דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"כחול-לבן" כבשה את מטה יהודה

הבחירות הנוכחיות בישרו על תזוזה של בוחרים רבים במטה יהודה לכיוון מרכז המפה הפוליטית. כחול לבן גברה ברוב זעיר על הליכוד. משבר נרשם במגזר הערבי

רוני, איתן ונבו ברמץ, צור הדסה

השבוע יצאו תושבי ישראל לבחור את נבחריהם לכנסת ואיתם גם כ-27 אלף מתושבי מטה יהודה. הנה כמה נתונים בולטים על דפוסי ההצבעה ב-57 היישובים של המועצה האזורית הגדולה בארץ, הכוללת בתוכה יישובים ממגזרים שונים: מושבים, קיבוצים, יישובים קהילתיים ויישובים ערביים. הנתונים בבחירות הנוכחיות מושווים לנתונים מהבחירות האחרונות שהתקיימו ב-2015.

 

גידול במספר המצביעים

 

מטה יהודה גדלה באופן משמעותי במספר המצביעים בבחירות הנוכחיות. בבחירות הקודמות עמד מספר המצביעים בפועל על 23,971 ואילו בבחירות הנוכחיות גדל מספר המצביעים ביותר מ-10% והסתכם ב-26,767 איש. הגידול מיוחס לצמיחה של היישוב צור הדסה ולכניסה של תושבים חדשים לשכונות ההרחבה ביישובי המועצה.

אחוז ההצבעה בבחירות הקודמות היה גבוה במעט (76%) לעומת הבחירות הנוכחיות (74%).

מתכנסים למרכז

 

בבחירות הנוכחיות זכתה מפלגת "כחול-לבן" במירב הקולות (29.7%) וגברה ברוב זעיר על "הליכוד" (28.8%). בבחירות 2015 היו ל"ליכוד" תוצאות טובות יותר (27.7%) מול רשימת המחנה הציוני (24.4%). כידוע, המחנה הציוני התפרקה, ציפי לבני הודיעה על פרישתה מהפוליטיקה, ואבי גבאי התייצב בראשות "העבודה". במקביל, "יש עתיד" נטמעה ב"כחול לבן" ופעיליה הנמרצים פעלו ברחבי אזור ירושלים במטרה לגייס לה תמיכה, וזכו להיענות במטה יהודה (כמו ברוב הארץ). אפשר גם לייחס את התמיכה ב"כחול לבן" בכך שהיא מייצגת באופן ברור יותר את מרכז המפה הפוליטית ונהנית מהילה “בטחוניסטית”, ואילו "המחנה הציוני" נחשבה למפלגת שמאל.

צור הדסה במרכז

 

הגידול החד במספר התושבים ביישוב צור הדסה לא שינה באופן בולט את דפוסי ההצבעה ביישוב. זהו היישוב הגדול ביותר במטה יהודה, שבשנתיים האחרונות כמעט והכפיל את מספר תושביו העומד כיום על כ-10,000.

למרות זאת דפוסי ההצבעה של היישוב ביחס לבחירות 2015 לא השתנו באופן בולט. אמנם "כחול לבן" גברה על הליכוד עם 32% מול 27%, אך ההצבעה למפלגות הקטנות נותרה ללא שינוי משמעותי.

הבחירות הנוכחיות מוכיחות כי תושבי צור הדסה החוששים משינוי הצביון של היישוב ומ"הדתה" יכולים להתנחם כי בעלי זכות הבחירה ביישוב מעדיפים להתכנס למרכז המפה הפוליטית.

 

תמיכה בכחול-לבן

 

"כחול לבן" זכתה לתמיכה משמעותית בקיבוצים רמת רחל (63%) והראל (57%), במושב טל שחר (57%) ובמוצא עלית (50%). ביישוב צור הדסה ניצחה "כחול לבן" את הליכוד עם 32%.

 

המושב הכי ליכודניקי

 

בבחירות הנוכחיות נרשם גידול בהיקף התמיכה בליכוד ביישובים שבהם הוא זכה בעבר בתמיכה רבה. בראש היישובים שתמכו בליכוד (מחל) התייצב שוב מושב זכריה שבו בחרו בליכוד 68% מכלל בעלי זכות הבחירה (התחזקות ביחס ל-2015 - 63%) , אחריו מושב עגור- 66.5% (53%), זנוח וגפן עם 65% (55%). התחזקות לליכוד נרשמה גם בצלפון עם 57% (54.65%), נווה מיכאל עם 56%, ואדרת עם 55% (50.66%).

