דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 18 בספטמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

יו"ר ועדת המכרזים במטה יהודה ריצה בעבר מאסר בגין עבירות מס חמורות

   אחרי התפוצצותה של פרשת "מטה יהודה" והרשעת ראש המועצה לשעבר, משה דדון, בעבירות שוחד ומירמה, יוצאים תושבים במטה יהודה כנגד מינוי בעייתי חדש, הפעם הצבתו של נציג מושב בית נקופה במליאת המועצה, דוד אבו, בראשות ועדת המכרזים היוקרתית והחשובה.

מסמכים משפטיים שהגיעו ל"בקיצור" מוכיחים כי דוד אבו הורשע בעבירות מס חמורות וריצה עונש מאסר בכלא ובעבודות שירות, כי התנהל כנגדו הליך משפטי בנושא עבירות בנייה והוטל עליו קנס של 200 אלף שקלים והוצא צו הריסה למבנה חקלאי שברשותו אשר לא בוצע עד היום וכי כיום יש חשש לניגוד עניינים חמור משום שהוא נישא לאחרונה לעובדת מועצה.

“כיצד ניתן להפקיד בידיו של אדם כזה את ניהולה של ועדת המכרזים של המועצה האזורית הגדולה בארץ, שתקציבה השנתי עומד על כחצי מיליארד שקלים?”, תמהו התושבים שפנו ל"בקיצור".

דוד אבו אמר בתגובה כי הוא שילם את חובו לחברה וכי מדינה המאפשרת לשר פנים שריצה שנים בכלא לחזור לכס שר הפנים, לא יכולה לשלול ממנו את הזכות להיות שליח ציבור למרות הפרשיות שבעברו.


 

נאמן לדדון

דוד אבו הוא פעיל ציבור ותיק במושב בית נקופה. בחמש השנים האחרונות הוא כיהן במקביל כיו"ר ועד האגודה החקלאית במושב וכנציג היישוב במליאת המועצה. הוא נחשב לאיש אמונו של ראש המועצה הקודם, משה דדון, ויצא להגנתו במקרים רבים במהלך השנים שבהם התנהלו ההליכים המשפטיים בפרשיית מטה יהודה.

זכור במיוחד, המאבק של משה דדון לקבל שכר עבור התקופה שבה היה מורחק מהמועצה. אבו עמד בראש התומכים להחזיר לדדון את השכר במימון המועצה. המהלך נדחה על ידי משרד הפנים ודדון נאלץ להגיש תביעה בבית הדין לעבודה, שנדחתה בנימוק כי מעמדו של אדם המורחק בהסכמה ממשרה ציבורית הוא כמעמד "עציר" שאינו זכאי לשכר.

אבו בלט במקרה נוסף, כאשר דיבר בלהט מול שר האוצר משה כחלון על מצוקות המגזר החקלאי ועל ההתעמרות של רשות מקרקעי ישראל בחקלאים. הוא היה בין אלו שהצהירו כי יצטרפו למפלגת "כולנו" במידה וכחלון יפעל להשעיית ההליכים המשפטיים כנגד השימושים החורגים בנחלות החקלאיות.

במהלך השנים האחרונות הוזכר אבו כמה פעמים בשבועון "בקיצור", ללא כל ביקורת, אך מינויו ליו"ר ועדת המכרזים הקפיץ ממקומם תושבים במטה יהודה, שהחלו לשלוח ל"בקיצור" מסמכים מטרידים.


 

הרשעה בעבירות מס

בשנת 2009 הורשע דוד אבו במסגרת הסדר טיעון בכך שבשנים 2002-2004 הוא ביצע עבודות שונות כעוסק מורשה ולא דיווח על עבודות אלה, וכי השמיט הכנסות מדיווח לרשויות המס בהיקף של כ-400 אלף שקלים. נציג הפרקליטות טען, כי זו הפעם השנייה שבה אבו הורשע בעבירות מס, לאחר שבעבר הוא נדון לארבע חודשי מאסר בגין עבירות דומות.

בית המשפט השלום בירושלים הרשיע אותו בעבירות מירמה ותחבולה ועורמה, עבירות מס ועבירות נוספות על חוק המע"מ וקבע כי "לא ניתן להימנע מהטלת מאסר בפועל של ממש, גם אם מתון, נוכח נסיבותיו הקשות האישיות". בית המשפט גזר על אבו 15 חודשי מאסר מתוכם ששה חודשים לריצוי בפועל, והיתרה על תנאי למשך שלוש שנים, וקנס של 50 אלף שקל.

בערעור שהגיש אבו על גזר הדין, הוא טען כי בית המשפט לא לקח בחשבון את המצוקה הנפשית הקשה שבה היה נתון לנוכח העובדה שבתקופת ביצוע העבירות הוא איבד ארבעה אחים, אימו חלתה במחלה קשה ובנו נפגע בתאונת דרכים קשה.

