דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 13 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"התכנית למחצבה חדשה בסמוך לנחם – מסכנת את ילדינו"

התכנית של "מפעלי נשר" להקמת מחצבה נוספת בסמוך למושב נחם והתכנית להעמיק את המחצבה הקיימת של 'מפעלי מלט הר טוב' מסכנות כ-3000 ילדים ומבוגרים, החשופים וקרובים למפעלים ולמחצבות המזהמות, כך טוען מטה מאבק ציבורי שהקימו תושבים ממטה יהודה ומבית שמש במטרה למנוע את תוכניות אלה.

המחצבה החדשה מתוכננת להיות כ-1.4 ק"מ מהגבול המזרחי של מושב נחם ו-3 ק"מ מהגבול הצפוני של בית שמש, בסה"כ 410 דונמים. כמות חציבה משוערת כ 1.5 מיליון טון לשנה למשך 40 השנים הבאות. שינוע חומר בתוך ומחוץ למחצבה כ-31 משאיות בשעה.

תחת הכותרת "תנו לילדים לנשום" מציגים פעילי המאבק נתונים קשים על הסכנה שבהקמת המחצבות. לדבריהם המחצבה החדשה מיועדת לחציבת "חצץ איכותי" מסלעי דולומיט קשים והיא תפלוט ענני אבק סמיכים שיעיבו על כל מזרח בית שמש והמושבים הסמוכים.

"לא מדובר במאבק של ארגונים ירוקים", אומרים פעילי המאבק, “אנו עוסקים בזיהום אוויר, בפגיעה בבריאות של ילדינו ובפגיעה באיכות חיים בסיסית".

פעילי המאבק מציגים תחקיר של ד"ר גיל כץ, הקובע כי הפעולות של המחצבה מייצרות אבק חלקיקים המכיל סיליקה שהוא גורם ישיר לתחלואות סיליקוזיס, סרטן ריאות, שחפת, ברונכיטיס, אמפיזמה ומחלות כרוניות בכליות.

לפי תוצאות מודל פיזור המזהמים, מצא ד"ר כץ כי ישנה הסתברות גבוהה לתחלואה כרונית (חריגה בעשרות אחוזים מהתקן העליון) בקרב ילדים בקרית החינוך בנחם (בי"ס קרוב, ישיבת נחשון, המשפחתונים), ובקרב אוכלוסיית מרכז היום לאזרח הותיק ועובדי המועצה, תושבי מושב נחם והשכונות הצפוניות של בית שמש.

פעיל 'מטה 57', איתן חברוני ממושב נחם אמר כי עם הצטרפות הורי התלמידים בבי"ס קרוב למאבק, קיבלה פעילות המחאה תפנית משמעותית לטובה. לדבריו בכוונת מטה המאבק להגיש התנגדויות לתכנית זו והמועצה האזורית מטה יהודה תומכת במאבקם.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?