דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 29 בנובמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עונת השריפות החלה

ראש המועצה, ניב ויזל (עם מסיכה משמאל) באתר השריפה בכפר אוריה

גל החום הכבד שפקד את ישראל בשבוע האחרון גרם לשריפות במטה יהודה. הכוננות הגבוהה של כל כוחות הבטחון הצליחה להתמודד עם השריפות ולמנוע פגיעה ברכוש ונפגעים בנפש.

ביום שישי (16.5), סמוך לשעה 8:45 הוזנקו צוותי כיבוי לאזור יער הנשיא (ממערב לכביש 44 בין צלפון לבין צרעה), בעקבות דיווחים שהגיעו למוקד 102 של כבאות והצלה לישראל מחוז ירושלים על זיהוי עשן סמיך מכיוון יער הנשיא. הכוחות הרבים, שהגיעו תוך זמן קצר למקום דיווחו על שני מוקדים פעילים האחד בסמוך למושב צלפון שעשן ממנו מגיע אל קו הבתים והשני באזור יער הנשיא. עוד דיווחו הצוותים, כי השריפות תפשטו במהירות בחסות הרוחות החזקות והיובש באוויר. לוחמי האש ביצעו פעולות הגנה על הישובים בגזרה, תקפו את השריפה במספר גזרות ולאחר מספר שעות בסיוע טייסת הכבאות "אלעד", צוותי קק״ל ורט״ג השיגו הצוותים שליטה בשריפה.

באזור צלפון הגיעה האש סמוך ללולים שחלקם מכוסים בגגות אסבסט. לוחמי האש הצליחו למנוע פגיעה בלולים, דבר שבמידה והיה מתרחש, היה מחייב פינוי של כל המושב למשך כמה ימים. סך הכל פעלו במקום 35 צוותי כבאות והצלה ממספר מחוזות ותחנות שכנות, וכן סיוע אווירי של שישיית מטוסי כיבוי של טייסת הכבאות ״אלעד״ שביצעו הטלות מהאוויר וסייעו ללוחמי האש על הקרקע לבלום את השריפה.

ביום שני (18.5) בשעות הבוקר עובדי ויערני קק״ל יווחו מהשטח על אירוע שריפה ברכס משלטים, הממוקם צפונית לכביש 1. צוותי עובדי קק״ל, צוותי כב״ה ומטוסי כיבוי פעלו במקום עד כיבוי האש. במקביל החלה להתפתח שריפה בסמוך לכפר אוריה.

לוחמי האש פעלו בשטח וריכזו מאמץ לבלום את התפשטות האש. במקביל טייסת הכיבוי האווירית ״אלעד״ סייעה ללוחמי האש בעזרת הטלות ישירות של חומרים מעכבי בעירה על חזית האש.

בשעות אחה”צ הכריז מפקד תחנת בית שמש, טפסר משנה ראובן (דובצ׳ק) יצחק, על שליטה בהיקף השריפה ובשלב זה את הסכנה להתפשטות נוספת. בסך הכל פעלו כ- 18 צוותי כבאות והצלה מתחנת בית שמש בסיוע חוצה מחוזות, טייסת הכיבוי האווירי "אלעד" וכוחות חבירים של קק״ל ורט״ג.
ביום שלישי (19.5) התקבל דיווח על שריפה בין כביש 1 ואנדרטת 405 לגבעת יערים. למקום הגיעו מטוסי כיבוי והושגה שליטה על השריפה. במהלך היום התקבל דיווח על התחדשות השריפה בכפר אוריה והגיעו לאיזור שתי כבאיות ומטוס כיבוי. הצוותים ביצעו כיבוי סופי על מנת למנוע התחדשות נוספת של השריפה ולבסוף הכוחות התקפלו לאחר שהיא אכן כובתה.

המועצה האזורית מטה יהודה החלה בקמפיין הסברה בו היא מחדדת את ההנחיות בכל הקשור לשריפות בתקופה זו. ראש המועצה, ניב ויזל: "נושא השריפות מדיר שינה מעיניי, ראשית בשל הסכנות המיידיות לחיי תושבי המועצה ושנית בשל האחריות הרבה הרובצת על כתפיי לשמור על הריאה הירוקה הרחבה היחידה שנותרה בארצנו. אני מודה לכל הצוותים שפעלו וממשיכים לפעול במהירות וביעילות על מנת לשמור על חיי התושבים באיזור ועל רכושם. אנו נעשה את כל המאמצים על מנת לוודא שמירה של השטחים הירוקים שלנו".

בישיבת המליאה שהתקיימה השבוע קרא ויזל ליישובים לפעול בדחיפות לחישוף במקומות המועדים לשריפה והזהיר כי האמצעים שעומדים למועצה אינם מספיקים כדי לטפל בכל האזורים הבעייתיים: “בעקבות החורף המשופע בגשם יש צימוח אדיר וזה מתייבש. אנו לא יכולים לטפל בחישוף בכל היישובים. אני קורא ליישובים לעבוד היטב. ברגע שלול אסבסט נשרף מפנים את כל היישוב, אנו צריכים שכל האגודות יקפידו על נושא האסבסט”.

הציבור נקרא להתריע מיד על כל מקרה של שריפה למוקד הכבאות 102 ולמוקד המועצה בטלפון 8108*.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?