דלג לתוכן העמוד
יום שני, 10 במאי 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"מודים על כל יום שזכינו לקבל את המתנה הזאת"

תכנית המלגות החדשה במטה יהודה זוכה לתגובות חמות מהשטח. “אני מרגישה ברת מזל על החיבור שנוצר ויודעת שיש בו רק כדי להתעצם ולהתפתח", אומרת אחת המלגאיות

135 סטודנטים וסטודנטיות התגייסו לעשייה ערכית וחברתית ביישובי המועצה האזורית מטה יהודה ומסייעים לקשישים, ילדים ובני נוער בעלי צרכים מיוחדים. הפעילות המבורכת הזו מתבצעת במסגרת תכנית מלגות חדשה שמקדם 'יהודה' - מרכז הצעירים באגף חברה וקהילה של המועצה האזורית.

שנת הלימודים האקדמית הנוכחית היא השנה הראשונה בה העניקה המועצה האזורית מטה יהודה מלגה משמעותית על סך 10,000 שקל ל-135 סטודנטים וסטודנטיות נבחרים בתכנית מלגות בשיתוף מפעל הפיס. המלגאים והמלגאיות נבחרו לאחר מיונים וראיונות התאמה על מנת להשתתף בתכנית במטרה לקדם פעילויות חונכות אישיות רחבות ביישובים, לילדים בעלי צרכים מיוחדים ולבני הגיל השלישי. הפעילות הקהילתית מתקיימת בין חודש דצמבר ועד לסוף חודש יולי.

"נכנסה לביתנו כמו קרן אור". המלגאית, רעות אריאלי

המלגות מחולקות למסלולים שונים ובהם מלגת צמי"ד (חניכה של ילד/ה או בני נוער בעלי צרכים מיוחדים), מלגת והדרת (מפגשים אישיים עם קשיש או קשישה), מלגת והדרת בקהילה (תכנית לשילוב הבין דורי ביישובים), מלגת מעורבות בקהילה (פיתוח חיי קהילה ביישובי המועצה).

הנבחרים לתכנית עברו תכנית הכשרה בבית הגלגלים במושב אבן ספיר ושם נפגשו עם עולם בעלי המוגבלויות והזקנה. כל קבוצת סטודנטים זוכה לליווי שוטף על ידי רכזים מנוסים בתחום, שמספקים עבורם מקור ידע ותמיכה ומציידים אותם בכלים מגוונים.

במסגרת מלגת 'מעורבות בקהילה' משתתפים 32 סטודנטים וסטודנטיות. בין הפעילויות שהם מקיימים ניתן למצוא מפגשי הכנה לצבא המתקיימים במושב עמינדב, אותם מעבירה אביה - סטודנטית ב'בצלאל' ומדריכת כושר, במושב נס הרים מתקיימים מפגשים לבני נוער בנושא מדע על ידי עדי יפרח - סטודנטית לתואר שני במיקרוביולוגיה של גנטיקה מולקולרית וחקר הסרטן, ביישוב גיזו נהנים הילדים וכלל התושבים מפעילות טניס, המתקיימת על ידיי אורי וודבוז - סטודנט לתואר ראשון ומדריך טניס מקצועי.

הדר גבאי קקון, סטודנטית לעבודה סוציאלית ורכזת בתכנית 'והדרת בקהילה' ממושב תירוש אומרת כי המלגה בעיניה מכוונת להפגת בדידות לאוכלוסיית הוותיקים במועצה, חיזוק תחושת החשיבות והרלוונטיות ותרומה לחימום הלבבות. "יש במפגשים הללו כדי לתת וגם לקבל מאנשים מנוסים ובעלי חכמת חיים. תפקידי כרכזת הוא לתת מענה למלגאים בכל שאלה או בקשה, להקשיב להם ולהנגיש להם תוכן רלוונטי אודות זקנה. זכיתי ללוות סטודנטים וסטודנטיות מרגשים, אשר נותנים מזמנם את כל הלב והנשמה".

"אפשרות להתחבר לדור הוותיקים". המלגאית, הילה הינדי

הילה הינדי, סטודנטית בשנה השלישית לתואר, היא מלגאית במסלול 'והדרת בקהילה'. לדבריה היא שמחה לסייע לבני הדור השלישי: "כשפגשתי את המלגה מיד התחברתי ושמחתי על כך שנותנים לנו הסטודנטים אפשרות להתחבר לדור הוותיקים ולהפיג להם את הבדידות במיוחד בתקופה זו".

