דלג לתוכן העמוד
יום חמישי, 20 בפברואר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

קרית ענבים בת מאה

קרית ענבים בת מאה. צילום: אולה וינוגרדסקי

לאחרונה חגג קיבוץ קרית ענבים את שנת ה-100 להיווסדו באירוע גדול במיוחד. "מאה שנה זו תקופה. מאה שנה זו עוצמה" כך סיפר בהתרגשות בן הקיבוץ, יותם בן חיים, 22, שיחד עם מינהלת ה-100 שהוקמה לטובת החגיגות ועשרות מחברי הקיבוץ מרכז את שנת ה-100 לקרית ענבים.

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל: "קרית ענבים הוא מבין הקיבוצים הראשונים שהוקמו במועצה. הקיבוץ הוא נוף ילדות של הדור המייסד של המועצה. אני רוצה לאחל שבעוד מאה שנה יחגגו את חגיגות ה-200 לקיבוץ".

 

החווה של זוסמן

 

קצת היסטוריה: אי שם בשנת 1918 בחווה של האגרונום זוסמן שהוקמה ליד העיר אודסה שברוסיה, התמזגו שתי קבוצות חלוצים ויסדו קבוצה אחת שנקראה, "קואופרטיב ארץ ישראל" ולימים "קרית ענבים".

בשנת 1919 עלו ששת החלוצים הראשונים, חמישה חלוצים וחלוצה אחת, לארץ על סיפון האונייה רוסלאן. בהגיעם פגשו את מנהל מחלקת ההתיישבות בסוכנות היהודית, עקיבא אטינגר, שטען כי לא נותרו לו אדמות ראויות להתיישבות מלבד אדמות טרשים בדרך העולה לירושלים בין כפרים ערביים עויינים.

למרות הסכנות, בחרו השישה להתיישב באדמות דילב על יד הכפר אבו-גוש. הם לא נרתעו מן התנאים הקשים ששררו במקום: הקור העז, המחסור במים וללא מבנה אבן אחד לרפואה. מיד החלו בסיכול האבנים.

בשנת 1920 קראו השישה לשאר חברי הקבוצה לעלות ארצה ובכך הקימו את קרית ענבים, הקיבוץ הראשון בהר.

השנים הראשונות לא היו פשוטות כלל. ויחד עם זאת, בביקורו כתב המזכיר האזרחי בעיתון 'הארץ' בשנת 1921 : " ישובכם עשה עלי רושם יותר מכל ישוב יהודי אחר בארץ ישראל שביקרתי עד היום. לכל מתנגדי ההתיישבות היהודית בארץ ישראל ולמתנגדי העם היהודי, הייתי רק מייעץ שילכו לקרית ענבים ויראו במו עיניהם את הפלא שיש בכוח היהודים להפיח רוח חיים בשממה".

החברים שינסו מותניים והמשיכו במלאכת הקמת הקיבוץ, במעט כספם רכשו אדמות נוספות, אז גם נבנה מבנה האבן הראשון ששימש כרפת. באותן שנים, התגוררו חברי הקיבוץ באוהלים.

צופים באירוע הפותח את חגיגות ה-100. צילום: ענת אורן

 

כאן הוקמה תנובה

 

קרית ענבים הייתה שיאנית שיווק ותפוקת החלב באזור ירושלים ובשנת 1924 הקימו החברים את "תנובתנו" שלימים הפכה ל'תנובה'.

עם השנים שימש הקיבוץ כפורץ ומוביל דרך בשלל תחומים נוספים בינהם הכשרות להקמת קיבוצים נוספים כגון דגניה ב׳, משמר העמק, עין גדי ומעלה החמישה השכנים.

הקיבוץ המשיך לשגשג ולהתפתח, בהמשך שימש גם כתחנת עזר עבור הפלמ"ח וחטיבת הראל במלחמה על ירושלים הנצורה. הקרבות על הדרך לירושלים גבו קרבנות רבים ובקיבוץ הוקם בית הקברות היחיד בארץ שמוקדש כולו לחטיבה אחת בלבד, חטיבת הראל. בלב בית הקברות הוקמה אנדרטה לזכר הנופלים.

בשנת 1996 ספג הקיבוץ מהלומה קשה כשמצא את עצמו בלב שריפת היער הגדולה ביותר בהרי ירושלים. השריפה כילתה חלק מבתי החברים ופגעה קשות בבית ההארחה. חברי הקיבוץ פונו למושב שורש הסמוך שם התארחו מספר ימים.

בשנת 2007 הוחלט על תהליך שינוי אורחות חיים והקיבוץ השלים את תהליך ההפרטה. בימים אלה קולט הקיבוץ חברים חדשים מתוך שאיפה לגידול דמוגרפי והרחבת הקהילה שערבות הדדית היא עמוד התווך שלה.

 

הפקה עצמית

 

במהלך השנה הקרובה, תצוין שנת ה-100 במגוון אירועים קהילתיים המחוברים להיסטוריה המקומית. האירוע הראשון, כאמור, התקיים בערב שישי, במהלכו עברו החברים בן שלושה מתחמים היסטוריים – חדר האוכל, גן צילה והגג הרעוע", מספר בן חיים, "בחדר האוכל נפגשו מאות מחברי הקהילה לקבלת שבת נוסטלגית וארוחת שישי כפי שהיה נהוג בקיבוץ, ומיד לאחר מכן המשיכו החברים לחלקו השני של הערב שהתרחש ב'גן צילה', הגן שהוקם לזכרה של צילה גור-אריה, הילדה הראשונה של הקיבוץ".

רוחה של צילה נשמר בגן כאשר חברי הקיבוץ התרפקו על העבר ולגמו מבקבוקי בירה תוצרת הקיבוץ, אשר מיוצרת על ידי כמה מחברי הקיבוץ ובהם גם אביו של יותם, אורי.

כחלק מהטקס של חגיגות המאה הוקרן על מסך גדול סרט המסכם את עברו המפואר של הקיבוץ, לאחר שלב הברכות עלו לבמה, עילי בוטנר וילדי החוץ.

"עילי נבחר היות והוא בעצמו קיבוצניק לשעבר, ורוב שיריו נכתבו על עברו כילד בקיבוץ", מסביר יותם, "רק קיבוצניק יבין קיבוצניק.... כיף מאוד לארח את עילי בוטנר שמייצר הזדהות דרך השירים שלו המספרים את סיפורנו שלנו. הערב כולו תוכנן, הופק, הוקם ופורק בידי חברי ותושבי הקיבוץ, רובם ככולם לקחו חלק ביצירת ערב מופלא זה וללא עזרה חיצונית של חברת הפקה".

אירועי שנת המאה יחתמו ביולי 2020 באירוע גדול וחגיגי לציון 100 שנה לעליית הראשונים על הקרקע עם ״מבט להווה ולעתיד" כדברי יצחק רבין בנאומו לרגל חגיגות ה-75 לקרית ענבים - ב-1995.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?