דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

הפגנות מחאה על ההפקרות הביטחונית בקו התפר

פועלים פלסטינים חוצים את הגדר בצור הדסה (צילום: שרון אסיף)

"תושבים המתגוררים ביישובי קו התפר חשופים לכל פגע וחיים בסכנה יום יומית. הפשיעה החקלאית, ירידה בתחושת הביטחון, הפריצות לבתים ובעיקר חדירת שוהים בלתי חוקיים לישראל הן תוצאה עגומה של הפרצה בגדר ומהווה למעשה פצצת זמן מתקתקת. אם לא נעצור אותה בזמן, הקורבן הבא הוא רק עניין של זמן. אני קורא מכאן לממשלת ישראל להתעשת. זה בידיים שלכם", כך אמר השבוע ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל.

יישובי קו התפר בכל רחבי הארץ סובלים לאחרונה מירידה בתחושת הביטחון האישי בשל פרצות בגדר, דרכן מגיעים שוהים בלתי חוקיים אל שטחה של מדינת ישראל. על אף שהבעיה מוכרת וידועה לגורמים בממשלה, עדיין לא ניתן מענה הולם להגברת האבטחה באזורים הללו. חמור מכך, המצב הקיים מאפשר חופש פעולה בלתי נסבל של שב"חים וכנופיות פשע, המטילים אימה על התושבים באמצעות פשיעה חקלאית, גניבות ופריצות.

כחלק מהמאמצים לקדם פתרון בנושא הגיע השבוע (24.2) השר לעניינים אזרחים במשרד הביטחון, מיכאל ביטון, לסיור במועצה כאורחו של ראש המועצה. הביקור נפתח בהתכנסות בחדר הישיבות בבניין המועצה, שם הוצג מערך הביטחון של המועצה ולאחר מכן התקיים ביקור במרכז ההפעלה. הסיור המשיך בנסיעה אל קו התפר, במהלכו הציג ראש המועצה את הפירצות בגדר ואת הקלות בה ניתן לעבור אל תוך שטח ישראל ועמד על הסכנות הטמונות לחיי אדם. במושב אדרת נפגש השר עם הפורום הביטחוני שהציג את המצב מנקודת מבטם של התושבים.

במקביל רתם ויזל את ראשי הרשויות המקומיות במרחב הכפרי להעלאת הנושא לסדר היום. השבוע, לאחר דיונים במרכז המועצות האזוריות, הוחלט לפעול גם באמצעות הפגנות מחאה. ההפגנות מתוכננות להתקיים בצמתים ראשיים ברחבי הארץ החל מיום שישי 26.2.21, כאשר הפגנת המחאה במטה יהודה תתקיים בצומת עציונה בין השעות 9:30 עד 11:00 בבוקר. דרישות ראש המועצה ניב ויזל ועמיתיו היא להחזיר את הביטחון האישי, לתקן את הפרצות בגדר ההפרדה, לתגבר את כוחות השיטור ולהחמיר את הענישה כלפי פורעי חוק.

שי חג׳ג׳ יו"ר מרכז השלטון האזורי וראש המועצה האזורית מרחבים: "אנו דורשים להחזיר את הביטחון האישי של תושבינו. האיום הוא על כל מדינת ישראל. ישראל מתמודדת כעת עם מגפת הקורונה. אבל לא פחות חמורה ומאיימת היא מגפת הפשיעה והאלימות המפילה חללים ופוגעת בכל המגזרים. לנגיף האלימות אפילו לא מחפשים חיסון".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?