הילה חונכת קשישה באחד המושבים מספרת שהופתעה לגלות שהנתינה תורמת לשתיהן: "בכל מפגש אני מרגישה שאנו נפתחות אחת לשנייה יותר ויותר ושהקרבה בינינו גדלה עד למצב שהיא קוראת לי הבת שלה. זאת זכות גדולה עבורי. מעבר לכך שאני מרגישה שאני עושה לה טוב, הופתעתי לגלות שאני זאת שיוצאת מחוזקת יותר מכל מפגש".

גם שי ורעות נחמני זכו במלגה במסלול 'והדרת בקהילה'. הם הכירו במסגרת התכנית את עזרא ועמליה מזרחי, זוג נשוי בשנות השמונים לחייו. שי ועזרא אוהבים לשחק משחקי קופסא ושש בש, להאזין לשירי פרנק סינטרה כאשר עזרא מספר לשי על חוויותיו כלוחם בצנחנים. רעות ועמליה אוהבות לשוחח ולהאזין לשירי חוליו איגלסיאס. "שמחנו לפגוש זוג אנשים שאומנם מבוגרים מאיתנו ביותר מיובל שנים, אך קרובים ודומים לנו בתחומים רבים", מחייכים שי ורעות, "אנו זוכים לרגעים יפים של הקשבה, למידת העבר אל מול ההווה, רגעי משחק ושעשוע וגם חווים רגעי קושי, עצב והתמודדות אל מול פרוצדורות החיים המורכבות של גיל הזהב".

דפנה רידנליק, סטודנטית לרפואת שיניים מצור הדסה, בחרה במסלול צמי"ד שבו היא חונכת ילדה כשרונית, שמחפשת הזדמנות להתפתח ולהצליח. "עיקר המפגשים שלנו מתמקדים בציור וביצירה, אני מרגישה לפעמים את התסכול שהיא חווה, כאשר הציור לא יוצא מדויק, אך לאט לאט היא מבינה כי הציורים שלה יפהפיים בדיוק כמו שהם. בט"ו בשבט האחרון יצאנו יחד אל הרחובות השונים, אספנו עלים ופרחים ויצרנו באמצעותם. אני מרגישה ברת מזל על החיבור שנוצר ויודעת שיש בו רק כדי להתעצם ולהתפתח".

מפגש מלגאים ב'בית הגלגלים', אבן ספיר

דניס עוזרי, אם לילדה ממושב צלפון, סיפרה כי הם קיבלו ב"מתנה" את הסטודנטית רעות אריאלי, "שנכנסה לביתנו כמו קרן אור והיא מהווה דמות להערצה לבתי, מלמדת אותה לקרוא, מעודדת אותה למשחק ולפעילויות ספורט ומצליחה לעשות עם בתנו את מה שאנחנו כהורים לא תמיד מצליחים להגיע אליו".

לדברי דניס היא מאחלת למשפחות נוספות במטה יהודה ליהנות מהתרומה של תכנית המלגות. "המפגשים מחזקים מאוד את בתנו ומעלה לה את תחושת המסוגלות והביטחון בעצמה. אנו כמשפחה מודים על כל יום שזכינו לקבל את המתנה הזאת ומקווים שהפרויקט ימשיך ושעוד ילדים ממטה יהודה יזכו ויחוו את מה שאנו חווים כעת".

ליבנת כהן, מנהלת מרכז הצעירים, אגף חברה וקהילה: "אני גאה ונרגשת להיות עדה לתהליך משמעותי שכזה אשר קורם עור וגידים במטה יהודה. הסיפורים העולים מהשטח מחזקים עוד יותר את צדקת הדרך ואת האמונה בצעירים וביכולותיהם לחולל שינוי משמעותי, כאשר הסטודנטים שלנו מביאים מיכולתם וממרצם, מלווים ותיקים לחיסונים, מסייעים בתהליכים בירוקרטים ועל כך אנו במרכז צעירים מברכים ומוקירים כל אחד וכל אחת משותפינו לתהליך הגדול הזה אשר מתקיים במועצתנו זאת השנה הראשונה".

ראש המועצה, ניב ויזל: "אני מברך את הסטודנטים והסטודנטיות שלוקחים השנה חלק בתכנית המלגות שתעשיר לא רק את הקהילה, אלא גם אותם. יישר כוח לכל העוסקים בתכנית".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?