האוויר באזור נחם

המשרד להגנת הסביבה טוען כי לא זוהו חריגות ברמת זיהום האוויר בבי"ס קרוב הנמצא במתחם המועצה האזורית מטה יהודה סמוך למושב נחם. טענות המשרד מתנגשות חזיתית עם נתונים שמציגים הורי התלמידים בבית הספר, לפיהם, באזור שורר זיהום אוויר חריג וזאת בתדירות גבוהה מהמותר על פי החוק.

זיהום האוויר ממנו סובלים התלמידים עלה במלוא חריפותו בספטמבר האחרון, כאשר ההורים והתלמידים פתחו את שנת הלימודים בשביתה בת שעה ובהפגנה במחאה על התכנית של 'מפעלי נשר', להקמת מחצבה נוספת בסמוך למושב נחם והתכנית להעמיק את המחצבה הקיימת של 'מפעלי מלט הר טוב'. ההורים טענו כי התכניות מסכנות כ-3000 ילדים ומבוגרים, החשופים וקרובים למפעלים ולמחצבות המזהמות.

 

חריגות גבוהות מהמותר

 

ההורים מציגים חוות דעת שהכינה חברת 'אלדד שרוני – הנדסה סביבתית בע"מ' וממנה עולה כי במהלך 15 ימים של ניטור התגלו 3-10 חריגות מהערכים המותרים בחוק וזאת בעוד שלפי החוק מותרת חריגה כוללת עד 18 פעמים בשנה. יש חשש שלאור התדירות הגבוהה של חריגות אלה בתקופה של שנה יווצרו חריגות בתדירות של יותר מ-18 פעמים, טוענים ההורים.

ההורים טוענים כי המיקום של בית הספר כלל לא מתאים לשהות קבע של ילדים וגם לא למבוגרים. “בית הספר מוקף : כביש משני צדדים, אזור תעשייה גדול ממערב, מדרום וממזרח מחצבה ומפעל מלט/בטון. מפעל ייצור בטון או מלט, מחצבות, מפעלי עיבוד אבן ידועים כמזהמים משמעותיים בחלקיקים”. כמו כן, נטען בחוות הדעת ומוסיפים כי בית הספר נמצא בסמוך למכון טיהור שפכים שגם הוא יכול לגרום לזיהום האויר בגלל הכלור שמוסיפים.

ההורים מציגים רשימה של עשרות תלמידים ב'קרוב' המתלוננים על כאב ראש, סחרחורת, בחילה, צריבה בלשון, קושי לנשום, כאב בטן וחולשה, עיניים אדומות וצורבות, ריח רע שגורם לכאב בטן ובחילה, ועוד. לדבריהם, מערכת ניטור שהציב המשרד להגנת הסביבה נעלמה באופן פתאומי וזאת למרות חשיבותה לניטור איכות האוויר באזור.

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: "המועצה פועלת בנמרצות ובנחישות וכתף אל כתף עם הורי הילדים ואנו מתייחסים לסוגיה זו, בדומה לכל סוגיה הנוגעת לבריאות הציבור, ברצינות הגבוהה ביותר הנדרשת. כמו כן, אנו נמצאים בקשר רציף עם המשרד לאיכות הסביבה בנושא. מכשירי הניטור נמצאים תחת האחריות הבלעדית של המשרד להגנת הסביבה ואנו נעמוד בקשר רציף עם הגורמים המקצועיים במשרד על מנת להבטיח את בריאות התלמידים”.

                                                                                      

"לא נמצאו חריגות"

 

במשרד להגנת הסביבה טוענים כי כל הבדיקות שנעשו לא מצאו חריגות משמעותיות ברמת זיהום האוויר וכי אפשר ומקור הקשיים עליהם מדווחים התלמידים הוא בכלל בעובדה שבית הספר אינו מחובר למערכת ביוב מרכזית.

להלן תגובת המשרד להגנת הסביבה במלואה: "צוותים ממחוז ירושלים של המשרד להגנת הסביבה וכן אנשי היחידה האזורית לאיכות סביבה "שורק", הגיעו לבית הספר פעמים רבות בשנה האחרונה ובחודש האחרון, בעקבות תלונות ריח בזמן אמת. עם זאת, לא נמצא מקור מזוהה ולמעשה, במספר מקרים בודדים בלבד מכלל הקריאות הורגש ריח קל לרגעים ספורים שתואר כריח בעל אופי כימי. כמו כן, הגיעו למקום כוחות כיבוי והצלה עם אמצעי ניטור מתקדמים, ואף הם לא זיהו נוכחות של חומרים מסוכנים באוויר.

המשרד להגנת הסביבה הציב ניידת ניטור אוויר בשתי תקופות שונות בחצר בית הספר. בפעם הראשונה למשך כמה חודשים, ובפעם השנייה למשך כחודש וחצי. מהנתונים שנרשמו נראה כי איכות האוויר באזור ביה"ס, בהתייחס למזהמים שנמדדו, אינה שונה מאיכות האוויר המאפיינת את האזור הנרחב סביבו. בשל כך, הוצאה ניידת ניטור האוויר, לפי שיקולי מומחי איכות האוויר של המשרד ובית הספר עודכן על כך.

יצוין, כי מנהל מחוז ירושלים נמצא באופן אישי בקשר עם מנהלת בית הספר ועם ועד ההורים ואף קיים מפגש עם כלל ההורים.

בעת האחרונה נמצא כי בית הספר אינו מחובר למערכת הביוב הציבורית. בעקבות כך בוצע ניטור של כל שוחות הביוב בבית הספר של מימן גופרתי, העשוי להיפלט מביוב ומאופיין בריח חריף, ולא נמצאו ממצאים חריגים, אם כי לא ניתן עדיין לשלול כי מקור הריחות הוא מערכת הביוב, היות שהזרימה במערכת הביוב משתנה.

המשרד להגנת הסביבה ימשיך לבצע בדיקות לאיתור מקור הריח שעליו מדווח בית הספר, בסיוע אנשי המועצה האזורית והיחידה האזורית לאיכות הסביבה "שורק".

העסקים והמפעלים הפועלים באזור בית הספר נמצאים תחת רישוי ופיקוח שוטף של המשרד להגנת הסביבה והיחידה הסביבתית שורק.

נעשתה אף פנייה לרופאת המחוז במשרד הבריאות שעודכנה על דיווחי ההורים כי מתרחשת פגיעה בבריאות ילדיהם בבית הספר.

נציין, כי חוות הדעת שהוצגה על-ידי בית הספר ובה מוצגות חריגות לכאורה, נבדקה על-ידי אנשי המקצוע במשרד ונמצאה כלא מדויקת. העבודה ביצעה השוואה לערכי היעד ולא לערכי הסביבה הקבועים בחוק. בימים שבהם נמצאו חריגות בחלקיקים עדינים נשימים, ניתן לראות אף כי נמדדו חריגות דומות בכל מרכז הארץ בגלל סופת אבק”.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?