דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מאפיית אנג'ל נגד מטה יהודה: המועצה מסרבת לפנות את האשפה

מאפיית אנג'ל הפועלת האזור התעשייה הרטוב, נאלצת לפנות משטחה את האשפה באופן עצמאי, על אף שהחובה לפינוי אשפה מוטלת על המועצה האזורית מטה יהודה, כך עולה מכתב תביעה שהגישה המאפייה לבית המשפט. במטה יהודה טוענים מנגד כי נדהמו לשמוע שהמאפייה מפנה את האשפה בעצמה ומדגישים כי לא קיבלו מעולם פנייה של המאפייה לפינוי האשפה או כל תלונה על אי פינוי האשפה.

בכתב התביעה שהוגש לבית המשפט השלום בבית שמש, טוענת מאפיית אנג'ל כי על המועצה האזורית מטה יהודה, מוטלת החובה לפנות את האשפה של כל העסקים באזור התעשייה, אך המועצה טוענת כי האשפה של המאפייה היא "חריגה" ולכן דורשת תשלום נוסף על דמי הארנונה.

המועצה אינה מוסמכת להטיל אגרת פינוי פסולת או לחייב נישומים לפנות אשפה על חשבונם כי אם אך ורק בנסיבות בהן מדובר בפסולת חריגה, מדגישה מאפיית אנג'ל בכתב התביעה. “לצורך הקביעה אם מדובר בפסולת חריגה על הנתבעת (מטה יהודה) לקבוע קריטריונים ברורים בחוק העזר עצמו. כל עוד לא נקבע הדבר אין המועצה מוסמכת להטיל ולגבות אגרת פינוי פסולת".

המאפייה טוענת כי במהלך שבע השנים האחרונות היא שילמה למטה יהודה סכום של 917 אלף שקל בגין פינוי "אשפה חריגה", וכי גביית התשלום נעשתה בחוסר סמכות. לאור זאת היא מבקשת כי בית המשפט יורה למועצה להשיב את הכספים ולפעול לגביית האשפה באופן סדיר ללא חיוב נוסף.

"חובת פינוי האשפה (הרגילה והבסיסית) הנה מחובותיה של הרשות המקומית, אשר המימון עבורה מבוצע מתשלומי הארנונה, ואין סמכות כלל לגבות אגרה נוספת בגין שירות זה או להתיר מצב דברים בו פינוי האשפה ממומן ע"י הנישומים עצמם" נטען בכתב התביעה של המאפייה.

בכתב ההגנה מציינת המועצה כי הופתעה לשמוע שמאפיית אנג'ל מפנה בעזרת קבלן פרטי את האשפה שהיא מייצרת. "המועצה מעולם לא חייבה את המאפייה לפנות את האשפה בעצמה", מדגישה המועצה.

לטענת המועצה במשך שבע השנים האחרונות המאפייה לא פנתה למועצה בעניין זה "אף לא פעם אחת". המועצה מציינת כי לאור התנהלות המאפייה, אין זה סביר שעכשיו נדרשת המועצה להשיב לה את הסכומים שאותם שילמה לקבלן הפרטי.

בתשובה לכתב ההגנה טוענת המאפייה כי פנתה למועצה בנושא פינוי האשפה בחודש פברואר 2016 ופנייה נוספת מחודש יולי 2016. "אין זה סביר כי לנתבעת לא היה ברור לחלוטין ולא היה ידוע כי היא אינה מפנה את האשפה מנכס זה", מציינת המאפייה וגורסת כי המועצה סירבה באופן מתמשך לפנות את האשפה.

לחם פשוט מלא של מאפיות אנגל. קרדיט צילום חגית גורן

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?