דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 18 ביולי 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

פרשת השוחד בתדמיר: מאסר וקנס למנכ"ל רון ארצי

משבצת קרקע יקרת ערך. מכון התערובת תדמיר, אזור התעשייה הר-טוב

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד אהרון (רון) ארצי, מנהל קבוצת תדמיר, כחלק מפרשת השחיתות במועצה האזורית מטה יהודה.

ארצי (62), המתגורר במושב גבעתי, הודה במסגרת הסדר טיעון שהוגש לבית המשפט (27.1) במתן שוחד בסך 450 אלף שקל לראש המועצה משה דדון, לאחיו אבי דדון, ולחבר הנהלת 'תדמיר' מקסים כהן, וזאת כדי שיסייעו לו לרכוש את מפעל תדמיר מידי האגודה שיתופית תדמיר, השייכת לעשרות מושבים במטה יהודה.

בכתב האישום מוזכרים שמותיהם של ראש המועצה האזורית מטה יהודה לשעבר, משה דדון, אחיו אבי דדון, שהיה יו"ר אגודת הפלחה 'מבואות ירושלים' וחבר הוועד הממונה באגודת תדמיר, ומקסים כהן שהיה נציג מושב בית מאיר במליאת המועצה ושימש כחבר הוועד הממונה באגודת תדמיר.

 

רכישת המפעל

 

אגודת 'תדמיר מכון תערובות' היא אגודה חקלאית שיתופית בע"מ השייכת ל-36 מושבים במטה יהודה. מתחם האגודה, המשתרע על משבצת קרקע יקרת ערך של כ-60 דונמים, נמצא באזור התעשייה הר טוב. על חלק מהמקרקעין בנוי מכון התערובת תדמיר העוסק בייצור תערובות מזון לבעלי חיים, ואילו שאר השטח, כ-20 דונם, ממתין לתכנית השבחה.

ביום 28.9.06 נחתם הסכם הפעלה בין קבוצת תדמיר, חברה פרטית שהוקמה על ידי ארצי והוא עומד בראשה, לאגודת תדמיר, להפעלת המפעל לתקופה של 15 שנה וזאת כנגד תשלום דמי הפעלה שנתיים. ההכנסות מדמי ההפעלה המשולמים לאגודה, נכנסו לקופת האגודה השיתופית וחולקו בין האגודות השיתופיות של המושבים החברים באגודה.

במסגרת הסכם ההפעלה ניתנה לאגודת תדמיר "אופציית PUT", לפיה אגודת תדמיר תוכל למכור את המפעל לקבוצת תדמיר, ומועד האחרון למימוש האופציה נקבע לינואר 2013.

עם התקרב המועד האחרון למימוש האופציה, במהלך שנת 2012, הביע אבי דדון תמיכה במימוש האופציה במסגרת ישיבות הוועד הממונה, שכן ראה במכירת המפעל הזדמנות כלכלית המיטיבה עם המושבים. במהלך פגישה שיזם אבי דדון בסוף שנת 2012 במשרדו שבאגודת הפלחה, אמר ארצי כי הוא מבקש לבחון אפשרות שקבוצת תדמיר תרכוש את המפעל.

 

דרישת שוחד

 

לפי כתב האישום, כשנתיים לאחר מכן, בשנת 2014, הזמין משה דדון את ארצי ללשכתו וביקש לשוחח עימו ביחידות. ארצי נענה להזמנה.

במהלך השיחה אמר משה דדון לארצי, כי הוא יתמוך ויפעל לקידום מכירת המפעל בתמורה לתשלום שוחד. משה דדון הוסיף והבהיר לארצי שאם יסרב לשלם לו, לא רק שמכירת המפעל לא תצא לפועל אלא אף תטורפד על ידו.

באי הכוח של פרקליטות מחוז ירושלים, עו"ד רבקה אלקובי ועו"ד נתי בן חמו, טוענים בכתב האישום כי בדרישה זו השתמש משה דדון בתפקידו כראש המועצה, כאמצעי לחץ על ארצי.

זמן מה לאחר מכן, הזמין אבי דדון את רון ארצי למשרדו באגודת הפלחה, ושם חזר על דרישתו של משה דדון והפעיל לחץ באמרו כי, אם לא ישולם הכסף, עסקת המכירה לא תתקדם.

במהלך שנת 2014 התקיימה פגישה בין אבי דדון, מקסים לוי והנאשם, בצימר שבבעלותו של מקסים בישוב בית מאיר. במהלך הפגישה חזרו ואמרו אבי דדון ומקסים לנאשם כי יקדמו את מכירת המפעל לנאשם בתמורת לתשלום שוחד להם ולמשה דדון. קיומה של הפגישה ותוכנה היו על דעתו ובהסכמתו של משה דדון. ארצי הסכים לדרישה.

 

התמורה לשוחד

 

במהלך התקופה שלאחר דרישת השוחד, פעלו משה ואבי דדון, ומקסים כהן על מנת לקדם את מכירת המפעל בדרכים שונות, וביניהן שיחות שכנוע עם חברי האסיפה השונים כדי להבטיח את תמיכתם במהלך המכירה.

בכתב האישום נטען, כי בכך לבד ממשה דדון, גם שני המעורבים האחרים ניצלו את תפקידיהם כנבחרי ציבור וכחברי הוועד הממונה של אגודת תדמיר, כדי לקדם את דרישת השוחד. לאחר מסכת הלחצים הכבדה שהופעלה עליו, נענה ארצי ושילם לשלושת המעורבים, סך של 450,000 שקל.

במסגרת ההסדר המוסכם בין הצדדים מבקשים הצדדים מבית המשפט להטיל על הנאשם 8 חודשי מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, חילוט בשווי 450 אלף שקל לטובת אוצר המדינה, קנס בסך 450 אלף שקל ומאסר על תנאי.

יש לציין כי משה דדון ואחיו אבי הורשעו באוקטובר 2018 במסגרת הסדר טיעון בכתב אישום שכלל גם פרשייה זו. בית המשפט גזר על ראש המועצה משה דדון 47 חודשי מאסר בפועל ועל אבי דדון 24 חודשי מאסר בפועל, וכן ענישה כלכלית משמעותית על שניהם שכללה קנסות גבוהים וחילוט משמעותי.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?