דלג לתוכן העמוד
יום ראשון, 29 בנובמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"פגיעה מינית היא תופעה הקיימת בכל יישוב במרחב הכפרי"

פגיעות על רקע מיני הינן תופעה רווחת הקיימת בכל ישוב במרחב הכפרי, כך אומרת המומחית והיועצת לענייני מגדר, עו"ד אסנת ורטמן, המשמשת גם כיו"ר הוועד המקומי במושב טל שחר. לדבריה, יש לחדד את הרגישות הציבורית להטרדות מיניות ולהבין, שכל מקרה של היעדר יכולת לסרב לבעל סמכות עלול להפוך להטרדה מינית.

ורטמן הרצתה במסגרת תכנית הכשרה לחברי ועדים מקומיים במטה יהודה. התכנית הינה פועל יוצא של מדיניות ראש המועצה, ניב ויזל, ומנכ"לית המועצה, יעל אברמן, שהציבו למטרה להעניק לנבחרי ציבור ביישובים "ארגז כלים מקצועי" לצורך מילוי תפקידם. התכנית מיושמת באמצעות מחלקת הוועדים במועצה בניהולה של ליאורה יפרח.

המפגשים המקצועיים מתמקדים בהעשרת ידע במגוון נושאים הכרוכים בעבודה המוניציפלית: חברה וקהילה, כוח אדם, תקשורת ושירות, היבטים משפטיים, איכות הסביבה וקיימות, תכנון ובנייה, פיתוח תשתיות בישובים ורווחה.

תכנית ההכשרה תוכננה להתקיים במפגשים פרונטליים, אך בשל נגיף הקורונה, המפגשים מתקיימים באמצעות אפליקציית זום ובעתיד ישמשו ככלי לימודי זמין באתר המועצה.

השבוע התקיים המפגש השני בסדרה, שעסק בהיבטים שונים בהעסקת כוח אדם בישובים. במפגש הרצו מנהלת אגף ההון האנושי במועצה, רחלי משה, מבקר המועצה, יואל ינון, וכאמור, עו"ד אסנת ורטמן.

"לחפש את מערך יחסי הכוחות". עו"ד אסנת ורטמן

 

להבין את התופעה

 

הטרדה מינית היא כל מעשה מיני שנעשה ללא הסכמה חופשית בין הצדדים, הסבירה עו"ד ורטמן. כלומר, בכל מקרה של מערכת יחסים לא שוויונית, בה קיימים יחסי כוחות, יש חשש לאפשרות של פגיעה מינית ועל הוועדים המקומיים להבין שמדובר בתופעה נרחבת.

הוועד המקומי היינו בעל אחריות הן כלפי התושבים והתושבות כנבחרי ציבור, הן כדירקטוריון המנהל את ענייני המושב, והן כמעסיק של צוות עובדים, ומתוך כך נובעת האחריות למנוע פגיעה מינית בכל מרחב ההשפעה, טוענת ורטמן, כולל במרחב הפוליטי שבין חברים וחברות בוועד המקומי.

ורטמן הציגה שורה של דוגמאות של הטרדות מיניות: מערכת יחסים בין מדריך נוער ובין חניך/כה, חבר ועד או בעל השפעה במושב שהטריד מזכירת ועד, מתנדב של הוועד שפגע באחד מילדי המושב, בעל משק ואיש בעל ממון והשפעה שפגע במי ששכרה בית במושב ועוד.

"לרוב האירועים נראים לנו אפורים, לא ברורים, אך אם נחפש את מערך יחסי הכוחות בין הצדדים, נוכל להבין כי היעדר היכולת לסרב, הסיכון שניצב לפני הקורבן בעצם אמירת הלא מעוניינת או לא מעוניין, הם די ברורים ושם נמצאת ההטרדה”, אמרה ורטמן.

ורטמן מציעה כי בכל ועד מקומי יקומו ועדות מוגנות מינית שיעוררו את המודעות לנושא חשוב זה, במטרה לקדם מניעה או טיפול בפגיעות מיניות.

 

לפתח מנהיגות

 

אורלי נגר, יו"ר ועד מושב נחם: "אני יו"ר ועד ותיקה ומנוסה ועדיין תמיד יש מה ללמוד להתעדכן”.

מנכ"לית המועצה האזורית מטה יהודה, יעל אברמן: "מחובתנו המנהיגים, לדאוג להתפתחותם המקצועית של כל אלה הפועלים במרחב הכפרי, לפתח מנהיגותם ולטפח את יכולותיהם האישיות, שכן, פיתוח ההון האנושי היינו משמעותי להצלחת הישובים".

ראש המועצה האזורי מטה יהודה, ניב ויזל: "על נבחרי הציבור, המשפיעים על חיי היום יום של התושבים והקהילה להצטייד בידע, מקצועיות ומיומנויות לניהול יישוב, ואנו במועצה נעשה הכל על מנת להנגיש את המידע עבורם".

המפגש הבא של תכנית ההכשרה לוועדים המקומיים יתקיים ביום שני 3.8.20 בשעה 17:00 ויעסוק בתקשורת ושירות לתושב ולישובים.

 

להרשמה - רכזת מחלקת ועדי ישובים, ענבל בן שלום, 052-7250662 דוא"לinbalb@m-yehuda.org.il

 

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?