דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 04 ביוני 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עימות בין מטה יהודה לוועדה המחוזית על רקע פתיחת סניף איקאה בהר-טוב

במועצה האזורית מטה יהודה ממתינים בכליון עיניים לפתיחת הסניף החדש של ענקית הריהוט איקאה באזור התעשייה הר טוב, אך השבוע הסתבר כי עננה מרחפת מעל מועד הפתיחה המתוכנן לחודש הקרוב (5.3). העננה הגיעה מכיוון הוועדה המחוזית ירושלים, שטוענת כי מבנה הסניף החדש כולל אלפי מ"ר שאושרו שלא כדין ומתנגדת לאשר את איכלוסו. דיון בערר שהגישה הוועדה המחוזית צפוי להתקיים ביום חמישי השבוע (20.2), ותוצאותיו עשויות להשפיע על מועד הפתיחה של הסניף.

 

זכות גדולה

 

חנות איקאה ממוקמת על שטח מסחרי של חברת 'פארק תעשיות אשתאול', הנמצאת בבעלות (74%) של יזם פרטי (חברת מגה אור) ושל האגודה השיתופית חקלאית אשתאול (26%). הפארק בהיקף של 60 אלף מ"ר מסחרי עבר שינוי ייעוד על ידי רשות מקרקעי ישראל ואושר ב-2014 כשטח המיועד למסחר לתעשייה ולשירותים על ידי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה במטה יהודה.

בחודש דצמבר 2018 התכנסו כ-200 מוזמנים לאירוע חגיגי שבו הניחו היזמים ובעלי איקאה ישראל, מת'יו ברונפמן ושולם פישר, את אבן הפינה להקמת החנות שתשרת את אזור ירושלים. את הטקס הנחה מנכ"ל איקאה ישראל, שוקי קובלנץ, שהודיע כי החנות צפויה להשתרע על 26 אלף מ"ר, תציע את כל מוצרי איקאה ותכלול כמה מסעדות. תאריך הפתיחה שנקבע אז היה – 3/3/2020.

ראש המועצה האזורית, ניב ויזל, התגאה בכך שהצליח להביא את היזמים להר טוב וסיפר באירוע על המאמצים שעשה: “זו לנו זכות ענקית וגאווה גדולה שבחרתם בנו, וזכות גדולה של מושב אשתאול להיות חלק מאיקאה".

ויזל הוסיף כי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של מטה יהודה, בראשותה של מהנדסת המועצה, מיכל נאור-ורניק, תעשה הכל כדי שבתאריך היעד אכן תיפתח חנות איקאה מטה יהודה.

 

נפלה טעות במכתב

 

איתות ראשון לכך שהוועדה המחוזית אינה שבעת רצון מאופן ההתקדמות של הקמת סניף איקאה החדש, היה במסגרת דיון שהתקיים בוועדה המקומית מטה יהודה בחודש שעבר (15.1.2020). בדיון זה העלה נציג הוועדה המחוזית דרישה חד-משמעית שהוועדה המקומית תימנע מלהעניק טופס 4 למבנה של איקאה.

נציג הוועדה המחוזית, יעקב אנוקה, הקריא בישיבה מכתב מיו"ר הוועדה המחוזית, עמיר שקד, בזה הלשון: "אבקש להביא לידיעתכם כי ככל הנראה נפלה טעות והופץ מכתב בחתימתי במסגרת ההליך לפי סעיף 109 לחוק, וזאת על אף שבדיקה של התוכנית שהופקדה טרם הסתיימה. כפי שנאמר על ידי מס' פעמים לרבות לבאי כוח מגישי התוכנית עמדתנו הינה שהתוכנית שהופקדה אינה תואמת את הוראות תמ"מ 1/30 ולא ניתן לאשרה...נוכח האמור, אבקש להוריד את התוכנית מסדר היום".

