דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

ראש עיריית ביתר עילית: לא ידעתי שאנו חיים באזור מדהים כזה

“לא ידענו שאנו גרים במקום מדהים כזה", כך סיכם ראש עיריית ביתר עלית, מאיר רובינשטיין, את הדיון שהתקיים בוועדה המקומית ביתר עילית בנושא הקמת אזור התעשייה החדש של העיר החרדית, שזכה לכינוי "היער האנגלי".

כזכור, בסוף חודש מרץ חשף 'בקיצור' את התכניות להקמת אזור תעשייה במתחם היער האנגלי, תכנית שעיריית ביתר עילית מקדמת מאז שנת 2014. התכנית המקורית הייתה להקים פארק תעשייה נקייה שישתרע על שטח של כ־800 דונם משני צדיו של כביש 375, סמוך לתחנת הדלק 'יער ביתר', ויהווה למעשה בעתיד כניסה מערבית לעיר ביתר עילית. בפברואר 2020 הופקדה התכנית של היער האנגלי להתנגדויות לאחר שאפשרויות התעשייה שבה הורחבו גם לתעשייה קלה ומלאכה, מרכז תחבורה, בית קברות, מתקנים הנדסיים ודרכים.

בחודש שעבר נודע כי בפגישה של רובינשטיין עם שר התשתיות, יובל שטייניץ, סוכם על מימון של הנחת צינור גז טבעי לאזור התעשייה המיועד. כידוע, גז טבעי אמור לשרת תעשיות כבדות ומזהמות.

התכנית תגרום נזק כבד לסביבה. שטחים חקלאיים בוואדי פוכין

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדה המקומית, טענו נציגי החברה להגנת הטבע (חל"ט) ורשות הטבע והגנים (רט"ג), בי"ס שדה כפר עציון ונציגי ארגונים ירוקים, כי התכנית החדשה צפויה לפגוע קשות בנכסים הטבעיים והארכאולוגיים של האזור ובהם פגיעה ב-12 המעיינות הטבעיים, פגיעה במסדרונות האקולוגיים הפתוחים, ופגיעה באתרים התיירותיים של אזור בתיר, אשר הוכרזו בשנת 2014 כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון או"נסקו.

בדיון חזר נציג ועד צור הדסה, עו"ד עמית רנן, על התנגדות הוועד לתכנית הנוכחית. היועץ המשפטי של עמותת התושבים למען צור הדסה, עו"ד אמיר זהר, הדגיש כי תכנית אזור התעשייה היער האנגלי נושאת איומים משמעותיים וחמורים לעתיד היישוב צור הדסה (ראה מאמר בנפרד), ורמז לכך, כי העמותה תנקוט בכל האמצעים המשפטיים העומדים לרשותה כדי למנוע מהתכנית הנוכחית לצאת לפועל.

יו"ר עמותת התושבים למען צור הדסה, יאיר קמייסקי, אמר כי הוא מבין את הצורך של ביתר עילית ליצור מקורות הכנסה ופרנסה אך המחיר של הקמת אזור תעשייה במתכונתו הנוכחית הוא כבד מדי. “במקום להשקיע את המאמץ המיותר בואו נפנה את המאמץ להביא משאבים ממקורות אחרים", אמר קמייסקי.

על כך ענה לו רובינשטיין: “תושבי ביתר עילית רוצים להתפרנס ולא לחיות רק מתמיכות, רוצים מקומות עבודה ותעסוקה וכדומה, פעם אחת יש לנו הזדמנות לחיות ולהתפרנס בכבוד וגם את זה רוצים לקחת מאיתנו...”.

בדיון בוועדה השתתף גם תושב צור הדסה, ירון קמחי, שבעבר שימש כנציג היישוב במליאת המועצה האזורית מטה יהודה וכמנכ"ל סניף ירושלים של התאחדות התעשיינים, וכיום הוא ממלא תפקיד בצוות המקצועי העוסק בקידום אזור התעשייה החדש.

בתום הדיון הודיע רובינשטיין כי חברי הוועדה המקומית ידונו בהתנגדויות שעלו לפניהם ויסמיכו את הצוות המקצועי להעביר את חוות הדעת של הוועדה לצורך התנגדויות.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?