דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 15 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הסעות התלמידים ממטה יהודה לירושלים: המועצה תסיע - התלמידים ישלמו מחיר מלא

“בשורה משמעותית לילדינו". הפגנה שנערכה על ידי נציגי התלמידים העותרים סמוך לבית המשפט

בית המשפט המחוזי בירושלים אישר השבוע את הצעת הפשרה בעתירת הורי תלמידי א' ו-ז' מיישובי מטה יהודה שנרשמו לשנת הלימודים הקרובה לבתי הספר מחוץ לאזורי המיפוי. לפי ההסכם, המועצה תסיע את התלמידים הללו במשך חמש שנים כנגד תשלום מלא להוצאות ההסעה על ידי ההורים. ההורים רואים בהחלטה ניצחון ואילו במועצה טוענים שבית המשפט קיבל את עמדת המועצה.

בדיון שנערך ביום ראשון השבוע בית המשפט המחוזי בירושלים (14.7), בעתירה של הורי התלמידים, שנרשמו למוסדות החינוך עד 3.3.19, כנגד מתווה ההסעות החדש עליו החליטה מליאת המועצה במטה יהודה, קבע השופט, אברהם רובין, כי ההחלטה התקבלה באופן חוקי, סביר ומידתי. בית המשפט ציין מספר פעמים במהלך הדיון, כי מליאת המועצה הרחיקה לכת לטובת תושביה ובחרה להחיל את ההחלטה לשינוי מדיניות ההסעות באופן מדורג, ושוויוני המיטיב עם כלל תושביה.
לאחר ששמע את שני הצדדים הציע השופט פשרה, המתבססת על הסעד השלישי אותו ביקשו העותרים: לאפשר לתלמידים שמתחילים השנה לימודים בבתי הספר הייחודיים להצטרף לאחיהם ושכניהם במערך ההסעות הקיים וזאת בעבור תשלום.

השופט ניסח את ההצעה באופן הבא: “המועצה תסכים לתפעל במשך החמש השנים הקרובות את הסעת העותרים ודומיהם, אף אם לא נכללו בעתירה, לבתי הספר אליהם התקבלו עד ה- 3.3.19 , וזאת בכפוף לכך שהורי העותרים ישאו במימון מלא של התוספת השולית הנגרמת למועצה כתוצאה מהסעת העותרים. העלות שיחויבו ההורים לשלם היא העלות האקטואלית שתחושב לכל השנה, בהתאם למערך ההסעות של המועצה ובהתאם לתחשיבה, דהיינו: התשלום יכול לעלות על 150 שקל, אך מוצע שבכל מקרה הוא לא יפול מ-150 שקל, גם אם במקרה מסוים אין עלות שולית נוספת להסעת התלמידים. מוצע כי הסדר זה יכול רק על העותרים ודומיהם והוא לא יחול על מי שיעלו בשנה הבאה לכיתות א', ז' או י'. מטבע הדברים העלות השנתית תיקבע גם בהתאם לתוצאות המכרזים שתפרסם המועצה".

הצדדים יצאו להתייעצות וכשחזרו לאולם בית המשפט אישרה היועצת המשפטית של מטה יהודה, עו"ד ורד כהן, את הסכם הפשרה וביקשה להתנות זאת בכך שההורים יחויבו לשלם מראש את עלות ההסעות לכל שנת הלימודים וכי חישוב העלות ייעשה רק אחרי החגים, וזאת לאחר שיתגבש מערך ההסעות למשך שנת הלימודים.

במועצה אמרו כי ייעשה מאמץ להציג בפני ההורים "נתונים שהם בגדר הערכה בלבד של העלויות הצפויות", וזאת בהסתמך על נתוני השנה האחרונה והדגישו כי הם נכונים להסכם הפשרה על בסיס ההבנה כי "יתכנו מצבים שבהם העלות תגדל, ואפילו משמעותית, בין אם בשל תוצאות המכרזים ובין אם בשל הצורך להוסיף אוטובוס או כלי רכב אחר לקו מסוים בגלל הסדר הפשרה". במועצה התחייבו להציג בפני ההורים את התחשיבים המלאים שייערכו עבור כל תלמיד.

