דלג לתוכן העמוד
יום שני, 09 בדצמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מחאת ההסעות: ההורים מאיימים בבג"ץ נגד המועצה

עשרות משפחות המתגוררות במועצה האזורית מטה יהודה פנו השבוע (18.6.19) למועצה האזורית בתביעה לחזור בה מההחלטה החד צדדית לביטול ההסעות לתלמידים המתחילים ללמוד בשנה הבאה בבתי ספר ייחודיים בירושלים. באם לא תיענה דרישתם הם מאיימים לפנות לבג"צ ולהילחם על מה שהם מגדירים כ"זכות לחינוך הולם". מן המועצה נמסר כי יימשך הדו-שיח עם ההורים בניסיון לקדם פתרון לקראת תחילת שנת הלימודים הקרובה.

 

שערוריית הסעות

 

כזכור, בחודש ינואר האחרון דנה המועצה האזורית בדו"ח של ועדת הסעות, שחשף התנהלות שערורייתית בתחום הסעות התלמידים למוסדות החינוך. הסתבר כי אישור שניתן בשנת 2009 להסיע תלמידים מצור הדסה לחמש מוסדות חינוך מוסכמים, הפך לתקדים שפרץ את כל המגבלות על אזורי הרישום ועל הסעות תלמידים. עוד ועוד הורים ביקשו להשתמש בתקדים שנוצר ודרשו לאפשר לילדיהם ללמוד במוסדות חינוך שונים וכי המועצה תסיע את הילדים אליהם.

היקף ההסעות למוסדות החינוך של תלמידי מטה יהודה תפח ככדור שלג, וכך נוצר מצב, שבשנת הלימודים הנוכחית (2019) הפעילה המועצה האזורית מטה יהודה כ-2000 (!) קווי הסעות מדי יום. 1300 מהם באמצעות קבלנים פרטיים (אוטובוסים, מיניבוסים, מוניות) והשאר באמצעות האוטובוסים של המועצה. עלות ההסעות השנתית הכוללת עומדת על 70 מיליון שקל. היקף ההחזרים עבור הסעות ממשרד החינוך עומד על כ-40 מיליון שקלים. הפער – 30 מיליון שקלים ממומן מקופת המועצה (!!) ומאיים על יציבותה הפיננסית.

ועדת ההסעות בראשותו של תושב רמת רזיאל, פרופ' אמיר אלעמי, המליצה על שינויים במדיניות ההסעות, שייפרסו בהדרגה על חמש שנים ובהם: הפסקת הסעה של תלמידי כיתות א' ו-ז' אל מחוץ לאזורי המיפוי החל משנת הלימודים תש"פ, המשך הסעות לתלמידים הלומדים כבר מחוץ לאזורי המיפוי במהלך חמש השנים הקרובות או עד סיום לימודיהם, בתמורה לתשלום של 150 שקלים לחודש לתלמיד, המשך הסעות של תלמידי הממ"ד לפי מיפוי לבתי הספר שבהם לומדים רוב התלמידים (לשאר התלמידים יבוצע החזר כספי לפי ההחזרים של משרד החינוך 27.9 שקלים ליום), ותשלום אגרת לימודי החוץ על ידי ההורים.

ראש המועצה, ניב ויזל התחייב כי הכספים שייחסכו מיישום תכנית ההסעות החדשה, 3-4 מיליון שקל בשנה, יושקעו בהשבחת מערכת החינוך של המועצה.

ההצעה אושרה על ידי כל חברי המליאה למעט נמנע אחד.

נמשיך בהידברות. ראש המועצה, ניב ויזל

 

"המועצה כשלה"

 

אולם מסתבר כי הורים לתלמידים שעומדים להיפגע בשנת הלימודים הבאה מהשינויים במדיניות ההסעות מתקוממים כנגדה וטוענים כי המועצה כשלה בהתנהלות תמוהה ולא תקינה.