אודל, יסיף ויאר, שמעון, נס הרים

משבר במגזר הערבי

 

בשני היישובים הערביים במטה יהודה נרשם משבר משמעותי ביחס לבחירות הקודמות. היקף ההצבעה צנח ל-43% בלבד והתמיכה ברשימות הערביות צנחה אף היא.

הרשימה המשותפת של המפלגות הערביות זכתה לתמיכה רבה בעין - ראפה עין - נקובא ונווה שלום (58.82%).

ביישוב עין נקובא זכתה רשימת חדש-תעל בראשותם של איימן עודה ואחמד טיבי ל-34% בלבד ורשימת רעמ-בלד ל-5% בלבד, לעומת תמיכה של 79% בבחירות הקודמות.

ביישוב עין ראפה צנחה התמיכה במפלגות הערביות אף יותר. בבחירות הקודמות הצביעו 83% מבעלי זכות ההצבעה עבור "הרשימה המשותפת" אבל בבחירות הנוכחיות זכתה רשימת חדש-תעל בראשותם של איימן עודה ואחמד טיבי ל-23% ורשימת רעמ-בלד ל-11% בלבד.

בעין נקובא נתנו אמון במפלגת "כולנו" שזכתה ב-21% מהקולות ובעין ראפה זכתה מפלגת "מרצ" לרוב (27%). גם רשימת כחול לבן זכתה לאחוז הצבעה ניכר, 24% בעין ראפה ו-19% בעין נקובא.

 

מהלומה ל"עבודה"

 

השימוש באותיות המסורתיות "אמת" לא סייע למפלגת העבודה לשחזר את ההישגים שלה מהבחירות הקודמות במטה יהודה.

בבחירות 2015 זכתה "המחנה הציוני" (אמת) לתמיכה ניכרת בקיבוצים: צובה ( 71%), נתיב הל"ה (69%) , צרעה (64%), מעלה החמישה (64%), קריית ענבים (56%). הפעם נאלצה העבודה להסתפק בנתח הרבה יותר קטן מקולות הבוחרים. עיקר התמיכה הגיעה מקיבוץ צובה (42%) ומקיבוץ נתיב הל"ה (30%). צרעה, קרית ענבים ומעלה החמישה העניקו לה תמיכה של מעל 20%. אלה נתונים המהווים מהלומה קשה למפלגה שבעבר זכתה לתמיכה נרחבת בקיבוצים הללו.

 

בנט כבש את נחושה

 

מפלגת "הימין החדש" זכתה לתמיכה מרשימה ביישוב נחושה, בדומה לבחירות הקודמות. בשנת 2015 הצביעו עבור "הבית היהודי" בראשותו של נפתלי בנט כמעט מחצית מבעלי זכות הבחירה (49%). בבחירות הנוכחיות זכו בנט ושותפתו למפלגה, איילת שקד, בכמעט 40% מהקולות בנחושה.

עם זאת "הימין החדש" התקשתה לשחזר את ההצלחה מהבחירות הקודמות בישובים אחרים במטה יהודה והתמיכה בה צנחה באופן בולט: תרום עם 17% (27%), בית מאיר עם 15% (27%), אדרת עם 10% (20%) ותעוז עם 5% בלבד (14.63%).

 

נחשון הכי נמרץ

 

מפלגת "מרצ" ספגה גם היא מהלומה ביישובי מטה יהודה שבהם הייתה לה תמיכה נרחבת בבחירות הקודמות. קיבוץ נחשון נותר בראש התומכים במפלגה השמאלנית עם 37% מכלל המצביעים, ירידה משמעותית ביחס לבחירות הקודמות אז זכתה המפלגה ל-45%. אחריו נווה שלום עם - 33% (27.21%) ולאחר מכן נטף עם 30% (39%), עין ראפה עם 27% וקיבוץ הראל עם 23% ( 28%), וליאון-שריגים עם 14% (19%).

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?