הדרישה של יו"ר הוועדה המחוזית נתקלה בהתנגדות נרחבת של חברי הוועדה המקומית. מהנדסת הוועדה, מיכל נאור-ורניק, טענה כי השינויים בתוכנית, שעיקרם ניוד זכויות בנייה בין מגרשים שנמצאים בבעלות היזם במתחם התעשיה אשתאול, עברו את הליך ההפקדה להתנגדויות וזכו אף לאישור במכתב רשום של יו"ר הוועדה המחוזית. היא ציינה כי הדרישה של הוועדה המחוזית הגיעה כשעה בלבד לפני הדיון בוועדה המקומית.

היועץ המשפטי של הוועדה, עו"ד אייל מאמו, טען כי לוועדה המקומית יש סמכות לאשר את ניוד זכויות הבנייה בין המגרשים. "אנחנו החלטנו להמליץ לוועדה הזו שהניוד של השטח יהיה אך ורק של שטחי אחסנה ומשרדים, דבר שמותר בתמ"מ 1/30 . אין סתירה לתמ"מ 1/30 ואין מניעה שהוועדה תאשר את התוכנית”. מאמו הדגיש כי הוועדה מחזיקה במכתב שבו מאשר יו"ר הוועדה המחוזית שההליך של ניוד זכויות הבנייה אינו טעון אישור שר וסיכם, “לא מדובר בשינוי מהותי בתוכנית ולכן לא ברור למה צריך להפקיד מחדש את התוכנית".

יו"ר הוועדה המקומית, ראש המועצה, ניב ויזל, החליט להעלות את הדרישה של הוועדה המחוזית להצבעה. “אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם עמיר שקד היו"ר ויש לנו המון כבוד אליו... אנחנו עומדים בזמנים, מוציאים פרוטוקולים בזמן. לדעתי יש לעשות הצבעה אם להוריד מסדר היום או להסכים עם ההמלצה של הוועדה”.

בהצבעה הוחלט להמשיך בדיון ולאשר את התוכנית וזאת בכפוף להמלצות של הוועדה המחוזית.

“זו לנו זכות ענקית וגאווה גדולה שבחרתם בנו". ראש המועצה, ניב ויזל (שני משמאל, עם כף הבנייה) והיזמים בטקס הנחת אבן הפינה לסניף איקאה בהר טוב

חריגה מהיתר הבנייה

 

החלטת הוועדה המקומית קוממה עליה את הוועדה המחוזית, שמיהרה להגיש ערר לוועדת הערר המחוזית, בטענה כי יזמי הפרויקט קיבלו היתר בנייה להקמת חנות בשטח של 17 אלף מ"ר, אך בביקורת של היחידה לאכיפת דיני תכנון ובנייה במשרד האוצר במתחם, נמצא כי בחנות מצויים 8,500 מ"ר שנבנו בחריגה מהיתר הבנייה. (במטה יהודה טוענים כי הם לא מכירים ביקור של פקחי היחידה במתחם).

את הערר הגישה מתכננת מחוז ירושלים במינהל התכנון, שירה תלמי בבאי, בנימוק כי המדיניות התכנונית של המחוז היא להפנות את עיקר הפיתוח וחיזוק העירוניות בירושלים ובבית שמש, ולצמצם את גלישת המסחר לשולי הערים.

בהחלטת ביניים של ועדת הערר המחוזית, בראשות בנימין זלמנוביץ', שניתנה בשבוע שעבר, בוטל אישור התוכנית על ידי הוועדה המקומית ונקבע דיון בערר שיתקיים ב־20 בפברואר. "הוועדה המקומית עשתה דין לעצמה ופרסמה הודעה בדבר אישור התוכנית לפני תום המועד להגשת ערר הקבוע בחוק", נכתב בהחלטה, "לעמדתנו אין היא רשאית לרמוס את הוראות החוק כפי שנהגה".