כמליץ יושר הציג אבו את עו"ד משה באדר מבית נקופה שאמר עליו כי "אין בו זדון כלל וכולו טוב. כל הזקוק לעזרה יודע כי יוכל להתקשר אל המערער אשר יתייצב לעזרתו וכל זאת בהתנדבות".

לאור זאת, החליט בית המשפט לקבל באופן חלקי את הערעור והפחית מעונשו של אבו חודשיים מאסר. הוא החל לרצות את עונש המאסר, בחודש פברואר 2010. לדברי אבו הוא שהה בכלא רק 62 ימים מכלל ימי המאסר שנגזרו עליו ומאוחר יותר המשיך לרצות את עונשו בעבודות שירות.


 

הרשעה בעבירות בנייה

בשנת 2013 הורשע דוד אבו בעבירות בנייה ושימוש חורג, וזאת על רקע הפיכת מבנה חקלאי שברשותו (לול) למחסנים.

בית המשפט השלום בבית שמש אישר את ההסדר שנקבע בין בא הכוח של הוועדה המקומית מטה יהודה לתכנון ובנייה, לבין אבו במסגרתו הוטל עליו קנס בהיקף של 200 אלף שקל לתשלום ב-40 תשלומים, וכנגד השימושים החורגים במבנה החקלאי הוצא צו הריסה עד להסדרתם למצב התכנוני או קבלת היתר בנייה כדין.

אבו טוען כי הקנס שולם כנדרש אך מודה כי צו ההריסה שניתן בפסק הדין לא בוצע עד היום. לדבריו, מדובר בבעיה שמאפיינת רבים מבעלי הנחלות בבית נקופה, אשר הוצאו כנגדם צווי הריסה אך אלה לא בוצעו.


 

ביקורת בבית המשפט

במקביל להליכים המשפטיים הללו, במהלך 2012, מצא עצמו דוד אבו מתמודד בבית המשפט עם דרישה לשלם שטר חוב (צ'ק) שנתן כביטחון להלוואה אותה נטל מקרוב משפחה.

כאשר הגיע מועד הפרעון של ההלוואה בסך 20 אלף שקל, לא הצליח המחזיק בשטר לפרוע את הצ'ק, פניותיו לאבו לא נענו והוא פנה להליכים של הוצאה לפועל. בעקבות הליכים אלה פנה אבו לבית המשפט וביקש רשות לערער על החוב.

בהחלטה שנתנה הרשמת הבכירה, מאיה אב גנים ויינשטיין, קבעה כי בעדותו של אבו התגלו "סתירות רבות וחסרים מהותיים" והגדירה את עדותו בבית המשפט "הגנת בדים", ביטוי שמשמעותו כי טענות ההגנה מאוד רחוקות ותלושות מן המציאות.


 

"טעיתי בו"

מי שמכה על חטא כיום הוא עו"ד משה באדר, שכזכור היה מליץ יושר לאבו בשנת 2010. לדברי עו"ד באדר הוא הוטעה, “"טעיתי. הוא הטעה אותי...אני מאמין שאם הוא ימשיך לעמוד בראשות ועדת המכרזים כל העניין יגיע בסופו של דבר לחקירה במשטרה".


 

"שילמתי את חובי"

בשיחה עם "בקיצור" התייחס דוד אבו לפרשה שבה הורשע בעבירות מס: “הייתה בעיית מס של מישהו מהמשפחה ולקחתי את זה על עצמי...לקחתי על עצמי כמנהל עבודה שהייתי שם. שילמתי את חובי וסגרתי את זה”.

בהתייחס לגזר הדין בנושא עבירות בנייה אמר אבו: “זה קרה לכל המושב, להרבה אנשים. אף מבנה לא הרסו. עכשיו אנחנו מכשירים את המבנים. את הקנס שילמתי".

אתה לא רואה בעיה בכך שאתה הורשעת לפחות פעמיים בעבירות פליליות וכיום אתה עומד בראש ועדת מכרזים של המועצה?

"שילמתי את חובי. נגמר הסיפור. מה, צריך לקבור אותי? אריה דרעי ישב שנתיים ויש לו שבע שנים קלון והוא שר הפנים. כשהייתי חבר מליאה העלו את הנושא הזה לפני חמש שנים, משרד הפנים בדק ואישר אותי. אני לא עבריין, אני ההיפך מזה. אני בן אדם חיובי. אם היתה מעידה אז פוסלים בן אדם? נראה לך הגיוני? “.

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר בתגובה: "המועצה פנתה בטרם פרסום הכתבה לגורמים המוסמכים שיתנו את הנחייתם בעניין"

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?