דלג לתוכן העמוד
יום שלישי, 14 ביולי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

שר הרווחה: להרחיק את הגברים האלימים מהבית

מאות פניות למוקד החירום של אגף הרווחה בנושא אלימות במשפחה. אירוע ה"זום" במטה יהודה

המועצה האזורית מטה יהודה קיימה אירוע "זום” בנושא “אלימות במשפחה”, אשר שודר בדף הפייסבוק של המועצה ובערוץ הרדיו המקומי 'קול יהודה'. במהלך האירוע אמר שר הרווחה, איציק שמולי, כי הוא פועל לקדם הרחקה של של גברים אלימים מביתם.

האירוע הוא יוזמה של מטה יהודה והתקיים ביום שישי האחרון (22.5). את האירוע הנחה ראש המועצה, ניב ויזל שסיפר כי במהלך הסגר על הקורונה הגיעו לאגף הרווחה במועצה כ-385 קריאות מצוקה של משפחות שהתלוננו על אלימות במשפחה.

מנהלת אגף הרווחה, דפנה אשתר-ביתן, אמרה כי כשליש מהפניות למוקד החירום באגף הרווחה היו פניות הקשורות לאלימות במשפחה ולפגיעות מיניות.

בין המשתתפים באירוע היו גם יו"ר מועצת הנשים האזורית במליאת המועצה, שלומציון לולו, סמנכ"לית תוכניות בקרן רש"י, יעל בלה אבני, ‏מנהלת מחלקת חינוך‏ לשעבר ב"תאיר מרכז סיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית" ויו"ר הוועד המקומי בטל שחר, אסנת ורטמן, תושבות המועצה שמשמשות כמנהלות מקלטים לנשים מוכות, נציג תחנת משטרת מטה יהודה ועוד.

“להפוך את המשוואה". שר הרווחה, איציק שמולי

שר הרווחה, איציק שמולי, המתגורר כיום במושב כסלון שבמטה יהודה, התייחס למצב הנוכחי, שבו נשים וילדיהן נאלצות להימלט מביתן למקלטים מאימת הגברים האלימים ואמר: ״צריך להפוך את המשוואה - להרחיק את הגברים האלימים ולספק מעטפות מוגנות לנשים ולילדים״. שמולי ציין כי כבר ב-2017 אישרה הכנסת את החוק למניעת אלימות במשפחה (התשנ"א–1991) המסמיך את בית המשפט לתת צו הגנה, המרחיק אדם מבני משפחתו במקרים שבהם הוא מהווה סכנה לבן משפחתו. החוק קובע כי ניתן לעצור מי שהפר צו הגנה כאמור אם הצו כולל איסור כניסה לדירת בן המשפחה. לדבריו, החוק עדיין לא מיושם ויש לפעול ליישומו המלא.
במהלך האירוע אמרה מנכ״לית המועצה יעל אברמן-טאובין: "נמשיך להשקיע בפיתוח מענים ייחודיים במטה יהודה כמו חיזוק הקהילה למניעת אלימות במשפחה וחיזוק צוותי מוגנות מינית בישובים. אני גאה בנציגות הרבה של תושבי ותושבות המועצה שנמצאים בעמדות מפתח ופועלים לצמצום האלימות״.

במהלך הדיון הועלו פתרונות שונים לתופעת האלימות נגד נשים וילדים בישראל והודגשה החשיבות של העיסוק התקשורתי בנושא. בין הדוברים היה גם עורך 'בקיצור', יובל רובין, שהסביר את המגבלות התקשורתיות בפרסום אירועי אלימות במשפחה ואת הצורך בחיזוק שיתוף הפעולה בין הרשויות העוסקות בנושא לבין התקשורת המקומית.
ראש המועצה ניב ויזל הדגיש את הצורך להעלות את המודעות לנושא האלימות במשפחה ולפעול בכל האמצעים האפשריים כדי לטפל בבעיה: "לא ניתן שאף ילד או אישה יחיו בפחד במדינת ישראל. עלינו לעמוד מנגד לתופעות האלימות הפסולות ששוררות בימים אלו ולהוקיע את מבצעיהם מקרבנו. המועצה תמשיך לנהל שיח מתמשך בנושא וקוראת לכל אדם שחש בסכנה כלשהיא לפנות אלינו. לא ניתן יד לאלימות במחוזותינו בשום פנים ואופן".
האירוע שודר מאולפן הרדיו המקומי 'קול יהודה' ובאמצעות דף הפייסבוק של המועצה האזורית, בהפקת אגף התיקשוב בראשותה של גילי אהרוני.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?