בית המשפט אישר את הסכם הפשרה ללא צו להוצאות.

 

"גושפנקא סופית"

 

במועצה האזורית מטה יהודה טוענים כי החלטת בית המשפט מחזקת את עמדת המועצה, לפיה ההסעות יתקיימו במימון מלא של הורי העותרים, ובתשלום ההורים מראש לכל שנת הלימודים, ובכפוף לתחשיב עדכני על פי מצבת התלמידים וכלי הרכב לאותה שנה, ועל בסיס מחירי מכרז ההסעות ככל שישתנו.

במטה יהודה הבהירו כי הסכם הפשרה חל אך ורק על ילדי העותרים ודומיהם אשר נרשמו בשנת הלימודים תש"פ למוסדות חינוך מחוץ לאזורי המיפוי וככל שהוגש על ידם בקשה לוועדת החריגים. הובהר כי, החל משנת הלימודים תשפ"א לא יאושרו הסעות לתלמידים אשר יירשמו למוסד חינוכי מחוץ לאזורי המיפוי, וזאת בהתאם להחלטת המועצה שהתקבלה.
במטה יהודה מציינים כי בעצם הסכם הפשרה נתן בית המשפט גושפנקא סופית לסמכותה של המועצה לשנות את מתווה ההסעות בהתאם למדיניותה ולחוקיות המהלך במליאת המועצה, כך שלא ניתן יהיה לטעון כנגד כך בעתיד.

 

"הישג מרשים"

 

בקרב קבוצת העותרים שוררת תחושת ניצחון והם מתארים את הסכם הפשרה שהושג כ"הישג מרשים". נציגי ההורים מסרו בתגובה כי בית המשפט קיבל את את דרישתם העיקרית של 41 משפחות העותרים וכי יש להצר על כך שהמועצה נאותה להידבר רק לאחר הפנייה לערכאות: "חבל שהיינו צריכים לפנות לבית משפט בכדי שהמועצה תסכים לספק שירות לתושביה. עם קצת יוזמה ורצון טוב מצד המועצה היינו יכולים להגיע לפתרון הזה כבר מההתחלה בלי לערב את בית המשפט".

בא כוח העותרים, עו"ד ברק בר שלום: “דבר ראשון נקבע שהמועצה מחוייבת לקחת אחריות על ההסעות שזה ההישג הגדול והמשמעותי (העלות של המועצה נמוכה עשרות מונים מהעלות של הסעה פרטית שמארגנים ההורים שלא יכלו לעמוד בה). לגבי חלק ניכר מהתלמידים מערך ההסעות הקיים של המועצה נותן מענה מלא ולכן לא יידרש תגבור ההסעות ולא יהיה בכלל עלות נוספת, ובמקרה כזה ישלמו ההורים רק 150 שקל, כמו ההורים שילדיהם כבר למדו בשנים עברו. להערכתנו זה רוב העותרים. במקרים בהם יידרש תגבור של רכב ההסעות (מעבר ממיניבוס לאוטובוס) תוספת העלות תתחלק בין ההורים החדשים. צפי העלות אמור להיות כאמור נמוך משמעותית מהעלות של הסעה פרטית”.

"מדובר בבשורה משמעותית לילדינו, שיקבלו אפשרות להגיע ללימודים בבתי הספר הייחודיים שהולמים את כישוריהם ויכולותיהם", נאמר בתגובת ההורים, "אנו מקווים כי במועצה ינצלו את השנה הקרובה כדי להיערך בצורה כזו כדי שתלמידי השנים הבאות יוכלו לזכות למענה ראוי ברמה הפדגוגית בתוך המועצה. חשוב לא פחות: אנו דורשים מהמועצה שתפעל כדי לגרום לכך שמערך התחבורה הציבורית ביישובים יספק מענה שמאפשר לתלמידים ולכלל התושבים להתנייד לירושלים ולמקומות נוספים גם מבלי להיות תלויים ברכבים פרטיים, ובכך למעשה יתייתר הצורך בהסעות מאורגנות".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?