יש לציין, כי אם ועדת הערר תחליט שלא לאשר את תוספת השטחים, הנפקת טופס האכלוס למתחם צפויה להתעכב, ותתאפשר רק כשהיזמים יקבלו את אישור ועדות התכנון להריסה או איטום של השטחים החורגים, או רק לאחר שיצליחו להכשיר את החריגה.

 

סכסוך נדיר

 

סכסוך כה חמור וגלוי בין הוועדה המחוזית לבין הוועדה המקומית מטה יהודה הוא עניין נדיר ביותר. בין שני הגופים קיימים מתחים רבים, בעיקר על רקע של רצון הוועדה המחוזית לשרת נושאים הקשורים בהתרחבות העיר ירושלים והמאבק המתמשך של מטה יהודה לשמר אזורים כפריים ומרחבים פתוחים, אך סכסוך בקנה מידה כזה, שבו טוענת הוועדה המחוזית כי מטה יהודה פעלה "שלא כדין", הוא בהחלט עניין לא שגרתי.

מהיכן מגיע המניע של הוועדה המחוזית לנקוט בצעד כה קיצוני כנגד מטה יהודה? אפשרות אחת היא שההתפרצות של הוועדה המחוזית בנושא מבנה "איקאה" נובע מלחצים של עיריית בית שמש, הלוטשת עיניים לאזור התעשייה הר טוב. העברת זכויות בנייה בהיקף של 8,500 מ"ר עשויה לפגוע בתוכניות של בית שמש להקים מבני תעשייה ומסחר בעתיד.

אפשרות נוספת, היא שבוועדה המחוזית משתמשים בהעברת זכויות הבנייה כמנוף ללחצים על מטה יהודה להתפשר בנושאים אחרים, כגון מתן היתרי בנייה נוספים בצור הדסה או ויתור בנוגע לתוכניות ההתרחבות החדשות של ירושלים באזור רכס לבן.

 

תגובות

 

מהוועדה המקומית נמסר בתגובה: “פתיחת סניף איקאה בתחומי מטה יהודה מהווה מהלך עסקי משמעותי שאותו אנחנו מקווים לסיים בקרוב, וממנו צפויים ליהנות תושבי האזור. נכון לרגע זה לא ידוע למועצה על פיקוח מחוזי במקום. הוועדה המקומית מודעת לחריגה מההיתרים ועל כן הוציאה צווי הפסקה. כמו כן, היא הוציאה היתרי הריסה והתאמה. מאחר ומדובר באתר בנייה, לא יינתן טופס 4 עד להתאמת הבנייה להיתרים ועריכת השינויים שידרשו בכפוף לכל דין. יש לציין כי התוכנית כפי שאושרה אינה מוסיפה שטחי בנייה ואינה מוסיפה שטחי מסחר, אלא מניידת זכויות ושימושים מותרים ממגרש למגרש כאשר ליזם בפרויקט יש עדיין קרוב ל-20,000 מטר נוספים בהם מותר לבנות".

בידיעה שפירסם העיתון 'כלכליסט' ביום שלישי השבוע הובאה התגובה של נציג היזמים, עו”ד אברהם אברמן, ממשרד אפרים אברמזון: “קיים היתר בנייה לשטח המיועד לחנות איקאה. הוועדה המקומית אישרה תוכנית לשטח נוסף המיועד למחסן לוגיסטי בצמוד לחנות. הערר של הוועדה המחוזית לגבי תוקף האישור נוגע אך ורק לגבי שטח נוסף זה. נציין כי יועציה המשפטיים של הוועדה המקומית ושל היזם סבורים כי האישור ניתן כדין ולפיכך התוכנית תקפה. אנו מעריכים כי לא יהיה שינוי בלו”ז מסירת הנכס לאיקאה והפעלת החנות”.

מהוועדה המחוזית נמסר ל'כלכליסט': “לאור החלטת הוועדה המקומית לאשר ולפרסם תוכנית בניגוד לתקנות ולחוק, פעלה לשכת התכנון להגשת ערר”.

 

יובל רובין

rubin67@gmail.com

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?