דלג לתוכן העמוד
יום שבת, 16 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פקחי מטה יהודה הצילו צבועה פצועה

הצבועה הפצועה. צילום: ריאד אבו מגלי

פקחי השירות הווטרינרי במועצה האזורית מטה יהודה טיפלו בקריאה אודות צבועה פצועה. לאחר שאספו אותה מהשטח, הם העבירו אותה להמשך טיפול בבית חולים לחיות בר בספארי ברמת גן. מרשות הטבע והגנים נמסר כי פעולתם המהירה של פקחי השרות הווטרינרי ראויה לציון והם יוזמנו להשתתף במעמד ההשבה לטבע.

הצבוע המפוספס הוא הטורף הגדול בארץ, אשר ניזון מפגרים, בעלי חיים קטנים, שאריות אשפה, פירות וירקות. הצבועים נחשבים ל"סניטרים" של הטבע מאחר ובאכילת הפגרים והפסולת הם מנקים את הסביבה וכך מונעים הפצה של מחלות.

במוצאי שבת (9.1) סמוך לחצות הלילה, התקבלה במוקד המועצה האזורית מטה יהודה פנייה מצוות מג"ב יישובים בנוגע לצבוע פצוע, שנמצא על כביש 44 בסמוך לכפר אוריה. מנהל השרות הווטרינרי של המועצה, ד"ר גיל הכהן, קיבל אישור לכידה ממפקח רשות הטבע והגנים, אריאל קדם, והוציא צוות פקחים וטרינריים למקום. שני הפקחים, חוסיין וריאד, השקיעו מאמץ רב בלכידת הצבוע הפצוע שבדיעבד התברר כנקבה.

לאור מצבה הרפואי הוחלט להעבירה לטיפול בבית החולים לחיות בר בספארי ברמת גן. הצבועה טושטשה, נבדקה, צולמה וקיבלה טיפול ראשוני מידיו של וטרינר בית החולים, ד"ר אלעד סמיט. ממצאי הבדיקה הראו כי הצבועה סובלת משבר ברגלה השמאלית-אחורית ומפגיעת ראש.

ד"ר סמיט: "הצבועה קיבלה טיפול תומך שכלל נוזלים ותרופות ונראה שהיא מתאוששת. לשמחת הצוות המקצועי היא אוכלת כמו שצריך וזה סימן מצוין להתחזקותה והחלמתה. מצב השבר עדיין חמור וצוות הווטרינרים מתלבט לגבי קטיעה. בעבר הושבו לטבע צבועים שעברו קטיעה באחת מהרגליים ואנו מקווים כי גם היא תתחזק ותוכל לשוב לטבע בקרוב". בסיום הטיפול, יינתן לה שם, יוצמד לה קולר איתור והיא תשוחרר לטבע באזור המחייה שלה.

ד"ר גיל הכהן סיכם את האירוע: "צבוע הוא בעל חיים מרשים ויפה הנמצא בסכנת הכחדה. זו זכות לפגוש אותו בטבע ולסייע בהצלתו. עלינו לשמור על הסביבה האורבנית נקייה בכדי לא למשוך אליה חיות בר ולנהוג בזהירות בכבישים הפתוחים ובמפגש עם חיות הבר".

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?