דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 07 בדצמבר 2023
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פורסמה תכנית המתאר החדשה של מטה יהודה

הוועדה המחוזית ירושלים פרסמה השבוע את תכנית המתאר המאושרת של המועצה האזורית מטה יהודה. הפרסום מגיע לאחר שבשבוע שעבר אישרה הוועדה לקרקעות ושטחים פתוחים (ולקחש"פ) את התכנית המתאר החדשה של מטה יהודה בתום דיון בן שלוש שעות.

בדברי ההסבר שפורסמו לתכנית נאמר כי התכנית יוצרת תשתית סטטוטורית גמישה כדי לאפשר פיתוח של תיירות כפרית וחקלאות.

עוד נאמר כי התכנית תסייע להקמת מבנים חקלאיים במטרה להרחיב את הייצור והעיבוד של התוצרת החקלאית במרחב מטה יהודה כ"מקור לזהותו ולייחודו". כמו כן, התכנית תאפשר "ביסוס וחיזוק היישובים הכפריים...ע"י פיתוח מקורות תעסוקה ופרנסה כפריים".

במסגרת התכנית מאושרת תוספת ליחידה שלישית ואפשרות לפיצול של מגרשים בנחלות החקלאיות.

בישיבת המליאה שהתקיימה בשבוע שעבר (26.12) אמר ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, כי מדובר ברגע היסטורי למועצה האזורית מטה יהודה. ויזל ציין כי זו הפעם הראשונה שמועצה אזורית זוכה לתכנית מתאר כוללנית שבה מוגדרות הזכויות למבנים תיירותיים, מבנים חקלאיים, ויחידה שלישית בנחלה, בכל יישובי המועצה ועל פי המאפיינים הייחודיים של כל יישוב.

"יש פה בשורה מדהימה לכולנו", הוסיף ויזל, "נעשה כנסים לוועדי האגודות ולוועדים המקומיים ונסביר בצורה ברורה מה המשמעות לגבי היישובים כולם".

המהלך להכנת תכנית המתאר החל עוד בשנת2011. מהנדסת המועצה הנוכחית, מיכל נאור-ורניק עמלה על אישור התכנית מאז כניסתה לתפקיד בשנת 2013. למאמצים אלה הצטרף ניב ויזל עם כניסתו למועצה בסוף 2015.

יש לציין כי אישור תכנית המתאר מרחיב במידה רבה את סמכויות הוועדה המקומית לתכנון ובנייה של מטה יהודה ומאפשר לתושבי המועצה לסיים את רוב הליכי הרישוי השונים במסגרת הוועדה המקומית, ובכך להימנע מדיונים ארוכים וממושכים בוועדה המחוזית.

מושב במטה יהודה (צילום: מרכז להבה אור יהודה, מתוך אתר פיקיויקי)

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?