דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 15 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ליברמן במטה יהודה: יש לבחון את תקנה 116 מחדש

במפגש עם נציגי ציבור במטה יהודה אמר יו"ר ישראל ביתנו כי ידרוש בממשלה הבאה את משרד הפנים: הניסיון של דרעי לשלב את משרד הפנים ואת משרד השיכון - זה ניסיון להשתלט ולהגדיל חד צדדית את הערים החרדיות

“ההתיישבות היא אחד הנכסים הגדולים של התנועה הציונית”. ח"כ ליברמן (מימין) עם ראש המועצה ויזל

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, מגביר את המאמצים לחמם את הקשרים בין מטה יהודה לבין מתמודדים בבחירות לכנסת. בתוך פחות משבועיים ביקרו שני מתמודדים בבחירות במועצה. ראשון הגיע יו"ר מפלגת כחול-לבן, בני גנץ, שהתארח לפני שבוע ביישוב עין נקובא יחד עם ח"כ יועז הנדל, בעצמו תושב מטה יהודה (מושב נס הרים). השני היה יו"ר מפלגת "ישראל ביתנו", ח"כ אביגדור ליברמן, שהתארח השבוע במלון יד השמונה ושוחח עם עשרות נבחרי ציבור מיישובי מטה יהודה.

בדברי הפתיחה במפגש עם ח"כ ליברמן הדגיש ויזל את הדאגה העמוקה ששורת במטה יהודה עם היוודע כוונת ראש הממשלה להפקיד את משרד השיכון בידיים של נציג ש”ס: "אנו נדרוש ונפעל להקפיא את דיוני ועדת הגבולות. בימים של ממשלת מעבר שנייה, בימים של קיפאון משילות וחמור מכל, בימים בהם משרדי ממשלה עוברים ממפלגה למפלגה כאתנן פוליטי – אי אפשר להכריע בסוגיות כה מורכבות. אנו קוראים לשר השיכון המיועד שלא לקדם תכנון בזמן ממשלת המעבר ולהקפיא את פעילות הוועדה עד להקמת ממשלת קבע. תושבי מדינת ישראל מאבדים את האמון בשלטון המרכזי ועלינו בשלטון המקומי לשמור את אמונם במוסדות המדינה". כידוע, לבסוף סירבה שרת השיכון הנוכחית, ח"כ יפעת שאשא-ביטון, לפרוש מתפקידה. ל"בקיצור" נודע כי היא אמורה לבקר בקרוב במטה יהודה.

ויזל ציין את מצוקת ההתיישבות החקלאית: "אנחנו זקוקים לנציגים של ההתיישבות בכנסת כי אנחנו במאבק שתמיד נהיה בו מיעוט. הערים הגדולות תמיד עולות עלינו. אבן ספיר ועמינדב בסכנה של עוד 'רכס לבן', כל היישובים סביב בית שמש בסכנה. אנו מרגישים במתקפה לא נורמלית. רק הבוקר קיבלנו עוד זימון לוועדת גבולות".

ח"כ ליברמן הודה לראש המועצה על כינוס המפגש ואמר: "אני מתייחס להתיישבות כאחד הנכסים הגדולים של התנועה הציונית. מדינת ישראל והתנועה הציונית התחילו עם ההתיישבות מתקופת חומה ומגדל. שום דבר לא השתנה ואנחנו עדיין במאבק על הקרקע ועל מקורות המים וצריך להבין שהתיישבות תמיד הייתה החזית הקדמית של הביטחון הלאומי".

ליברמן דיבר על המחטף שמנסים לעשות באמצעות ועדת הגבולות לנטילת שטחים מהמועצה: "לא רק מבחינה ביטחונית אלא גם מבחינה אקולוגית אין להתיישבות אלטרנטיבה. מה שאנחנו יצאנו עליו למאבק, עוד לפני המפגש הזה, זה כנגד הניסיון של אריה דרעי לשלב את משרד הפנים ואת משרד השיכון - זה ניסיון להשתלט ולהגדיל חד צדדית את השטחים של אותן ערים חרדיות שההשפעה שלהן מובנת ואין צורך להסבירה. בית שמש פעם הייתה עיר שלווה. היום קמה שם עיר חרדית שלוקחת את כל הקרקע החקלאית שמסביב. זה פשוט דבר בלתי סביר. כרגע הם מנסים לקבוע עובדות בשטח בוועדת הגבולות. לכן אחרי הבחירות נדרוש לקחת את תיק הפנים כי אחרת לא ניתן יהיה להתקדם. ניסיון המחטף שאנו רואים כאן, חודשיים לפני בחירות, זה בלתי סביר".

ליברמן התייחס לכך שתקנה 116 פוגעת יותר מאשר היא עוזרת: "המועצות האזוריות לא רק שולטות בשטח המדינה אלא גם שומרות עליו. בלעדיהן היינו הולכים לאיבוד. מבחינתנו יש כאן התייחסות קודם כל במובן הלאומי. אותן מועצות סובלות גם מגניבה חקלאית. אלה דברים בלתי סבירים וחיזוק ההתיישבות הוא חיזוק הביטחון. תקנה 116 - חוק קמיניץ. ערבבו שם שמחה בשמחה כי צריך ללכת בצורה אחרת ולהתייחס ספציפית לבעיה של כל מגזר. בעיות הדרוזים הן לא הבעיות של המושבים והקיבוצים. יש לבחון את תקנה 116 מחדש. שופכים כאן את התינוק עם המים".

ליברמן התייחס גם לנושא ביטחון המזון ולייבוא של תוצרת חקלאית מעזה ומטורקיה: "כשהמצב שקט ורגוע מקבלים תוצרת. אבל אם חס וחלילה המצב הביטחוני מתערער אנו תלויים רק במה שהחקלאים פה יכולים לספק. במקום לטפל בפערי התיווך הלכו דווקא על החקלאי לדרך הקלה ובלי הרבה שכל. אנחנו נמצאים באזור רועש וגועש. זה שיש שקט יחסי לא אומר מה יהיה בעתיד. היכולת לספק לעצמנו לבד את כל המזון ולא להיות תלויים בשכנים חייב להיות אצלנו בתת מודע".

ראש המועצה ניב ויזל, שיבח את דבריו של ליברמן ואמר: "פה יושבים הנציגים שהכי חשוב להם כי לוקחים להם את הבית ואת האדמות. אנחנו כולנו יודעים שאצלך מילה זו מילה. חשוב מאוד שתיקח את משרד הפנים, את משרד הבריאות ואנו מצפים שתודיע ותעמוד על זה שתיקח גם את משרד החקלאות. אנחנו כבר לא סומכים. אני מבקש ממך מטעם מטה יהודה. אף אחד לא רב על תיק החקלאות. רק אנחנו רבים עליו. זו בקשתי האישית ממך".

ויזל קרא השבוע לכל תושב מטה יהודה שיש לו קשר עם פוליטיקאי המתמודד בבחירות הקרובות, להביא אותם לביקור במועצה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?