דלג לתוכן העמוד
יום שני, 21 בספטמבר 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

תקציב מטה יהודה ל-2020: 443 מיליון שקל

תקציב המועצה האזורית מטה יהודה לשנת 2020 אושר השבוע בישיבה מיוחדת של מליאת המועצה שהתקיימה במלון "אלמה" בזכרון יעקב. התקציב בהיקף כולל של 443 מיליון שקל מהווה גידול של כ-3% ביחס לתקציב 2019. זהו התקציב הראשון של ראש המועצה הנבחר, ניב ויזל, והוא מבטא את השינויים הצפויים בעבודת המועצה כפי שהוא וצוות ההנהלה הבכיר שלו רואים בשנה הקרובה.

 

עימות בהנהלה

 

לאישור התקציב קדמו מהלכים שהתנהלו בשבועיים האחרונים, שבהם התמודד ויזל עם איום בקיצוץ חריף בתקציב מענק האיזון של משרד הפנים (בהיקף של 17 מיליון שקל) ועם טענות שונות של חברי הנהלה על התקציב המוצע.

ראשית, יש לציין, כי תקציב 2020 נעשה בלא הכנה מראש בוועדת התקציב של המועצה, וזאת משום שוועדה כזו לא הוקמה. כזכור, ביקשה סיעת המושבים למנות לתפקיד ראש הוועדה את תושב צפרירים, אבי בן שושן. מועמדותו של זה נפסלה על ידי ויזל, לאחר שהתברר כי בן שושן הועמד לדין משמעתי במסגרת עבודתו במשרד החקלאות. גם מועמד אחר שהוצע לתפקיד, ג'קי צבי מזכריה, נפסל.  להכנת התקציב סייע יו"ר ועדת התקציב הקודם, דני טרגן מקיבוץ נתיב הל"ה. 

המשמעות היא שהתקציב ל-2020 הוכן על ידי מנהלי האגפים, בניצוחה של המנכ"לית יעל אברמן, וזאת לפי המדיניות של ראש המועצה ובתיאום עם גזבר המועצה.

היעדרה של ועדת תקציב עורר תסיסה בקרב סיעת המושבים, אשר סגן ראש המועצה, בני אלירז עומד בראשה. הדבר בא לידי ביטוי בישיבת ההנהלה שבה נדון תקציב המועצה.

הישיבה הייתה סוערת ובה התבטאו חברי מליאה באופן חריף.

ל'בקיצור' נודע כי נציג בית זית במליאה, יניב שושני, מתח ביקורת קשה על התקציב המוצע, טען כנגד הגידול בהוצאות על שכר ורכב, ודרש להפנות כספים לשיפור השירות לתושב. (בשיחה עם 'בקיצור' סירב שושני להתייחס לדברים שנאמרו בישיבת ההנהלה וציין כי ראש המועצה ניחן ברצון טוב ובהגינות, וכי יש לו אמון שההנהלה הבכירה של המועצה תפעל לשפר את השירות לתושב). חברת המליאה ממבוא ביתר, שלומציון לולו,  טענה כי התקציב אינו שקוף דיו וכי לא ניתן זמן מספק לחברי המליאה לקבל הסברים. 

ישיבת הנהלת המועצה הייתה כה סוערת עד כי בשלב שבו הובא התקציב לאישור העמיד ראש המועצה את הנושא כהצבעת אמון. חברי ההנהלה סירבו לקבל זאת ודרשו ממנו להצביע על התקציב כסעיף רגיל, אך ויזל עמד על כך כי מדובר בהצבעת אמון.

על רקע זה אישרו חברי ההנהלה את מסגרת התקציב בלבד, ודרשו שישיבת המליאה תאשר רק את מסגרת התקציב ואחריה תוקם ועדת תקציב שתבדוק את הסעיפים השונים. בפועל, כאמור, אושר התקציב במלואו ועל כל סעיפיו. 

שנה בסימן של ערבות ההדדית. ניב ויזל

השינויים הבולטים

 

התקציב לשנת 2020 כולל כמה שינויים בולטים:

גידול בתקציב מזכירות המועצה, בראשותה של המנכ"לית, ב-2 מיליון שקל לסכום של 6.2 מיליון שקל. רוב הגידול הוא בסעיף רזרבה (1.5 מיליון שקל), במקביל הוקצה לטיפול בשוויון מגדרי סכום של 130 אלף שקל.

