דלג לתוכן העמוד
יום שישי, 29 במאי 2020
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

"זכיתי להכיר אנשים אכפתיים ומסורים, הנאבקים למען איכות חיים ומנהל תקין"

אביטל אלפנט-פילר, צור הדסה (עם התעודה ביד)

ישנה אימרה ספק אנקדוטית, ספק מייצגת מציאות האומרת שהדרך הטובה ביותר לשרוד במנהיגות, היא פשוט לא לגעת בבעיות. במשך כל מפגשי התכנית להכשרת מנהלי קהילות בתחום המוניציפלי ומזכירי ישובים, למדתי עד כמה המציאות יכולה וצריכה להיות אחרת.

למדתי כי החוכמה היא לדעת באיזו צורה יש למפות את הבעיות עימן היישוב מתמודד, כיצד חכם ונכון לשתף ולהיוועץ עם הציבור ו/או בעלי עניין, כיצד יש לנהל יישוב על כלל ההיבטים: הפיננסיים, ברמת התשתיות, וברמת ניהול קהילה, בעיתות חירום וכמובן בשגרה. למדנו כיצד לנהל את התקשורת הבינאישית, וכיצד לדברר את הפתרונות ואת הנעשה על ידי ההנהגה הנבחרת הן ברמה היישובית והן כלפי חוץ.

לפני כשלוש וחצי שנים, משפחתי ואני בחרנו את מקום מושבנו בצור הדסה, יישוב אחד (די גדול בקנה מידה של כל מועצה) מבין 57 יישובים בעלי מאפיינים שונים ומגוונים, תחת מועצת מטה יהודה. המעבר מהעיר ליישוב לא היה פשוט, אך יחד עם זאת, היה בי את הרצון העז להרגיש חלק מקהילה, ולהיות חלק פעיל ומשפיע בה.

בזכות הקורס, זכיתי להכיר אנשים אכפתיים, מסורים לעבודתם ולקהילתם, אנשים הנאבקים (מדם ליבם) בחסמים שהמערכת מציבה בפניהם, למען איכות חיים ומנהל תקין במקום מושבם. הנושאים הנרחבים שנלמדו וההיכרות מקרוב עם האנשים שתפקידם לתת שירות לאזרח, הקנו לי צוהר יקר מפז לעולם תוכן שעד לפני כמה חודשים היה זר לי לחלוטין, כאחת שמגיעה מאיוש תפקידים במגזר השלישי, וכיום בשלטון המרכזי.

לקראת סיום ההכשרה, יצאנו ליום סיור שהיווה סיכום מאלף, מלמד ומעשיר שהנכיח במציאות את כל התיאוריה שלמדנו במשך ההכשרה. זכינו לפגוש ולהכיר את האנשים בשטח שפועלים יום יום לשינוי מציאות עבור התושבים, הן ברמת הרווחה הכלכלית והן בתחומי החינוך, הרווחה והתשתיות.

תכנית ההכשרה ראתה ורואה לנכון לשפר וליעל את עבודתם של משרתי ונבחרי הציבור בקרב ועדי היישוב ומזכיריו כמו גם בקרב המנהיגות הבלתי פורמלית, וכמובן הרצון להדק ולקדם את התקשורת "הבריאה" שבין המנהיגות היישובית לבין המועצה.

בהזדמנות זו ברצוני לאחל את ברכת הדרך והצלחה מרובה לכל שותפיי בתכנית הזו. פתיחת תכנית הכשרה על ידי המועצה, איננה מובנת מאליה ומהווה לפחות עבורי ראיה לכך שהמועצה מבקשת להושיט יד, לפעול יחד ולצד כל בעלי העניין למען מועצה חזקה יותר, המנוהלת בצורה מקצועית, ממלכתית עם אוזן קשבת למען שיפור השירות ואיכות חיי התושב. אסיים באמרה הידועה מפרקי אבות "לאֹ עָלֶיךָ הַמְּלָאכָה לִגְמוֹר, וְלאֹ אַתָּה בֶן חרִֹין לְהִבָּטֵל מִמֶּנָּה.."

(אביטל אלפנט-פילר, נשואה ואם לשלוש בנות. עובדת באגף עתודות לישראל, משרד ראש הממשלה, תושבת צור הדסה מזה כשלוש וחצי שנים, יו"ר ועד קהילת בראשית, וחברה בוועדת תרבות וקהילה ביישוב).

 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?