דלג לתוכן העמוד
יום רביעי, 10 באוגוסט 2022
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

משרד הפנים דחה את מועד יציאת צור הדסה לעצמאות

משרד הפנים דחה את מועד הפרדת היישוב צור הדסה מהמועצה האזורית מטה יהודה והוצאתו לעצמאות מוניציפאלית בחודשיים, וקבע את תאריך היעד ל-24.10.22. מוועד צור הדסה נמסר כי התאריך אינו מקובל עליהם.

במקביל, העביר השבוע משרד הפנים ליו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ מיכאל ביטון, מסמכים הנוגעים לתוכנית הכלכלית של צור הדסה העצמאית. יו"ר ועד צור הדסה, יאיר קמייסקי, טען כי מדובר במסמכים שהועתקו מהמלצות הוועדה הגיאוגרפית ואין בהם את הנתונים שמשרד הפנים נדרש להציג.

 

תנאים הכרחיים

 

במכתב שהפיץ קמייסקי לתושבי צור הדסה הוא טען כי המצב הפוליטי הנוכחי משפיע על החלטות משרד הפנים ומניע את המשרד לקדם את הפרדת היישוב ממטה יהודה למרות שאין בידי המשרד נתונים כלשהם על המשמעות הצפויה מכך לעתיד היישוב.

קמייסקי ציין כי בוועד צור הדסה הוחלט לעמוד על הדרישה לקבל מהמועצה האזורית מטה יהודה נתונים המשקפים את עלויות ניהול היישוב על ידי מטה יהודה עד היום, וכן לקבל פרק זמן של 60 ימים כדי לבחון את הנתונים ולעבד אותם לכדי דו"ח כלכלי מקיף שממנו יוגדר אופן המשך התהליך.

עוד מסר קמייסקי כי הוועד דחה את דרישת משרד הפנים להגביל את נציגי היישוב בישיבות ובפורומים שונים המתקיימים במסגרת התהליך, ועומד על כך שהוועד יקבע את זהות וכמות הנציגים.

"אנו סבורים כי תנאי יסוד אלה הכרחיים לקיומו של תהליך הוגן שיבטיח לנו יישוב עצמאי ומשגשג", סיכם קמייסקי את המכתב לתושבים.

מיכאל ביטון (צילום: ינאי יחיאל)

הגשה באיחור

 

השבוע (2.8) הודיע יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ מיכאל ביטון, כי קיבל לידיו את מסמכי התוכנית הכלכלית של משרד הפנים עבור המועצה העתידה לקום ביישוב העצמאי צור הדסה.

כזכור, בדיון שהתקיים בכנסת לפני כחודש וחצי (27.6) בפני ועדת הכלכלה והפנים, ציין ח"כ ביטון, כי ההחלטה על עצמאות לצור הדסה היא ראויה ונכונה, אך מנגד הדגיש את הצורך לפעול עם בטחונות ועם תוכנית כלכלית רב-שנתית, שתזכה גם לברכתו של משרד האוצר, במטרה למנוע הקמת יישוב שנכשל כלכלית.

באותה ישיבה דרש ח"כ ביטון ממשרד הפנים, להציג בתוך שבועיים את התוכנית הכלכלית הרב-שנתית, הכוללת פירוט ההכנסות וההוצאות הצפויות של המועצה העצמאית החדשה.

לפי הדרישה התוכנית הייתה אמורה להיות מוגשת לפני כחודש, אך במשרד הפנים התעכבו בהכנתה והיא הוגשה לח"כ ביטון רק השבוע וממשרדו נמסר: "יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ מיכאל ביטון קיבל לידיו הבוקר את התוכנית עליה עמלו במשרד הפנים, ילמד אותה ויגיב בהתאם".

 

מיחזור מסמכים

יאיר קמייסקי

יו"ר ועד צור הדסה, יאיר קמייסקי, אמר כי ראה את המסמכים ששלח משרד הפנים והתאכזב לגלות כי המסמכים אינם עונים כלל על הדרישות שהעלו חברי הכנסת בדיון שהוקדש לצור הדסה.

