דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 02 במרץ 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

חגיגה של ידע בחידון התנ"ך של מטה יהודה

חידון התנ״ך השנתי שהפך למסורת במטה יהודה התקיים במהלך חג החנוכה ועורר עניין רב בקרב משפחות במועצה. את החידון הובילו היחידה לתרבות יהודית ישראלית -מחלקת הדת ומחלקת תרבות באגף חברה וקהילה. מתוך כל המתמודדים עלו לשלב הגמר 10 משפחות, כאשר שלוש מתוכן הגיעו אל הישורת האחרונה, ושלב הגמר התקיים בנר שביעי של חנוכה דרך הזום, בהנחייתו של נריה פנחס.

אל המקום השלישי הגיעה משפחת דוד ממושב נחם, שזכתה בערכת ספורט. אל המקום השני הגיעה משפחת בן דוד מצור הדסה, שזכתה בערכת קמפינג. אל המקום הראשון הגיעה משפחת זכריה מנחושה, שזכתה בטיול ג'יפים ברחבי המועצה. עם זאת, המשותף למשפחות היא החוויות שצברו במהלך הלימוד, הגיבוש המשפחתי וההנאה מהלימוד המשותף אודות ספר הספרים.

למשפחת זכריה ובן דוד היה ניקוד זהה לאורך כל שלבי החידון. שתיהן עלו לשלב האחרון של החידון. משפחת זכריה מנחושה - השיגה את מלוא הנקודות בשלב הזה: 30 נקודות ולעומתה, משפחת בן דוד מצור הדסה, צברה 27 נקודות והיא טעתה למעשה רק בשאלה אחת. השאלה היתה: "על מי נאמר "וַיִּגְדַּל ... וה' הָיָה עִמּוֹ וְלֹא הִפִּיל מִכָּל דְּבָרָיו אָרְצָה?". התשובה הנכונה היא: שמואל.

מקום ראשון - אוהד ונווה זכריה, נחושה

את הזוכה במקום הראשון, משפחת זכריה מנחושה, ייצגו האב אוהד והבן, נווה, תלמיד כיתה ח' בישיבת אמי"ת נחשון. "אנחנו אוהבים תנ"ך, אוהד היה בעבר חתן התנ"ך העולמי לנוער ובגלל זה אנחנו תמיד צופים בחידון התנ"ך ומנסים לפתור את החידות ולומדים תנ"ך בבית עם אבא. האחיות הגדולות ניגשו בעבר לחידוני תנ"ך כשהיו ביסודי. נווה אוהב ללמוד ואוהב תנ"ך ולפני שנתיים, כשהיה בכיתה ו', ייצג יחד עם אייל נתיב את בית הספר האלה בחידון התנ"ך של המועצה וזכה במקום השני. עכשיו הוא לומד לקראת חידון תנ"ך נוסף במסגרת בית הספר".

מה הסיפור התנכ"י שהכי מעניין אתכם?

"הסיפור התנ"כי שאנחנו הכי אוהבים מהחומר שלמדנו לחידון הוא הסיפור על דוד וגוליית, שגם קורה פה בעמק האלה".

מקום שני – משפחת בן דוד, צור הדסה

הזוכים במקום השני הם בני משפחת בן דוד מצור הדסה, יצחק האבא ובנו עמיחי בן 9. "סבא של עמיחי, אבא של סמדר, הוא סגן חתן התנ"ך העולמי ואנו מקווים שעמיחי ילך בעקבותיו. לי ולעמיחי יש חברותא כבר למעלה משנה בתנ"ך וסיימנו כבר כמה ספרים". מספר האב יצחק ומוסיף כי הסיפורים התנכ"יים המעניינים ביותר הם "עקידת יצחק (יצחק) וסיפורי דוד (עמיחי)".

במקום השלישי זכתה משפחת דוד ממושב נחם כאשר רוב בני המשפחה השתתפו בחידון. "הקשר שלנו לתנ"ך הוא הקשר המאחד אותנו עם הבורא יתברך ומחבר אותנו להיסטוריה של עמנו - עם ישראל, ומחזק את הזהות היהודית שלנו. למדנו במהלך חופשת החנוכה והבנו עד כמה אנו נדרשים ללמוד יותר ולהקדיש מזמננו ללמוד את ספר הספרים של עם ישראל. אנו כל שבוע לומדים את פרשת השבוע ושואפים בעתיד ללמוד את שחייב כל יהודי ללמוד - את התנ"ך".

מה הסיפור התנכ"י שהכי מעניין אתכם?

"לכל סיפור בתנ"ך יש את הייחוד שלו כך שקשה להצביע על סיפור ספציפי. הסיפור של יוסף ואחיו מרגש ביותר ועוד כאלו שהיריעה תקצר מלהכיל".

ראש המועצה, ניב ויזל: "המרחב הכפרי שלנו טומן בחובו את ההיסטוריה של עם ישראל. אני שמח על היענות יפה לחידון מצד הציבור, צעירים ומבוגרים אחד. נמשיך לטפח את ערכי המסורת, הלמידה והחוויה המשפחתית גם בשנים הבאות. ברכות למשתתפים – ולזוכים".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?