דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 19 ביוני 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

נהג הסעות שהותקף בעין נקובא יפוצה ב-180 אלף שקל

אוטובוס הסעות של מטה יהודה (אילוסטרציה)

נהג הסעות תלמידים של החברה לפיתוח מטה יהודה שהותקף באלימות על ידי אלמונים ביישוב עין נקובא יפוצה ב-180 אלף שקל, כך פסק בית המשפט השלום בירושלים.

האירוע היה במהלך חודש ינואר 2010. הנהג, אז בן 30, הסיע תלמידים במסגרת עבודתו כנהג הסעות בחברה לפיתוח. כאשר הגיע הנהג לרחבת המכולת ביישוב עין נקובא, היה עליו לבצע נסיעה אחורנית. תוך כדי ביצוע הנסיעה אחורה פגע האוטובוס בטנדר שלטענת הנהג התפרץ לטווח הנסיעה שלו. מעדותו של הנהג עולה כי נהג הטנדר יצא מרכבו וצעד לכיוון האוטובוס, וכאשר פתח התובע את הדלת הקדמית, עלה נהג הטנדר לאוטובוס והחל להכותו. התובע הצליח להימלט החוצה, אך שם הצטרפו אל נהג הטנדר אנשים נוספים מהכפר, והיכו אותו אף הם.

לטענת הנהג, הוא הצליח להימלט ממעגל התוקפים אותו בעוד הוא רואה אנשים מתקרבים לרחבת המכולת עם מקלות וברזלים בידיהם. הוא רץ לכיוון היציאה מהיישוב ושם הצליח לעצור אוטובוס של "מטה יהודה" ואיתו נסע לכיוון בית שמש לקבלת טיפול רפואי.

הנהג העיד כי לאחר התאונה רצו מעסיקיו להחזירו למסלול הנסיעה הכולל את עין נקובא אך בשל הטראומה מהאירוע הוא סירב בכל תוקף וכיום הוא ממשיך לעבוד בחברה לפיתוח אך אינו מבצע נסיעות ליישובים הערביים באזור.

האירוע הוכר על ידי המוסד לביטוח לאומי (המל"ל) כתאונת עבודה ולנהג נקבעה נכות צמיתה משוקללת של 19.25% ( 15% נכות נפשית ו-5% נכות אורתופדית).

בנוסף, נקבע כי לנהג נגרמה נכות רפואית משוקללת בשיעור 13.55% שהיא גם נכות תפקודית, וכי אירוע התאונה שינה את שגרת חייו ומשפיע על תפקודו, ומכאן עלתה הדרישה של הנהג לפיצוי מהמעסיק.

 

סביבת עבודה בטוחה

 

הנהג תבע את החברה לפיתוח מטה יהודה ואת חברת הביטוח שלה "הכשרת היישוב" בטענה כי הן נושאות באחריות על אירוע התאונה, בהיותן אחראיות על ביטחונו ושלמות גופו וכן מחויבות לספק לו סביבת עבודה בטוחה ותנאי עבודה בטוחים.

הנהג טען כי על מעסיקיו הייתה מוטלת החובה לצייד אותו בכלי נשק או אמצעי להגנה עצמית וכן להדריך אותו כיצד להתמודד עם אירועים מעין אלו, ומכיוון שלא נהגו כך עליהם לשאת בנזקיו כתוצאה מהאירוע.

החברה לפיתוח מטה יהודה והמבטחת שלה חברת "הכשרת היישוב" ("הנתבעות") טענו מנגד כי יש לדחות את דין התביעה משום שהן לא יכלו למנוע את האירוע וכי על הנהג היה לתבוע נזקים מהתוקפים.

הנתבעות טענו כי הישוב עין נקובא הינו ישוב ישראלי המהווה חלק ממועצה אזורית מטה יהודה, וכי כל ניסיון לשוות לאירוע זה נופך של אירוע ביטחוני הינו מנותק מהמציאות. הנתבעות המשיכו וטענו כי הנהג הפריז בתיאוריו על התקיפה וכי מטענותיו עולה ניחוח חריף של גזענות.

הנתבעות הוסיפו וטענו כי לא העמידו את התובע בסיכון, לא העסיקו אותו בסביבת עבודה לא בטוחה, וכי מדובר באירוע חריג ביותר שלא ניתן היה לצפות אותו.

 

הדרכה וציוד לקויים

 

השופטת קרן מילר, מבית המשפט השלום בירושלים, קבעה כי אכן מדובר באירוע פלילי וכי הפסיקה הקיימת הכירה בכך כי על מעסיק "לנקוט את כל האמצעים הסבירים כדי לוודא שעובדיו יוכלו לבצע את עבודתם בתנאי בטיחות אופטימאליים".

סכסוכים בין נהגים שמתדרדרים לכדי אלימות אינם עניין נדיר במחוזותינו, ציינה השופטת בפסק הדין והוסיפה, נהגי הסעות נמצאים במהלך כל שעות עבודתם על הכביש כשהם חשופים לאירועי אלימות שנובעים מכך או בשל אירועים ביטחוניים או בשל אלימות בין תלמידים בהסעות ועוד.

השופטת מתחה ביקורת על החברה לפיתוח ועל האופן שבו הדריכה את נהגי ההסעות שלה והציוד שסיפקו להם: "…הנתבעות כלל אינן מתייחסות ומתמודדות עם אירועים כאלה והן אינן ממלאות את חובתן להדריך ולספק אמצעי הגנה במקרה של אלימות כלשהי כלפי נהג ההסעות. ההדרכות מטעמן כלל אינן מתייחסות לנושא זה ודומה כי די בכך על מנת לבסס הפרה של חובת הזהירות. אוסיף ואעיר כי הנתבעות לא ביססו בשום דרך את טענתן כי מדובר באירוע נדיר וכי לא אירעו בעבר אירועים דומים...”.

 

אחריות לתלמיד ולנהג

 

"...אחריותן של הנתבעות לשלומו של עובד מטעמן אינה פחותה מאחריותן לשלומם של התלמידים אותם הם מסיעים", המשיכה השופטת, "חוזר המנכ"ל מניח שנשיאת נשק תקטין את הסיכונים הצפויים במסגרת הסעות תלמידים...כך גם אמצעים להגנה עצמית לצד הדרכה מתאימה היו עשויים למנוע או להקטין את הנזק שנגרם לתובע והיו מאפשרים לו להתגונן מפני תוקפיו".

סך כל הנזק שנקבע לנהג ההסעות נאמד ב-234 אלף שקל, מסכום זה הפחיתה השופטת את תגמולי המל"ל ששולמו לתובע בסך של 55 אלף שקל ומכאן שחייבה את הנתבעות, החברה לפיתוח מטה יהודה וחברת הביטוח הכשרת היישוב לפצות את הנהג ב-180 אלף שקל.

ממועצת מטה יהודה נמסר בתגובה: "קיבלנו לידינו בימים אלה את פסק הדין אשר נוהל באמצעות חברת הביטוח, ואנחנו לומדים את  תוצאותיו. המועצה רואה בחומרה רבה כל פגיעה או ניסיון פגיעה בעובדיה ו/או כל אלימות מכל סוג, ותפעל בכל הכלים למגר תופעה זו. לאחרונה ניסיון פגיעה בעובדים הגיע לכדי הגשת כתב אישום על ידי פרקליטות המדינה".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?