"מדובר בשלושה מסמכים ואף אחד מהם אינו מציג את הנתונים שנדרשו על ידי הוועדה שהם חיוניים להבנת העתיד הצפוי לצור הדסה העצמאית", ציין קמייסקי, "משרד הפנים מיחזר נתונים מתוך דו"ח מסכם של הוועדה הגיאוגרפית מאוגוסט 2021. לא זה מה שהוא נדרש להביא לכנסת. אני תמה על כך שלקח חמישה שבועות לעשות העתק-הדבק ממסמך קיים. זה אומר, שלמשרד הפנים אין שמץ של מושג מה המסגרת הכלכלית שנדרשת לצור הדסה כיישוב של 13 אלף איש היום ועד לגודלו הצפוי בעתיד של 25 אלף איש. צר לי לומר, שהרושם שנוצר הוא, שמדובר במסמכים שהוכנו בחיפזון רב ומתוך לחץ – ללא חשיבה על עתידו שלו היישוב כרשות מקומית עצמאית וברת קיימא".

 

גירעון מפלצתי בעתלית

 

איתות על הגורל הכלכלי הצפוי לצור הדסה הגיע לאחרונה מהניתוח הכלכלי שביצעה המועצה האזורית חוף הכרמל לאפשרות שהיישוב עתלית ייצא לעצמאות מוניציפאלית.

היישוב עתלית נמצא במצב מאוד דומה ליישוב צור הדסה. כיום מתגוררים בו 11 אלף תושבים והוא צפוי לגדול להיקף של 20 אלף תושבים עד שנת 2030.

מהדו"ח שהוכן על ידי משרד "מוטי חן – שירותים מוניציפאליים בע"מ" עולה כי היקף ההשקעה הכוללת במבני ציבור שנדרשים מהגידול באוכלוסייה עומד על 203 מיליון שקלים וזאת עד שנת 2030. המשמעות היא, נכתב בדו"ח, שהמועצה המקומית עתלית תיאלץ לגייס מימון להקמת מבני ציבור בהיקף של 110 מיליון שקל במהלך 8 השנים הקרובות, ולממן את החזרי ההלוואות מתקציבה השוטף, למרות ש"...אין באפשרותה להחזיר".

מניתוח ההכנסות וההוצאות הצפויות למועצה המקומית החדשה עולה כי היקף הגירעון המצטבר מדי שנה בשנה עומד על 15-17 מיליון שקל (!). מניתוח הנתונים עולה כי בתוך שנתיים בלבד ממועד יציאתה של עתלית לעצמאות יעמוד הגירעון בתקציב השוטף שלה על 51 מיליון שקל ועד שנת 2030 יעמוד הגירעון הכולל בתקציב השוטף (ללא תקציבי פיתוח) על 128 מיליון שקל.

"המלצתי היא לא להסכים להיפרדות ללא מענה הולם לסוגיית הגירעון התקציבי, לאורך זמן ולא לפרק זמן קצוב", נכתב בסיכום הדו"ח, "המענה יכול להיות במענק איזון, הן בחלוקת הכנסות והן במענק מיוחד עבור הקמת הרשות לאורך של 10 שנים לפחות".

– צור הדסה (צילום: בקיצור)

נתונים מדאיגים

 

יו"ר ועד צור הדסה, יאיר קמייסקי, אמר בתגובה: "יש להודות למועצה האזורית חוף הכרמל שנקטה בגישה אחראית והקדישה זמן לבחינה רצינית ויסודית של שאלת יציאת היישוב עתלית לעצמאות מוניציפאלית, תוך שקיפות מלאה של הנתונים ושיתוף פעולה עם ועד היישוב והתושבים. מהנתונים העולים מתברר בוודאות כי יציאה לעצמאות במתכונת הנוכחית צפויה להביא לקריסתה של הרשות המקומית חדשה ולחדלות פירעון בתוך שנים ספורות. בשל כך, מליאת המועצה האזורית חוף הכרמל קיבלה החלטה לעצור את תהליך היציאה לעצמאות".

קמייסקי הוסיף וציין כי הנתונים המדאיגים על הגורל הצפוי למועצה המקומית העצמאית בעתלית הם למרות שלעתלית יש כבר כיום מנועי צמיחה משמעותיים טובים בהרבה מאשר לצור הדסה. 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?