דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 11 באוגוסט 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שלום שמחון נגד המועצות האזוריות: חידלו מהתערבות בתנועת המושבים

“תנועת המושבים...זו תנועה של המושבים, לא של המועצות האזוריות". שלום שמחון (מימין) בעימות עם ראש המועצה האזורית לב השרון, עמיר ריטוב

העימות בין נשיא מועצת תנועת המושבים, שלום שמחון, לבין המועצות האזוריות הולך ומסלים. במכתב תקיף ששלח השבוע שמחון ליו"ר ועדת החינוך במרכז המועצות האזוריות הוא טען כי אין למועצות האזוריות סמכות להתערב בנעשה בתנועת "בני המושבים" וכי מעורבותם בנושא הקמת תנועת הנוער של ארגון "השומר החדש" היא בבחינת "אחיזת עיניים".

בתגובה למכתב פרסמו פעילים בתנועת המושבים מכתב פומבי הקורא לשלום שמחון ל"חשב מסלול מחדש" ומכנה את התנהלותה הנוכחית של תנועת המושבים כ"כישלון ניהולי, ערכי ומוסרי, אובדן דרך".

 

"אין לכם סמכות"

 

במכתב ששלח שמחון ומופנה לראש מועצת רמת הנגב, ערן דורון, המשמש כיו"ר ועדת החינוך במרכז המועצות האזוריות, ואל מנכ"ל ארגון "השומר החדש", יואל זילברמן, הוא תוקף את עמדתם התומכת במעבר בני המושבים אל ארגון השומר החדש.

במכתב מציג עצמו שמחון כ"שר לשעבר, הממונה על תנועת הבני המושבים בתנועת המושבים". "התקופה שעברה על תנועת המושבים אינה מקנה לכם זכות לדבר בשם בני המושבים! תנועת המושבים! ובטח לא בשם המועצות האזוריות בישראל...”, הוא טוען, “תנועת המושבים...זו תנועה של המושבים, לא של המועצות האזוריות, ותנועה זו יודעת להגיד מה רצונה...”.

שמחון טוען כי מרכז המועצות האזוריות קיבל החלטה שכל מועצה תפעל כראות עיניה ולא להקמת תנועת נוער עצמאית, פעולה שלדבריו "ממילא אינה ממן האפשר". "חתימתכם על המכתב המשותף...בעניין הקמת ארגון/תנועת נוער היינו אחיזת עיניים והמשך של אותו מצג שווא שאתם מטפחים בחודשים האחרונים, לא ברור תחת איזה סמכות ובשם מי".

שמחון מסיים את מכתבו בטון חד: “אני דורש מכם להימנע, בכל תוקף, מהצגת מצג שווא כאילו בני המושבים עברה בית ומתקיימת עכשיו בתוך השומר החדש, להימנע מלדבר בשם בני המושבים, תנועת המושבים או המועצות האזוריות בישראל".

"הורידו ידיכם מבני המושבים...”, ממשיך שמחון ומתריע, “כל חריגה מקווי גבול אלה, המכירים בקשר בין תנועת המושבים לבני המושבים ולשיתוף הפעולה עם הנוער העובד והלומד, ייענו מצדי בתקיפות ובכל האמצעים המתבקשים".

 

כישלון ערכי

 

בתגובה למכתבו של שמחון פרסמו כמה פעילים בתנועת המושבים מכתב הקורא לו לסלק את ידיו מתנועת המושבים אשר לטענתם סובלת מאובדן דרך ומשבר ניהולי, ערכי ומוסרי חמור.

לטענת כותבי המכתב, ישיבת מזכירות תנועת המושבים שהתקיימה בשבוע שעבר, הוכיחה את מה שכבר היה ידוע, “הנהלת התנועה, המזכירות והמובילים שכחו את מי הם מייצגים ונחושים בדעתם להכתיב התנהלות על אפם ועל חמתם של המושבים ושל תושביהם”.

החתומים על המכתב (אף אחד מהם לא ממטה יהודה) טוענים כי הרקע למשבר בין הנוער העובד והלומד (נוע"ל) לבין בני המושבים (בני"מש) הוא חילוקי דיעות ערכיים וכלכליים שלא קיבלו מענה.

