דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 18 בספטמבר 2019
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"תכנית המתאר של מטה יהודה - פריצת דרך ארצית"

“למדנו להתמודד עם הרבה מאוד סוגיות". נחלה במטה יהודה

המועצה האזורית מטה יהודה קיימה יום עיון בנושא תכנית המתאר החדשה שאושרה לאחרונה למועצה. העניין הרב בתכנית החדשה הביא לכנס כ-250 מתושבי המועצה שהגיעו למרכז השדה והיער של קק”ל בנס הרים.

 

ללמוד את התכנית

 

ראש המועצה האזורית מטה יהודה, ניב ויזל, אמר כי אישור תכנית המתאר החדשה הוא יום חג למטה יהודה. “זו תכנית פורצת דרך, צריך ללמוד אותה היטב...התכנית מאפשרת פרנסה, שמירה על התיירות ועל החקלאות וכל אחד צריך ללמוד איך מרוויחים ממנה". ויזל שיבח את שיתוף הפעולה עם משרד החקלאות והדגיש: “כולם רוצים את אדמות מטה יהודה, צריך להבין שהמדינה צריכה לבנות עשרות אלפי בתים". הוא ציין כי לתפיסתו, רק בעזרת שיתוף פעולה עם משרדי הממשלה יוכל המגזר הכפרי לשמור על המאפיינים שלו בעתיד.

 

8000 חדרי מלון

 

מנהלת רשות התכנון במשרד החקלאות, ד"ר רותי פרום-אריכא, שיבחה את תכנית המתאר ואמרה כי מדובר בתכנית פורצת דרך, חדשנית, שהשפעתה תורגש על כל המרחב הכפרי. “למדנו יחד עם מטה יהודה להתמודד עם הרבה מאוד סוגיות והדרך לא הייתה קלה", היא אמרה. לדבריה התכנית כוללת הקמת 8000 חדרי מלון במטה יהודה ותוספת של 12,800 יח"ד. "היחס אל המרחב הכפרי נעשה קפוץ חמור ומגביל. התכנית הזו היא הדוגמא כיצד להתייחס למקומה של החקלאות ולתת לה סדר עדיפות גבוהה. כדי שהמגזר הכפרי ישרוד אנו צריכים לתת לו את הכלים". היא סיימה את דבריה באיחולים לתושבי מטה יהודה שיידעו לנצל את היתרונות הרבים שתכנית המתאר החדשה מעניקה להם.

 

הקלות בגביית היטלים

 

היועץ המשפטי של הוועדה המקומית, עו"ד אייל מאמו, התייחס להסדרים בנושא תשלום דמי השבחה שהוטמעו בתכנית המתאר החדשה ונועדו להקל על בעלי הנחלות החקלאיות ולעודד אותם למצות את האפשרויות הכלכליות הגלומות בזכויות שהתווספו לנחלה החקלאית.

“כל משק מקבל עוד 350 מ"ר זכויות בנייה לתיירות כפרית. ברור לנו שהזכויות האלה ימומשו בעוד הרבה מאוד שנים. זה לא יקרה בבת אחת. לכן, את היטל ההשבחה נגבה בזמן המימוש האמיתי, כאשר יוציאו היתר בנייה ולא בזמן העברת זכויות".

עם זאת, בנוגע לזכויות להקמת יחידה שלישית בנחלה המצב שונה, ומי שירצה לבנות את היחידה יצטרך לשלם את היטל ההשבחה המתחייב, וזאת בהתאם לשווי הקרקע ביישובו.

בנוגע לפיצול יחידה שלישית מהנחלה הסביר עו"ד מאמו כי תשלום היטל ההשבחה ייעשה רק עם השלמת תהליך הפיצול, וזאת משום שמדובר בהליך ארוך שבחלק מהמושבים מותנה באישור מוקדם של תב"ע למושב.

 

צפויה הרבה עבודה

 

    מהנדסת המועצה האזורית מטה יהודה, מיכל נאור-ורניק, שהנחתה את האירוע, אמרה כי מטה יהודה היא המועצה הראשונה בארץ שבה מאושרת תוספת יחידה שלישית בכל הנחלות החקלאיות בכל היישובים ויש היתר בנייה למבנים חקלאיים בשטחים צמודי דופן ליישוב. “כל מה שהיה קודם במסגרת תב"ע עכשיו יהיה במסגרת של היתר", היא סיכמה, “הוועדה המקומית קיבלה הרבה יותר סמכויות וצפויה לה עוד הרבה מאוד עבודה".

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?