דלג לתוכן העמוד
יום שני, 19 בנובמבר 2018
אשר שימוש בשירותי מיקום להצגת מזג האוויר

מתי יגיע משבר הטסטים לקיצו ?!


הידיים שאוחזות בהגה. נהיגה

כבר שש שנים שמשבר הטסטים נושף בעורפנו ללא פתרון ממשי. יש להעלות את המודעות על משבר הטסטים המתמשך כבר שנים בעקבות חוסר ההסכמה בין המדינה לבין בוחני הנהיגה.

משבר ידוע מראש


בשנת 2013 הועלו טענות רבות מצד תלמידי הנהיגה, על הארכת זמן ההמתנה הממוצע בין מבחן מעשי אחד לשני. בעקבות הטענות, בנובמבר 2013, התברר בדיון של ועדת המשנה למאבק בתאונות הדרכים בכנסת, כי משרד התחבורה מתכנן להפריט את המבחנים המעשיים, כפי שהופרטו מבחני התאוריה בשנת 2006. בנוסף התגלה כי מספר התקנים של בוחני הנהיגה, שעמד אז על 150 בכל הארץ, לא השתנה מאז שנת 2002 על אף גידול משמעותי של כ-1.2 מיליון איש באוכלוסייה.

עקב המצב נגרם עומס רב על הבוחנים, התקצר משך כל מבחן מעשי ונוצרו זמני המתנה ארוכים בין מבחן למבחן. בעקבות הקיצוצים הרוחביים בתקציבי המשרדים תוכנן קיצוץ נוסף של 18 תקני בוחני נהיגה.

בינואר 2014 הצהיר שר התחבורה, ישראל כ"ץ, על כוונתו להפריט את מבחני הנהיגה המעשיים ולהעביר את סמכויות הביצוע, הפיקוח והתפעול לידי ספקים פרטיים ‒ מהלך שיהפוך את הבוחנים מעובדי מדינה לעובדים של ספק פרטי.

בזבוז זמן וכסף


הפרטת מבחני הנהיגה (טסטים) לגוף פרטי שוללת מבוחני הנהיגה (טסטרים) את זכויותיהם כעובדי מדינה. כמחאה מול המעביד (המדינה) הטסטרים עובדים שעות מוגבלות ואין רצון בקרב הציבור לעבוד בעבודה זו. כל זה יצר מחסור משמעותי של טסטרים במיוחד ביחס לכמות תלמידי הנהיגה.

המחסור בטסטרים גורם לדחיית קבלת הרישיון, בזבוז זמן של תלמידי ומורי הנהיגה ובזבוז כסף של התלמידים, הנדרשים לרכוש כמות שיעורים נוספת בשל הזמן הרב שחולף בין טסט לטסט.

 

ייאוש ופקפוק


בעקבות סקר שערכנו בקרב נערים ונערות בני גילנו שלומדים נהיגה עלו שני נושאים מרכזיים. הראשון הוא סוגיית הכסף. תלמידי נהיגה רבים עובדים בכדי לממן את שיעורי הנהיגה שלהם ונאלצים לעבוד שעות נוספות, לפספס פעילויות חברתיות ולימודיות ולוותר על תחביביהם, בכדי להצליח לממן את שיעורי הנהיגה הרבים שעליהם לעשות בעקבות המשבר.
הנושא השני שעלה בסקר, הוא משך הזמן המופרז שכל תלמיד מבזבז עד קבלת רישיונו. רבים מהנערים והנערות ששאלנו סיפרו שהם מחכים מספר חודשים לא מבוטל בין טסט לטסט ואף לטסט ראשון.
ישנם בני נוער שלומדים נהיגה מעבר לשנה, דבר שגורם לייאוש ופקפוק ביכולת שלהם להוציא רישיון, יש שנאלצים לוותר על רישיונם בשל גיוס לצבא וחוסר יכולת ממשית להספיק להוציא רישיון בשל משך הזמן הארוך שהם ממתינים.

 

פעולה ציבורית

אנחנו קוראות לתושבי יישובי המזלג לעשות משהו בסוגיה. תלמידים רבים שנפגעים מניגוד האינטרסים של המדינה מול בוחני הנהיגה, מבזבזים זמן רב וכסף רב עד לקבלת רישיונם. אנחנו קוראות לבני הנוער לקדם את האינטרסים שלהם, כתלמידים לנהיגה במדינה, וקוראות להוריהם ולכל המעוניין לעשות משהו בנידון ולא להיבלע באדישות החברתית שעופפת אותנו.

 

יובל מלמד וגלי בן עמי

תיכון "אור ברנקו וייס"

צור הדסה


 


 

אהבתם? התרגזתם? יש לכם מה להגיד?