לטענתם, הנהלת התנועה כשלה פעמיים: פעם אחת, כשהחליטה לצאת למהלך עצמאות ללא בחינה מספקת של ההשלכות ופעם שנייה, כשהחליטה לחזור לתנועת הנוע"ל בניגוד להחלטת המועצה וללא יכולת ליישם זאת בפועל. עוד נטען במכתב כי ההחלטה לחזור לנוע"ל רק מסיבות תקציביות היא "פשיטת רגל מוסרית" וכי יש מקום "לשקול החלפת ההנהגה לאור המשבר הנוכחי".

משבר האמון בין הנוע"ל לבני"מש, טוענים כותבי המכתב, נוצר על רקע דרישה למסמכים שונים שלא התקבלו ואשר הותירו שלוש שאלות מרכזיות ללא מענה: מה מספר החניכים בנוע"ל לעומת מספר החניכים בבני"מש, מדוע תקצוב בני"מש לא השתנה בשנים האחרונות למרות הגידול הניכר בפעילות התנועה, מדוע נקבעה תקורה גבוהה של 30% לתקציב המועבר על ידי הנוע"ל למימון המשרתים בשנת שירות במועצות האזוריות (ש"שינים).

 

"שמחון בעל עניין"

 

כותבי המכתב טוענים כי שלום שמחון אינו יכול להיות בורר בסכסוך שנוצר בין שתי תנועות הנוער, משום שהוא אינו אובייקטיבי והוא צד בעל עניין ברור ומובהק להשבת בני"מש אל הנוע"ל.

במכתב מתפרסם הנוסח של החלטת מועצת התנועה בנושא פעילות בני"מש: “המועצה מחליטה על היפרדות מהנוע"ל ויציאה לדרך עצמאית של בני המושבים ומסמיכה את ההנהלה המרכזית של התנועה ליישם החלטה זו". לטענתם, מדובר בהחלטה ברורה וחד משמעית, שהתקבלה אחרי דיונים רבים שקדמו לה, ואין שחר לטענות כאילו המועצה הסמיכה את הנהלת המועצה להחליט אחרת.

במכתב נטען כי האשמת מדריכים בבני"מש או בוגרי התנועה כאילו חתרו מתחת לתנועת המושבים היא האשמת שווא הגובלת בדיבה. כמו כן, נטען כי סך העלות שתנועת המושבים לקחה על עצמה כדי לממן את פעילות בני"מש היא 3.5 מיליון שקלים ולא סכומים גבוהים יותר, כפי שטען שמחון.

"לצערנו, חברינו בהנהלת תנועת המושבים שכחו כי המועצות והיישובים הם אלה שמממנים את רוב הפעילות של תנועת הנוער, הם אלה שמפעילים ביומיום את תנועת הנוער...”, טוענים כותבי המכתב, “...הנהלת התנועה ומר שלום שמחון בוחרים במפגיע להתעלם מהאמירה הדמוקרטית הברורה של השטח ולהמשיך לפעול בדרכים כוחניות להפעלת לחץ על חניכים, מדריכים, מתנדבי שנת שירות, וגם מושבים וראשי מועצות".

במכתב נטען כי מאז התקבלה החלטת המועצה על התנתקות מהנוע"ל פועלת הנהלת המועצה ללא סמכות. “גיבוי ההחלטה (של המועצה) על ידי המזכירות אינו פותר את הבעיה, וגם אשרור ההחלטה על ידי המועצה בעוד מספר חודשים לא מוחק את העובדה שכרגע ההנהלה פועלת על סמך החלטה מנוגדת לכללי מינהל תקין", נאמר במכתב.

"הנהלת התנועה ומר שלום שמחון משקיעים את מיטב זמנם ומרצם במלחמה נגד הנוער, ההורים וראשי המועצות, במאבק חסר תכלית שמחריף ומגביר את חוסר הוודאות והכאוס...”, מסכמים כותבי המכתב, “אנו מרגישים שיש צורך בחישוב מסלול מחדש. תנועת המושבים צריכה לחזור לדרך הערכית שהובילה אותה עד היום ולנהל שיח דמוקרטי, אמיתי, כן ופתוח עד להגעה לפתרון מוסכם".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?