דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 24 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

השומרות החדשות

בבוקר עובדות בחקלאות ובלילה יוצאות לפטרול שמירה. בנות גרעין "מצפה עדולם" עם ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל (במרכז)

תריסר בנות גרעין שנת השירות "מצפה עדולם" החלו לאחרונה לשרת ביישוב שריגים-ליאון שבמטה יהודה. זו הפעם הראשונה שהמועצה האזורית מטה יהודה מאמצת לחיקה גרעין שנת שירות של "התנועה החדשה", שפרשה מתנועת "בני המושבים" ופועלת במסגרת ארגון "השומר החדש".

כזכור, במהלך החודשים מאי-יוני 2019 פרשו אלפי חניכים ומדריכים מתנועת "בני המושבים”, שפעלה בחסות תנועת הנוער ההסתדרותית "הנוער העובד והלומד" והקימו את "התנועה החדשה" הפועלת בחסות ארגון "השומר החדש". עם הפרישה נוצרה בעיה חמורה לבוגרים שהכינו עת עצמם לשנת שירות לפני הגיוס לצה"ל, משום שהם נותרו ללא הקצאות מתאימות וסירבו בכל תוקף להיכלל במסגרת ההקצאות שהעמיד משרד הביטחון לתנועת "הנוער העובד". הבעיה נפתרה ברגע האחרון, כאשר בחודש יולי 2019, משרד הביטחון נענה לבקשת "השומר החדש" והקצה לו 128 תקנים למשרתי שנת שירות. כך הושג הפתרון והוקמו גרעיני שנת שירות של "השומר החדש".

תכנית שנת השירות של “השומר החדש” נמשכת 13 חודשים במסגרת של גרעין מצפה או גרעין חוות בודדים. החניכים, המחולקים לגרעין בנים או גרעין בנות, מסייעים לחקלאים בעבודות חקלאות מגוונות: קטיף אבוקדו, עבודה בחממות, רעיית צאן ועוד. במקביל הם לומדים ערכי זהות אישית ואהבת הארץ, משתלבים בשמירה על השטחים החקלאיים, משתתפים בסדרות שטח ובהן שבוע הישרדות, שבוע התמצאות וניווט, מטיילים ברחבי הארץ וולוקחים חלק בסמינרים. בתום התקופה יכולים הבוגרים להתגייס ולהיות חלק מגרעין נח"ל התיישבותי של "השומר החדש".

תריסר השומרות החדשות של גרעין "מצפה עדולם" מתחילות את יומן בשש בבוקר בשדות החקלאיים ועובדות כתף לכתף עם חקלאי האזור. אחרי ארוחת צהריים ומנוחה הן מתפנות ללימודי ציונות, שיעורי העשרה וכשהשמש יורדת הן נכנסות למצב שמירה ומבצעות פטרולים באזורים החקלאים עד השעות הקטנות של הבוקר.

בנות גרעין "מצפה עדולם" בעבודה בכרם

"הבנות נהפכו לחלק בלתי נפרד מקהילת שריגים" מספר אחד חקלאי המושב שריגים וממשיך, "המון משפחות במושב פתחו את ליבן ואת ביתן לבנות הנפלאות".

לדברי מנהל מחלקת הביטחון במועצה אזורית מטה יהודה, צפריר שיפמן, הקשר עם ארגון השומר החדש הוא רק בתחילתו וטומן בשורה של ממש לחקלאים. "בראש ובראשונה הארגון השומר החדש במטה יהודה בכדי לשמור על השדות החקלאיים ועל מניעת גניבות בקר בשעות הלילה", אומר שיפמן, “התרשמנו מאוד מפעילות ה"שומר" בכל רחבי הארץ, בכל מקום בארץ שהוקם מצפה באזור חקלאי מספר הגניבות ירד קרוב לאפס".

לדבריו, המטרות העתידיות של הקשר החדש עם ארגון "השומר" הן לפתח בצוותא יחידת מתנדבים לשמירה על השדות של החקלאים ולהיעזר במתנדבים הארגון במקרה של חוסר ב"ידיים עובדות".

ניב ויזל, ראש המועצה האזורית מטה יהודה: "אני מאוד שמח לפתוח את השנה הראשונה של ארגון "השומר החדש" הנקרא "מצפה עדולם". חברות הגרעין הן כח משמעותי, מרענן וחדש לשמירה על השטחים החקלאיים מפני גניבות. ביחד נשמור על אופי החקלאי של המועצה ונשמר את הריאה הירוקה והטבעית של האזור".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?