דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 07 באפריל 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מדינת ישראל מחסלת את התוכניות להפקת נפט מפצלי השמן

“לא רוצים מדבר סעודי". הפגנת מחאה במטה יהודה כנגד פצלי השמן, 2011 (צילום: בקיצור)

הפרויקט להפקת נפט פצלי השמן, אשר הצית מחאה אדירה במטה יהודה לפני כעשור, זכה השבוע למיתת נשיקה מצד משרדי הממשלה. בהודעה משותפת של שרי האנרגיה והגנת הסביבה, נאמר כי המדינה לא תעניק רישיונות חדשים ולא תאריך רישיונות קיימים להפקת נפט מפצלי שמן.

בשנת 2010 חשף 'בקיצור' כי חברת IEI האמריקאית מקדמת פרויקט להפקת נפט מפצלי שמן ברצועת שטח העוברת בתוך עמק האלה. החברה טענה אז כי בעומק של 300 מטר מתחת לפני הקרקע טמונים פצלי שמן עשירים שמהם אפשר להפיק מאות מיליונים של חביות נפט בשווי כ-300 מיליארד דולר. הידיעה התפשטה כאש בשדה קוצים ועוררה גל מחאה אדיר בקרב תושבי חבל עדולם שנתמכו על ידי ארגונים רבים העוסקים בהגנה על הסביבה.

שר האנרגיה באותה תקופה, ח"כ לשעבר בני בגין, הגיע למטה יהודה כדי לשמוע על ההתנגדויות של התושבים והביע את דעתו כי יש לקדם את הפרויקט.

המאבק הציבורי שנעשה בעיקר על ידי החברה להגנת הטבע, המועצה האזורית מטה יהודה וקבוצת פעילים מתושבי חבל עדולם, כלל פעולות מחאה רבות שהתקיימו באזור עמק האלה כמעט מדי שבוע.

המתנגדים טענו כי מדובר בפרויקט שיחסל את החקלאות באזור עמק האלה ועשוי להביא לפגיעה חמורה באקוויפר המים ובאיכות החיים של תושבי אזור עדולם. תושבי האזור טענו כי כל מקום שבו יפיקו נפט מפצלי שמן יהפוך בעצם לשדה נפט ולא יאפשר להתגורר בסמוך אליו, דבר שיחייב את פינויים מבתיהם.

לאחר מאבק ארוך, שבו השקיעה המועצה האזורית מטה יהודה מאות אלפי שקלים, החליטה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים לדחות את בקשתה של חברת IEI לעבור לשלב הבא בפרויקט ולהקים מתקן הפקה ניסיוני באדמות מושב זכריה, דבר שהביא לסגירת הפרויקט.

הבקשה נדחתה למרות לחצים כבדים ביותר שהפעיל ראש הממשלה, בנימין נתניהו ומקורביו, במטרה לאשר את הפרויקט. בחברה להגנת הטבע השתבחו בהישג אך הזהירו מכך שחברת IEI עדיין לא אמרה את המילה האחרונה. ואכן, גם לאחר החלטת הוועדה, המשיכה חברת IEI לנסות ולשכנע את המדינה להסכים ולקדם את הפרויקט.

עתה, כאמור, הודיעה מדינת ישראל כי לא תתן היתרים לפרויקטים של פצלי שמן. ישיבה מסכמת בנושא פצלי שמן נערכה בתחילת השבוע בהשתתפות שר האנרגיה, ד"ר יובל שטייניץ, השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין, והדרג המקצועי של שני המשרדים.

בתום הישיבה סוכם בין השרים, כי שר האנרגיה לא יעניק רישיונות חדשים לחיפוש ולהפקה של פצלי שמן במעמקים (In-Situ) וכן לא בכרייה על פני הקרקע.

החלטה זאת התקבלה לאור מחויבותם של שני השרים לקדם אנרגיה נקייה ולאור האיזון הנדרש בין התועלת האנרגטית של פצלי השמן מחד לבין ההשלכות הסביבתיות מאידך, וכן בשל טביעת הרגל האקולוגית שעלולה להיות לפרויקטים אלה.

בנוסף, משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט מקבוצת כי"ל (לשעבר פמ"א), כי אין בכוונת המשרד להאריך את רישיון ההפקה במישור רותם מעבר לשנה הבאה, חודש מאי 2021. באשר לשני הרישיונות שכבר הוענקו במישור רותם ובאורון סוכם, כי תוכניות אלו ייבחנו לאור קריטריונים סביבתיים שייקבע המשרד להגנת הסביבה.

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?