דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 19 באוקטובר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

עין ראפה: רוצים מנהל "משלנו" לתיכון

כעס ביישוב עין ראפה על מינוי מנהלת חדשה לתיכון עין נקובא-עין ראפה. חיצי הזעם הופנו לכיוון רשת ברנקו וייס והמועצה האזורית מטה יהודה, על רקע הטענה שלא ניתנה הזדמנות לאנשי חינוך משני היישובים לגשת למכרז. בעין נקובא הסתייגו מהדברים הללו.

תיכון עין נקובא-עין ראפה עמד במרכז שתי פרשיות בשנים האחרונות שבעקבותיהם נאלצו שני מנהלים לפרוש מתפקידם.

בתחילת 2019 הושמעו טענות של הורים ופעילי ציבור כלפי מי שהיה מנהל התיכון, ניזאר דעקה, על כך שהתנהלותו כלפי התלמידים הייתה "נוקשה" וכי בכמה מקרים אף הוגשו תלונות כנגדו למשטרה בטענות על התנהלות לא נאותה. מנגד, טענו פעילי ציבור אחרים כי המנהל עושה את עבודתו נאמנה וכי החיכוכים בינו לבין תלמידים והורים נובעים מהניסיון להשליט סדר ומשמעת בבית הספר.

על רקע הטענות נגדו החליט דעקה לפרוש. בחירת המנהל במקומו הייתה מלווה במאבק בין יו"ר ועד מקומי עין נקובא, סולימאן עוודאללה, לבין יו"ר הוועד המקומי של עין ראפה, זכריה ברהום. בשלב מסוים החליט ראש מינהל החינוך במטה יהודה, ניב בר-גיא לנהל את התיכון בשלבים הראשונים של שנת הלימודים תש"פ עד שיימצא מנהל חלופי.

לבסוף נבחר לתפקיד המנהל, ד"ר נאסר אבו סאפי, אך המינוי שלו שב והעלה שורה של טענות של תושבים מעין נקובא כנגדו. אלא שלאחר משא ומתן בין הוועד המקומי עין נקובא, רשת ברנקו וייס והמועצה האזורית מטה יהודה הוחלט כי המנהל ימשיך בתפקידו. ההסכם גרר התלהטות של הסכסוך בין עין נקובא לבין עין ראפה, שבעקבותיו הורה עוודאללה להוריד את השם "עין ראפה" מהשלט המתנוסס בכניסה לתיכון.

לקראת שנת הלימודים תשפ"ב הודיע ד"ר אבו סאפי כי הוא פורש ועובר לנהל תיכון אחר בצפון. המועצה האזורית פרסמה מכרז אך לאחר זמן קצר הודיעה כי לתפקיד תתמנה יפעת נדב, מי שניהלה בעבר במשך שמונה שנים את תיכון ברנקו וייס בעיר מעלה אדומים, וזכתה לשבחים רבים, ובשנתיים האחרונות כיהנה כמפקחת על בתי הספר התיכוניים במחוז ירושלים.

הידיעה עוררה זעם ביישוב עין ראפה. יו"ר הוועד המקומי עין ראפה, זכריה ברהום: "אנשים שהגישו מועמדות - לא קראו להם בכלל למכרז. שמו כמנהלת את מי שהייתה מפקחת על הבית ספר במשרד החינוך. זה מכרז תפור".

"נגיש עתירה לבג"ץ למינוי מנהל מוסלמי". זכריה ברהום

 

מה מרגיז אותך במינוי של המנהלת?

"יש לנו מנהלת דרוזית ביסודי, מנהלת יהודייה בחטיבה ועכשיו מנהלת יהודייה בתיכון. אולי נבנה ישיבה? אם היו שמים מנהל ערבי בבי"ס יהודי זה היה עובר? זה זלזול בשני הכפרים. היא לא יודעת ערבית. זה מנטאליות אחרת ותרבות אחרת".

אחת הבעיות בבוגרים של בתי הספר הערביים היא חוסר בידיעת העברית. אולי מנהלת יהודייה תתקן את המצב?

"הבעיה עם השפה העברית היא כי לא הביאו מורים טובים. יש אצלנו אנשים מלומדים, תבחר את האנשים הטובים. אם צריך נגיש עתירה לבג"ץ למינוי מנהל מוסלמי ערבי לתיכון שלנו".

יו"ר ועד עין נקובא, סולימאן עוודאללה, אמר בתגובה כי המינוי של נדב לנהל את התיכון ביישוב מקובל עליו. "אני מכיר את יפעת, אין לי התנגדות אליה, אבל היא צריכה ללמוד ערבית. המועצה מפחדת מעין ראפה אבל זה לא יהיה על חשבון עין נקובא. יכולים לפסול מישהי שעדיין לא ניסו אותה?".

בראיון נרחב שנתנה יפעת נדב למקומון 'זמן מעלה' במעלה אדומים היא התייחסה לאתגר הצפוי בניהול התיכון: "כלום לא מפחיד אותי, וזה לא מתמימות. אני מכירה את היכולות שלי ומאמינה בעבודה שמגיעה מתוך אהבה. אני כבר מחכה בקוצר רוח ליום הראשון ללימודים, לעמוד בשער ולקבל את התלמידים ואת הצוות".

מהמועצה האזורית מטה יהודה נמסר: "ההליך המרכזי לתפקיד מנהלת תיכון עין נקובא-עין ראפה נוהל בהתאם לכללים המחייבים ע״פ דין, תוך שמירה על עקרונות היסוד של שוויון, הגינות וטוהר המידות. מבין המועמדים שעמדו בתנאי הסף, וועדת הבחינה בחרה את המועמדת המתאימה ביותר לתפקיד. ועדת הבחינה אינה מפלה מועמדים על רקע דת, מין או כל רקע אחר".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?