במכתב התראה לפני פנייה לערכאות משפטיות, שהוגש על ידי עו"ד ברק בר שלום, נטען כי תושבים רבים מירושלים וממקומות אחרים עברו להתגורר בהם מתוך ידיעה כי מדיניות ההסעות של המועצה מאפשרת להם לשלוח את ילדיהם למוסדות החינוך הטובים ביותר של עיר הבירה.

עו"ד בר שלום טוען כי הודעה על השינוי בהסעות נמסרה להורים רק בחודש אפריל האחרון וכי מדובר ב"כשל מערכתי מצד המועצה ביידוע, פרסום ושיתוף הציבור".

עו"ד בר שלום מוסיף וטוען כי המועצה נאותה לפתוח ועדת חריגים למי שילדיו כבר התקבלו למוסדות החינוך לפני ה-3 במרץ, 2019. 103 משפחות הגישו דרישה בהקשר זה אולם בוועדה דחו את כולם על הסף מתוך טענה כי ריבוי החריגים יביא לפגיעה בהחלטה לביטול ההסעות. “זו חריגה מסמכויות הוועדה", נטען במכתב.

עו"ד בר שלום הדגיש כי במידה והמועצה לא תענה לדרישות המפורטות במכתב מתכוונים ההורים לעתור כנגד המועצה כבר בשבוע הבא.

כשל מערכתי בפרסום לציבור". עו"ד ברק בר שלום

 

"חוסר הגינות"

 

אחת מהפעילות של מחאת ההורים היא תושבת צור הדסה, שלי ירמיהו. לדבריה, “המועצה פעלה בחוסר הגינות. הילדים שלנו החלו תהליך מיונים, מבחנים, סדנאות וראיונות במוסדות החינוך, תוך הסתמכות על מדיניות ארוכת שנים של המועצה. כעת, אנו מוצאים עצמנו ללא מענה ובמצב בלתי אפשרי שבו אין לילדינו מוסד מתאים ברחבי המועצה ואין תחבורה ציבורית או מענה סביר שיאפשר לילדים ללמוד במוסד אליו התקבלו”.

ירמיהו מוסיפה וטוענת כי המועצה "הבינה שיש בעייתיות בהחלטתה וקבעה קריטריון חריג לתלמידים שהתקבלו, אך פעלה בצורה שערורייתית ובחוסר הגינות והודיעה לנו על ביטול רטרואקטיבי של הקריטריון אותו קבעה בעצמה, ובכך שמטה את הקרקע תחת רגלינו. רוצה המועצה לשנות מדיניות, שתקבע הוראות מעבר אשר יאפשרו מימוש הזכויות באמצעות חלופות. אני קוראת למועצה לפעול בהגינות ולאפשר לתלמידים שהתקבלו למוסדות החינוך בשנת הלימודים תש״פ, ללמוד במקום אשר ליבם חפץ”.

חוסר הגינות". שלי ירמיהו

 

"נמשיך להידבר"

 

ראש המועצה, ניב ויזל, אמר בתגובה כי נושא ההסעות מטופל לפי החוק. “אני אמשיך לדבר עם המשפחות במטרה למצוא פתרון שיהיה בהתאם להחלטת המליאה. יש אפשרות שעד ספטמבר-אוקטובר הדברים יסתדרו".

ויזל הכחיש כי המועצה הסכימה להחריג את התלמידים החדשים שנרשמו עד תאריך 3.3 לבתי ספר מחוץ לאזורי הרישום וטען כי זו הייתה הצעה של ההורים שבסופו של דבר לא התקבלה. “אני לא יושב בוועדת חריגים וזו זכותם של חברי הוועדה לא לקבל את ההצעה של ההורים".

ויזל הוסיף כי הטענות על כך שהמועצה לא פרסמה כיאות את הסדרי ההסעות החדשים והפרסומים שנעשו היו לאחר תום תקופת ההרשמה למוסדות החינוך הם "משוללי יסוד". הוא ציין כי ההחלטה בנושא ההסעות היא "אחת החשובות שקרו במועצה בשנים האחרונות, וכאשר מקבלים החלטה – יש כאלה שנפגעים".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?