החשיבות של מחלקת הוועדים המקומיים זכה לביטוי בתקצוב נרחב: המחלקה בראשותה של ליאורה יפרח תוגברה ל-ארבעה עובדים ותוקצבה ב-3.3 מיליון שקל (כולל 2 מיליון שקל כתקציב השלמה לוועדים מקומיים של יישובים חלשים).

תקציב החינוך מהווה כמעט 45% מתקציב המועצה ויסתכם ב-193 מיליון שקל.

תקציב הוועדה המקומית גדל ב-30% ויעמוד על כ-7.5 מיליון שקל (התקציב ממומן כמעט כולו מהכנסות הוועדה מדמי השבחה, היתרי בנייה ושירותים נוספים).

תקציב הפיקוח גדל כמעט פי 3 ויסתכם ב-875 אלף שקל. תקציב התברואן זינק ל-1.55 מיליון שקל.

עוד סעיפים שגדלו באופן חריג: סעיף פינוי מיחזור הוכפל פי 3 ל-640 אלף שקל, תקציבי הפסטיבלים גדלו באופן ניכר (פסטיבל היין הוכפל פי 2.5 ופסטיבל האוכל הוכפל פי 4. תקציב ניקיון אולמות ספורט גדל ב-15% ל-312 אלף שקל ו תקציב הסעות לנבחרות ספורט גדל בכמעט ב-50% ל-400 אלף.

מנגד חל קיטון בתקציב הלשכה המשפטית (3 מיליון שקלים), תקציב האגף האסטרטגי קוצץ כמעט ב-50%, תקציב מרוץ תנ"ך-תש"ח נחתך ביותר ממחצית, ותקציב הלהקות האתניות קוצץ בחריפות בהיקף של 90%.

 

יעדי התקציב

 

בדבריו למליאת המועצה, אמר ויזל כי התחומים שהדגיש בתקציב כוללים את חיזוק החינוך במוסדות החינוך של המועצה, שיפור איכות הסביבה והתמודדות עם מציאת פתרון קבע לנושא הטמנת האשפה וטיפול בפסולת הגושית ובגזם, קידום מחלקת ועדים וקידום הקמת אזורי התעשייה הקלה ביישובים, פיתוח כלכלי כדי להתמודד עם האיומים על אזורי התעשייה של המועצה מצד הרשויות הסמוכות ובעיקר בית שמש וקרית יערים, והנגשת השירותים המוניציפליים לציבור בצורה טובה יותר. הוא הדגיש כי לפי הנחייתו שנת 2020 תעמוד במועצה בסימן הטיפוח של ערבות הדדית והסתכלות על האחר.

המנכ"לית, יעל אברמן, ציינה כי משרדה יעסוק בשנה הקרובה בחמישה תחומים עיקריים:

התמקצעות הארגון וטיפוח העובדים בתחום השירות לתושב, שיפור מתן השירות לתושב, סיוע ליישובים לממש את הפוטנציאל שלהם, השבחת התחבורה ציבורית, והתייעלות פנים ארגונית.

בין ההערות שהשמיעו חברי מליאה בישיבת התקציב ניתן למנות את רחל מרגלית מנס הרים שמתחה ביקורת על כך שלא ניתן זמן מספיק לדיונים של חברי המליאה עם מנהלי האגפים.

חבר המליאה רובי ליאון מצור הדסה מתח ביקורת על כך שלא ניתן משקל מספיק בתכניות המועצה לקידום עסקים קטנים.

חבר המליאה חיים כהן מזנוח ביקש לקבל נתונים מפורטים יותר על פעילות החברה הכלכלית של מטה יהודה.

חברת המליאה שלומציון לולו ממבוא ביתר, טענה כי יש סעיפים בתקציב שהם כפולים (מופיעים באגפים שונים), וכי הסקירה של החברה הכלכלית לא תואמת את הנתונים שנמסרו לחברי המליאה.

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?