דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 11 באפריל 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ויזל: "גדר ההפרדה פרוצה – הקרבן הבא הוא רק עניין של זמן"

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, שנאבק למען חיזוק הביטחון בקו התפר, אירח השבוע (3.3) את השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון, מיכאל ביטון, לביקור במועצה בו הציג בפניו את המצב הביטחוני הרעוע של יישובי קו התפר. בשבוע שעבר הפגינו תושבי עמק האלה על אוזלת היד של כוחות הביטחון בטיפול בתופעת הגניבות והפריצות באזור וביום שישי הקרוב (5.3) יחזרו להפגין.

יישובי קו התפר ברחבי הארץ בכלל זה 16 יישובי קו התפר של מטה יהודה הסובלים לאחרונה מעלייה חדה בהיקף הגניבות, ההתפרצויות ופגיעות ברכוש מצד פלסטינים תושבי היישובים הסמוכים לגדר ההפרדה. הסיבה העיקרית נעוצה בהזנחה חמורה של גדר ההפרדה, שבהקמתה הושקעו מיליארדי שקלים. כיום הגדר פרוצה לאורך עשרות קילומטרים ודרכה עוברים ללא הפרעה עשרות אלפי שוהים בלתי חוקיים מדי יום אל שטח מדינת ישראל ובהם גם חוליות גנבים ופורצים. המצב הקיים מאפשר חופש פעולה בלתי נסבל של שב"חים וכנופיות פשע, המטילים אימה על התושבים באמצעות פשיעה חקלאית, גניבות ופריצות. הבעיה מוכרת וידועה לגורמי הביטחון אך הם מעדיפים להתעלם ממנה מסיבות השמורות להם.

                                     

השר מיכאל ביטון (ימין) וראש המועצה ניב ויזל על רקע גדר ההפרדה הפרוצה. צילום: דוברות מטה יהודה

בשבוע שעבר הועלה הנושא לדיון דחוף במרכז המועצות האזוריות וזאת ביוזמת ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל. בדיונים הוחלט לקדם הפגנות מחאה מדי שבוע בדרישה להחזיר את הביטחון האישי, לתקן את הפרצות בגדר ההפרדה, לתגבר את כוחות השיטור ולהחמיר את הענישה כלפי פורעי חוק.

כחלק מהמאמצים לקדם פתרון בנושא, הגיע למטה יהודה השר לעניינים אזרחים במשרד הביטחון, מיכאל ביטון. במהלך הסיור הציג ראש המועצה את הפרצות בגדר ואת הקלות בה ניתן לעבור אל תוך שטח ישראל ועמד על הסכנות הטמונות לחיי אדם. ויזל ביקש מהשר לקדם החלטות לשיקום מיידי של גדר ההפרדה, לתגבר את כוחות השיטור ולהחמיר את הענישה כלפי פורעי חוק. "החוסן הקהילתי של התושבים מתחיל בזכות הבסיסית ביותר לביטחון והגנה. הפרצה בגדר היא למעשה פצצת זמן מתקתקת. אם לא נעצור אותה, הקרבן הבא הוא רק עניין של זמן וכולי תקווה כי הביקור היום יוביל למענה הולם".

השר לנושאים אזרחיים וחברתיים במשרד הביטחון, מיכאל ביטון: "המציאות שהתגלתה כאן היא של הדרדרות בביטחון האישי, ופשיעה על רקע לאומני, בעקבות מציאות של גדר תפר שאינה מתוחזקת כראוי. בראש ובראשונה אנו נפעל לתגבור מאמץ באמצעות הכוחות הקיימים של צה"ל, משטרה ומג"ב. פתרון ארוך טווח צריך להיות ברמת הקמת מכשול וגדר בטון אמיתית. בנוסף אני מבקש לבחון מחדש את סיווג היישובים שהוצאו מחבילת קו התפר, על מנת שייהנו מחבילת הביטחון הצה"לית".

הפגנת המחאה במטה יהודה תתקיים בצומת עציונה ביום שישי הקרוב (5.3.21) בשעות: 9:30 עד 11:00 בבוקר.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?