דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 03 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ויזל: אין סיבה להשקיע בבית המועצה החדש

תקציב כולל של 69 מיליון שקל. שרטוט ראשוני של בית המועצה האזורית החדש, אוקטובר 2015

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, מתנגד להקמת בית מועצה חדש למועצה האזורית. הוא אמר את הדברים בישיבת המליאה האחרונה.

בית המועצה הקודם של המועצה האזורית מטה יהודה שכן באזור התעשייה בשכונת רוממה בירושלים. קשיים כלכליים חמורים שהמועצה האזורית נקלעה אליהם בשנים 1990-1991 גרמו למועצה למכור את הבניין. מי שעמד בראש המהלך למכירת הבניין היה ראש המועצה דאז, מאירק'ה ויזל, אביו של ראש המועצה הנוכחי. לאחר המכירה עברה המועצה לפעול מבית הספר 'אבן העזר', שנסגר זמן מה לפני כן, והיא פועלת בו עד היום.

בשנת 2015 החלה המועצה לקדם הקמת בית מועצה חדש, על רקע הטענה כי משרד החינוך דורש לפנות את מבנה בית הספר בתוך שנתיים. ראש המועצה דאז, משה דדון, הציג באוקטובר 2015 את ההדמייה הראשונית למבנה לפני חברי המליאה.

בית המועצה החדש תוכנן לקום בסמוך לצומת הכניסה הדרומית של אזור התעשייה הרטוב (כביש הכניסה לבי"ס הרטוב). כמתכנן המבנה נבחר האדריכל, ד"ר יוסי קורי, המתמחה בפרויקטים אקולוגיים.

בית המועצה החדש תוכנן במתכונת של בנייה ירוקה, המתחשבת בתנועת השמש ובמשטר הרוחות באזור. שטח המבנה השתרע על 5700 מ"ר וכלל אולם מליאה ואולם תרבות גדול המתוכנן על שטח של 2500 מ"ר נוספים. למבנה יש חניון צמוד בשטח של 1500 מ"ר ועוד חניון אורחים בשטח נוסף של 6 דונם.

תקציב הבנייה של מבנה המועצה החדש עמד על 42 מיליון שקל ותקציב הבנייה של אולם התאטרון החדש עמד על 27 מיליון שקל. במהלך הצגת המבנה הוסבר כי תקציב בית המועצה קיים במלואו אך לגיוס תקציב לאולם התאטרון צריך סיוע. לפי התכנית, עם עזיבת המועצה את מתחם אבן העזר תוקם במקום קרית חינוך דתי שבמרכזה בי"ס ממ"ד אבן העזר ולצידו בי"ס דתי לא-ישיבתי לבנים והישיבה התיכונית אמי"ת נחשון.

הנחת אבן הפינה למבנה החדש הייתה מתוכננת לדצמבר 2015 ורק התפוצצות פרשת "מטה יהודה", עצרה את המהלכים והקפיאה את התכנית.

מאז הוקפאה התכנית להקמת בית המועצה, השקיעה המועצה כספים בשיפוץ של המבנה הנוכחי. בדצמבר האחרון חנכה המועצה מרכז הפעלה לשעת חירום שהוקם בקומת המרתף של מבנה המועצה הנוכחי. המרכז המשוכלל מתפרס על 120 מ"ר, ועלות הקמתו עמדה על כ-6 מיליון שקל. בישיבת המליאה האחרונה הודיע ראש המועצה כי המועצה תשקיע 5 מיליון שקל נוספים כדי להתאים את מבנה בית הספר הישן לצרכים ההולכים וגדלים. בקרן להקמת בית המועצה החדש נותרו כיום 36 מיליון שקלים ולאחר השיפוץ הנוכחי יוותרו בקופה 31 מיליון שקלים.

מהמועצה האזורית נמסר בתגובה: “הקמת מבנה מועצה חדש תארך זמן רב ותעלה למועצה עשרות מיליוני שקלים. אין כל סיבה להשקיע סכום כזה מכספי הציבור כאשר ניתן בהחלט להרחיב, לשפץ ולשדרג את מבנה המועצה הקיים ולהפנות כספים אלו לצרכים אחרים של התושבים".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?