דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 09 במרץ 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מטה יהודה תשלם לאקו"ם 125 אלף שקלים ותמלוגים שנתיים

פקחים של אקו"ם שוטטו בין האורחים והקליטו. המופע המוסיקלי בפסטיבל היין, אוקטובר .2015

המועצה האזורית מטה יהודה הסכימה לשלם 125 אלף שקלים לעמותת אקו"ם ולעוד חמישה גופים המחזיקים בזכויות יוצרים על יצירות מוסיקליות וזאת במסגרת התנהלות משפטית בתביעה שהוגשה כנגדה בגין הפרת זכויות יוצרים.

התביעה כנגד מטה יהודה הוגשה על ידי אקו"ם (אגודת הקומפוזיטורים והמחברים הישראלית), שתי חברות מארה"ב, חברה מאיטליה, חברה מצרפת וחברה מבריטניה, שכולם עוסקות בניהול זכויות היוצרים של מוסיקאים.

בכתב התביעה שהוגש כנגד מטה יהודה באוגוסט 2017 נטען כי המועצה מפרה את זכויות היוצרים של מוסיקאים וזאת כאשר היא מקיימת אירועים שונים ובהם מושמעת מוסיקה, באירועים פתוחים, בהיכל התרבות האזורי, ובמרכז האמנויות "יד חריף", וזאת כאשר קטעי המוסיקה מוגנים בזכויות יוצרים.

כתב התביעה מדגיש כי עד לפני כשלוש שנים היה הסכם מסגרת בין אקו"ם לבין הרשויות המקומיות על השמעת מוסיקה המוגנת בזכויות יוצרים, אך ההסכם פקע ב-2015.

לטענת התובעים, מטה יהודה לא הצטרפה להסכם המסגרת שפקע ולא הסדירה את נושא התמלוגים בגין זכויות היוצרים, וזאת למרות פניות שנעשו למועצה החל משנת 2012.

במהלך שנת 2014, לאחר פניות חוזרות ונשנות, החלה המועצה לנהל מו"מ. בפגישה שהתקיימה אז הוצגו בפני המועצה המסמכים שמאשרים כי זכויות היוצרים ליצירות המושמעות באירועי המועצה שייכים לאקו"ם וכי על המועצה לשלם תמלוגים בגינן.

הפגישה לא הניבה הסכמה, המועצה התנערה מהדרישה לשלם תמלוגים, והמאמצים של אקו"ם להסדיר את הנושא נמשכו גם בשנת 2015.

בסוף 2015 שלחה אקו"ם נציג מטעמה לאירועים של המועצה. במסגרת אירוע של פסטיבל היין שהתקיים ב"מיני ישראל" הוקלטו יצירות המוגנות בזכויות יוצרים. שוב פנתה אקו"ם למועצה ודרשה להציג בפניה את רשימת האירועים בהם מושמעות יצירות מוסיקליות – אך המועצה עמדה בסרבנותה וסירבה לשתף פעולה.

כשנה לאחר הביקור הראשון, שב וביקר באירוע של המועצה נציג של אקו"ם. הפעם היה מדובר בהופעה מוסיקלית של דודו טסה באולם התרבות האזורי. גם כאן הוקלטו יצירות המוגנות בזכויות יוצרים. במקביל מצאו באקו"ם כי מרכז האמנויות יד חירף מקיים אירועים ובהם מושמעות יצירות מוסיקליות מוגנות. למרות זאת, במועצה סירבו להיענות לפניות האגודה ולהסיר את נושא התמלוגים.

לאור זאת הליטו באקו"ם להתארגן יחד עם אגודות נוספות ולהגיש תביעה לבית המשפט וזאת בטענה כי המועצה האזורית מטה יהודה מפרה זכויות יוצרים באופן נרחב והעמידו את סכום התביעה על סך של 300 אלף שקל.

במטה יהודה הגישו כתב הגנה ובו נטען כי אקו"ם מנסה להכניס את ידה לקופה הציבורית, וכי היא מפריזה בהיקף ההשמעות של יצירות מוסיקליות בתחום המועצה, וכי המועצה מדווחת באופן מפורט על אירועים מוסיקליים המתקיימים בשטחה ומחוייבים בתמלוגים.

המועצה טענה כי אינה אחראית על יצירות מוסיקליות המושמעות בשטח יישובי המועצה, וכי המקום היחיד שעליו היא אחראית הוא אולם התרבות האזורי, שהתמלוגים עבורו מועברים באופן סדור לידי אקו"ם.

המועצה הוסיפה וטענה כי דרישת אקו"ם לתשלום שנתי קבוע בהתאם למספר תושבי המועצה אינו אלא ניסיון פסול להוצאת כספים מרשות ציבורית, ולמועצה אין כל כוונה לקחת חלק "במסע דיג חסר כל בסיס לגביית כספים".

התביעה התנהלה בפני השופט רם וינוגרד מבית המשפט המחוזי בירושלים. במהלך הדיון המשפטי הגיעו הצדדים להסכמה כי בעתיד תשלם המועצה תמלוגים קבועים לאקו"ם לפי מספר התושבים במועצה ותתחייב עמוד בנהלים של אקו"ם ולחתום על הסכמי תמלוגים עבור מופעים בתשלום.

בכל הקשור לתביעות העבר קבע השופט כי מטה יהודה תשלם לאקו"ם ולשאר התובעים 125 אלף שקלים ובכך יסתיימו הטענות כלפיה. לאור הנכונות של הצדדים להגיע להסכמה לא ניתן צו להוצאות.

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?