דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 18 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הסתיים המחזור הראשון של קורס המנהיגות היישובית במטה יהודה

קורס ראשון - המנהיגות היישובית במטה יהודה

ביום רביעי האחרון (12.11) התכנסו בבית העם במושב אביעזר עשרות חניכי קורס המנהיגות היישובית של מטה יהודה לטקס סיום מרגש. זהו המחזור הראשון של בוגרים לקורס שמטרתו היא להשביח את ההנהגה היישובית במועצה הגדולה בארץ ובעתיד להצמיח מתוכה הנהגה אזורית.

קורס המנהיגות או בשמו המלא "מנהיגות חדשה להכשרת מנהלי קהילות ומזכירי יישובים במטה יהודה", הוא יוזמה ראשונה מסוגה במטה יהודה שבה המועצה האזורית מקדמת תכנית, שנועדה לטפח את המנהיגות ביישוביה. זהו אות כבוד להנהלת המועצה שלקחה על עצמה להתמודד עם האתגר הזה.

הכשרת מנהיגות ביישובים הכפריים היא נושא בעל חשיבות מכרעת לקיומה של קהילה בריאה ומשגשגת. מי שקידמו את הרעיון הם ראש המועצה, ניב ויזל, ומנכ"לית המועצה, יעל אברמן. ניהול הקורס בפועל הוטל על מנהלת מחלקת הוועדים, ליאורה יפרח.

“הכשרה ניהולית, מעניינת ומרתקת המגלה הרבה על מאחורי הקלעים של הניהול המוניציפלי". הרצאה בקורס מנהיגות יישובית

כלים לניהולי הוועד המקומי

 

הליכי המיון של חניכי תכנית המנהיגות החדשה החלו לפני כמה חודשים ובהם נבחרו 40 נשים וגברים שזכו להשתתף במסע מרתק וחשוב ביותר אל נבכי הניהול של ועדים מקומיים ושל רשות מקומית. התכנית מסובסדת והמשתתפים נשאו בתשלום סמלי של 750 שקלים בלבד.

הקורס התקיים בשיתוף מכללת רופין ותנועת המושבים. התכנית כללה בתוכה הרצאות על מבנה השלטון הדו-רבדי (מועצה אזורית – יישוב), “מהו יישוב טוב?”, המנהיגות ביישוב כפרי, דיני התקשרויות ומכרזים, חוסנה של הקהילה במרחב הכפרי, ניהול פרויקטים, חוקי תכנון ובנייה, תקשורת פנים וחוץ יישובית, היחסים בין הוועד המקומי לוועד האגודה השיתופית והיכרות עם החלטות רשות מקרקעי ישראל והשלכותיהן על הוועד המקומי.

מנהלת מחלקת ועדי היישובים, ליאורה יפרח, הודתה לראש המועצה ולמנכ"לית על ההזדמנות לנהל את המחזור הראשון של תכנית המנהיגות החדשה. לדבריה, התכנית מכשירה פרחי מנהיגות ביישובי המועצה, אשר יובילו את היישובים שלהם לשגשוג קהילתי ולפריחה חברתית וכלכלית. “במסגרת התכנית, השתדלנו להעניק למשתתפים כלים ניהוליים וידע חשוב לניהול הישוב. בדרך הרווחנו חיבורים ושיתופי הפעולה שהתכנית יצרה בין משתתפיה. מנהיגות חדשה היא מנהיגות של שיתופי פעולה מתוך הבנה שחיבור של מנהיגים ופעילים בקהילה יוצר בסיס רחב של הסכמות על אופן ניהול חיי היום יום בישוב”, סיכמה יפרח.

“כל כך הרבה ידע". ליטל סופרי (משמאל) עם המנכ"לית, יעל אברמן

 

מתכון לחוסן קהילתי

 

במפגש הסיום הציגו החניכים את תכניותיהם ליישובים ושיבחו את אופן ההתנהלות בקורס. פעיל הציבור הוותיק ממושב עמינדב, שמעון קינן, כתב: “שמח, גאה ונרגש לסיים בהצלחה קורס ניהול מזכירים בישובים הכפריים... הנה, גם אני, סוף סוף, בהכשרה ניהולית, מעניינת ומרתקת המגלה הרבה על מאחורי הקלעים של הניהול המוניציפלי ומעבר לזה על מהו ומיהו 'מנהיג בקהילה' ואיך משלבים את הדברים ביחד...”.

פעיל הציבור ממושב זכריה, ג'קי צבי: “אחרי למעלה מ-20 שנה של עבודה ועשייה בעיקר בתחום הביטחוני ועולם ההייטק, החלטתי ללמוד ולהכיר את התחום הציבורי מוניציפלי, תחום מרתק ושונה מכל מה שאני מכיר, השתתפתי במחזור הראשון של קורס מנהיגות חדשה וניהול ישובים במגזר הכפרי. למדתי תחומים חדשים והכרתי חברים נפלאים שהגיעו לשמוע ולהשמיע ללמוד ולהכיר את עולם הרשותי והמועצתי".

פעיל הציבור שאדי סלאמה מהיישוב עין נקובא: “הקורס הזה, ללא ספק, עוזר לתרגם את האכפתיות, המעורבות החברתית לידע ועשייה...במהלך הקורס נחשפנו להון האנושי שיש במטה יהודה שהגיעו יחד להשכיל ולהעשיר את הידע שלהם... בין הדברים הצרובים לי בזיכרון מהקורס הוא השקיפות ושיתוף הפעולה בין הקהילה למנהליה, שהוא המתכון לחוסן קהילתי".

פעילת הציבור, ליטל סופרי, ממושב טל שחר סיפרה כי בתחילה היססה להצטרף לקורס: “לאחר מחשבה החלטתי שזה בול בשבילי. נרשמתי ונדהמתי לגלות כל כך הרבה ידע, כל כך הרבה כוח ועוצמה...כל שיעור הורכב מתוכן מענין אנושי ויעיל אשר גרם לי לראות ולהרגיש אחרת ממה שחשבתי... אני חושבת שזה קורס שצריך להיות מועבר באופן תדיר לחברי הוועדים ולתושבים בכלל... הכרתי את חברי הקורס והפכנו למשפחה קטנה, מי יודע, אולי יום אחד נצעד יחד במסדרונות המועצה... ברמה האישית הרגשתי העצמה ענקית. תודה לך מטה יהודה על ההזדמנות".

מירב כורש ממושב נס הרים: “התכנית מלאה בתכנים שעזרו לי להבין בצורה מעמיקה יותר את החוקים ואת התנהלות ועדים מקומיים ומועצה אזורית. כמזכירה בוועד מקומי נס הרים קיבלתי כלים מעשירים להתנהלות בתפקיד. תודה רבה על הקורס, על החוויה שחוויתי, קורס שחשיבותו רבה לכל מי שעבודתו קשורה במועצה".

לסיכום הקורס של אביטל אלפנט-פילר, צור הדסה לחץ כאן 

לסיכום הקורס של יעקב (ג'ק) לפיד, צפרירים לחץ כאן 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?