דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 20 בינואר 2021
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קו הביוב מאסף כיסלון ישודרג

קו הביוב "מאסף כיסלון" ישודרג בהשקעה של 120 מיליון שקל, כך אישרה לאחרונה רשות המים והביוב הארצית. ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, אמר כי לאחר מאבק קיבלה רשות המים את עמדת מטה יהודה שעלות הקו לא תוטל על תושבי המועצה.

קו הביוב מאסף כיסלון הוקם בתחילת שנות ה-90, והיה מיועד לנקז את השפכים מיישובי ההר הגבוה ובהם אורה וגבעת יערים אל מכון טיהור השפכים (מט"ש) שורק שסמוך לצרעה.

הקו המקורי היה מבוסס על צינור צר מדי והיקפי השפכים שהוזרמו אליו גרמו להצפות תדירות באזור היישובים עין ראפה ועין נקובא.

כעשר שנים לאחר שהוקם היווה קו הביוב מוקד לעימותים בין מטה יהודה לבין היישובים אבו גוש וקרית יערים, שדרשו להזרים אל הקו עוד ועוד שפכים ונתקלו בהתנגדות של מטה יהודה.

עבודת מחקר שביצע סגן ראש המועצה דאז, מוטי אלאב ממסילת ציון, העלתה דו"ח חמור על כשלים רבים שנפלו במהלך הקמת הקו, דבר שזיכה את קו הביוב בכינוי "מאסף כישלון".

לפני כשלוש שנים שבה מטה יהודה ודרשה את התערבות הממשלה בשיקום קו הביוב. 

ההשקעה נאמדת ב-150 מיליון שקל. תכנית קו הביוב החדש מצור הדסה לעמק האלה

"אנו עובדים מאד קשה בנושא הביוב", אמר ויזל לחברי המליאה, "זה לא עולה לכותרות אבל יש פה המון כסף...נאבקנו שלא יחייבו אותנו בחלק היחסי של התושבים שנהנים מזה במטה יהודה וכנראה שלא יוטל עלינו החלק היחסי. לא אישרתי את זה. הטענה שלנו הייתה, שאבו גוש וקרית יערים הם היישובים שצומחים וגדלים והיישובים שלנו לא גדלים כמוהם ולכן אין להטיל עלינו השתתפות במימון השדרוג של הקו".

ויזל הוסיף כי רשות המים והביוב אישרה גם את הקמת קו הביוב החדש, שיוליך את השפכים של יישובי המזלג כולל צור הדסה אל מכון טיהור השפכים שסמוך לקיבוץ נתיב הל"ה. היתרון הגדול בקו החדש הוא שהולכת השפכים תיעשה בגרביטציה ולא תזדקק למשאבות סניקה, דבר שיחסוך הוצאות גבוהות מהיישובים שיתחברו לקו. היקף ההשקעה בקו הביוב החדש נאמדת ב-150 מיליון שקל.

כמו כן, רשות המים לתשתית הביוב אישרה תקציב בהיקף של כ-3.5 מיליון שקלים לשדרוג תשתית הביוב הישנה במושב זכריה, ולזה יתווסף תקציב נוסף בסדר גודל דומה שיתבסס על הלוואות, אשר ההחזרים שלהן יוטלו על תושבי המושב.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?