דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 25 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

'התנועה החדשה' כובשת את המרחב הכפרי

בהובלתם של אלפי חניכים נלהבים ובתמיכתם של ראשי המועצות האזוריות וארגון 'השומר החדש' הוקמה יש מאין תנועת הנוער של המרחב הכפרי - 'התנועה החדשה' (שם זמני)

שינוי דרמטי מתרחש בנוף המוכר של המרחב הכפרי בישראל – את מקומה של תנועת 'בני המושבים' הוותיקה הולכת ותופסת 'התנועה החדשה', אשר הוקמה רק לפני כשלושה חודשים וכבר מונה עשרות אלפי חניכים, שבחרו להצטרף למהלך ההקמה בחסות ארגון 'השומר החדש'.

הקמת התנועה החדשה זכתה לשיתוף פעולה של ראשי המועצות האזוריות, ביניהן גם של המועצה האזורית מטה יהודה. בארגון 'השומר החדש', שקלט את פעילות תנועת הנוער החדשה, גאים לציין כי היקף החניכים בה מעמיד אותה כיום בין חמשת תנועות הנוער הגדולות במדינת ישראל.

המבחן הראשון של ארגון 'השומר החדש' היה בשכנוע של משרד הביטחון להקצות לחניכי 'התנועה החדשה' מכסות של מתנדבי שנת השירות במושבים (ש"שינים). לאחר מאבק לא קצר, שכלל הפגנות של המתנדבים בכניסה למשרד הביטחון, נענתה הדרישה.

מבחן חשוב נוסף היה בגיוס חניכים לקורסי הכשרה והדרכה ייחודיים שהתקיימו במהלך חופשת הקיץ. ההיענות הנרחבת של אלפי בני נוער ומשתתפי שנת השרות להצטרפות אל הקורסים השונים מילאה את ליבותיהם של ראשי התנועה בהתרגשות ובביטחון לעתידה.

מפעל הקיץ הראשון שיצא לדרך היה סמינר המדריכים והפעילים, בו השתתפו כ-2000 בוגרי כיתות ט' מהמועצות האזוריות והמקומיות השונות. הסמינר, שהתקיים ביער חנתון, נמשך כעשרה ימים, ובמהלכו סייעו מאות בוגרים ובוגרות מכל שכבות הגיל בהקמת והפעלת הסמינר וזאת בהתנדבות מלאה.

ימים ספורים לאחר תום הסמינר, יצאו אלפי חניכי וחניכות כיתות ד'-ו' לטיולים המחוזיים. הטיולים היו בסימן ''מתחילים מבראשית”. בטיולים שולבו חניכות וחניכים בעלי הצרכים המיוחדים.

מסעות ז'-ח', שנאלצו להתבטל בשל עומסי החום הכבדים והסכנה הכרוכה בהם, הפכו ליומיים מיוחדים ומרעננים בנחלי הצפון.
כ-500 חניכים מכיתות ז'-ח' הגיעו לטיול חוויתי ורטוב שכלל הליכה בחצבני ושיט בקיאקים, ולקחו חלק בשיח על מחאת יוצאי אתיופיה ועל גזענות בחברה הישראלית.

שירי ארדיטי, מזכ"לית התנועה החדשה: "מדובר בתהליך מרגש ויוצא דופן בחברה הישראלית שמוכיח עד כמה הנוער בישראל איכותי ועד כמה הוא צמא להיות שותף ביצירה ובמעשים שישפיעו ויעצבו אותו, את קהילתו ואת עתידה של מדינת ישראל".

יואל זילברמן, מנכ"ל ומייסד 'השומר החדש': "התנועה החדשה מזמינה כל יישוב, מושב או קיבוץ בישראל להצטרף למהלך לאומי שיעצב את עתידה של המדינה ושל המרחב הכפרי בפרט".

ינון יתח, גרעינר בתנועה החדשה ממושב נס הרים: "הקיץ האחרון היה יוצא דופן, למרות המהפכות היה קיץ שמח, תנועתי, וחדש. המפעלים התנהלו בצורה יוצאת מן הכלל וכולם היו מאוד מסורים להצלחת הקיץ. החניכים בכל הטיולים חזרו עם חיוך גדול על הפנים והמדריכים עייפים אבל מרוצים בהחלט".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?