דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה: העלאה של 6.3% בדמי הארנונה לתעשייה ולמסחר

במהלך חודש יולי האחרון ביקשה מטה יהודה אישור להגדיל את דמי הארנונה למבנים באזור ב' (אזורי תעשייה מחוץ ליישובי המועצה) ב-23.9%. בכוונת המועצה היה שההעלאה הכוללת תסתכם ב-25% וזאת בתוספת שיעור העדכון על פי חוק שאישרה הממשלה לשנת 2021. בשבוע שעבר הודיע משרד הפנים כי ההעלאה שאושרה היא בסך של 6.3% בלבד והיא תחול רק על חלק מהמבנים עליהם הוגשה הבקשה.

בדברי ההסבר שנכללו בבקשת המועצה נאמר כי בשנים 2014-2015 ביקשה המועצה אישור חריג להקטין בכ-25% את תעריפי אזור ג' וקיבלה אישור להפחתה של 14% בלבד לשנתיים. אזור ג' הינם שטחי תעשייה ומסחר שהוקמו אחרי שנת 2000 ונמצאים בניהול משותף של מטה יהודה ובית שמש. כתוצאה מכך, משנת 2016 ואילך מחייבת המועצה את הנכסים באזור ג' בהתאם לתעריפי שנת 2013, בתוספת שיעור העדכון על פי חוק.

בשנים 2016-2017 חזרה המועצה וביקשה אישור להפחתה חריגה של תעריפי אזור ג', ב-25%, ובאופן שיקל על מחזיקי הנכסים באזור ג', ויאפשר הפחתה של חיובי הארנונה. אולם בקשות אלו נדחו בנימוק שהתעריפים באזור ג' נמוכים מהתעריפים שגובות הרשויות המקומיות הסמוכות. בנימוקים לדחיית הבקשה הנחה משרד הפנים את המועצה לצמצם את הפערים בדמי הארנונה בין אזור ג' לאזור ב', וזאת באמצעות העלאה של תעריפי אזור ב'.

                                                                     

33.JPG

 

גזבר המועצה, משה אוחיון, אמר אז כי דמי הארנונה לתעשייה ומסחר של יישובים בסובב ירושלים גבוהים במאות אחוזים מהמקובל במטה יהודה. “ממשרד הפנים התלוננו שהארנונה אצלנו זולה יותר מהיישובים הסמוכים לנו. לעומת 110 שקל למ"ר תעשייה במטה יהודה, בבית שמש גובים 252 שקל למ"ר, במבשרת ציון 339 שקלים וגם בירושלים סכום דומה".

זה היה הרקע לבקשה החריגה של מטה יהודה לשנת 2021, להעלאה של דמי הארנונה בהיקף של 23.9% לנכסים רבים שנכללים באזור ב' ובהם: בתי מלאכה, משרדים, שירותים ומסחר, תחנות דלק, מחצבות, מוסדות חינוך/תרבות/סיעוד ובריאות, מכונים רפואיים, בריכות שחייה ציבוריות, בנקים וביטוח, תעשיה, יקבים, נכסים אחרים, ממגורות ואסמים, חניונים בתשלום ועוד.

יש לציין כי עבור חלק מהנכסים, כגון מוסדות חינוך, תרבות סיעוד ובריאות ביקשה המועצה העלאה של 132% (!) במסי הארנונה ל-71 שקל למ"ר, וכמו כן, העלאה של 40% למלונאות. מנגד ביקשה המועצה להפחית את דמי הארנונה לשירותים חקלאיים ב-21% ולמפעלים חקלאיים ב-27%.

"בקשה זו, מטרתה צמצום פערי תעריפי הארנונה לעסקים ולתעשייה באזור ב' ...שהינם נמוכים ביותר בהשוואה לרשויות סמוכות לה...בקשה זו עומדת בשני התנאים שנקבעו בהחלטת השרים לדחות את הבקשה לאישור חריג בשנים 16-17...", נאמר בדברי ההסבר לבקשה. במטה יהודה קיוו כי העלאת דמי הארנונה החריגה תאושר על ידי משרד הפנים ותאפשר גם להגדיל את מענק האיזון למועצה בסכום של 6-7 מיליון שקל.

אולם בשבוע שעבר הסתבר כי בקשת מטה יהודה אושרה רק באופן מצומצם. בהחלטה משותפת של שר האוצר, ישראל כ"ץ, ושר הפנים, אריה דרעי, הוחלט לאשר למועצה העלאה של 6.33% לנכסים הבאים: בתי מלאכה, שירותים ומסחר, תעשיה, יקבים, מכונים רפואיים, אולפני הסרטה, תחנות מיתוג, בריכות אגירה, ותחנות ממסר. כל שאר בקשות המועצה נדחו.

ממטה יהודה נמסר בתגובה: "המועצה ביקשה ממשרד הפנים, עוד לפני תקופת הקורונה, להעלות את הארנונה ב- 25%, אך קיבלה אישור חלקי להעלות את הארנונה לעסקים בגובה 6.3% בלבד לאזור תעשיה ב' ולמספר סיווגים בלבד".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?